16. marts – Aspazijai 150

Foto no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma

Foto no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma.

16. martā aprit 150 gadi kopš pasaulē nākusi latviešu literāte, politiķe un spilgta personība Aspazija (dzim. Johanna Emīlija Lizete Rozenberga, vēlāk Elza Pliekšāne). Saistībā ar dzejnieces jubileju notiks vairāki pasākumi, pirmizrādes, koncerti, konferences utt. Visa jubilejas nedēļas programma – www.aspazijarainis.lv notikumu kalendārā.

Aspazijas dzimšanas diena 16. martā iesāksies jau plkst. 7.30, kad pie interesentiem nonāks īpašā, “Latvijas Pasta” izdotā, dzejnieces jubilejai veltītā aploksne. Aploksnes “Aspazijai 150” dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva, un tā izdota 1000 eksemplāru tirāžā. Aploksnē attēlots populārās literātes portrets savukārt īpašajā zīmogā redzams literātes autogrāfs. Aploksnes zīmogošana notiks pasta centrā “Sakta” Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst. 7.30 līdz 19.00.

E. Smiļģa Teātra muzejā 16. martā, plkst. 14.00 tiks atklāti projekta “Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas” pirmie trīs mākslas objekti. Projektu veido Latvijas Mākslas akadēmijas scenogrāfijas studenti, asociētā profesora Kristiāna Brektes vadībā. Studentu uzdevums ir iedziļināties Aspazijas un Raiņa daiļradē, izvēlēties kādas lugas situāciju un varoņus un tos interpretēt vizuālā tēlā. Skatītājiem šajā reizē tiks piedāvāti Aspazijas lugu „Sidraba šķidrauts” un „Atriebēja” motīvi un tēli. Projektā „Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas”.

Savukārt pēcpusdienā, plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības namā notiks literārs vakars “Es uguns liesma esmu, es esmu austošs rīts…”. Tajā skanēs Aspazijas dzeja, atmiņas, lugas „Aspazija” fragmenti.

Sarīkojumā piedalīsies: tulkotāja un pētniece Astrīda Stānke, Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste, Mag. philol. Gaida Jablovska, RLB priekšsēdētājs Guntis Gailītis, aktieri Ieva Mūrniece un Haralds Ulmanis un Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas audzēkņi. Ieeja bez maksas.

Foto: C. Ruf, no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma

Foto: C. Ruf, no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma

Savukārt Raiņa un Aspazijas pilsētā Jūrmalā dzejnieces jubilejas svinības gaidāmas Jūrmalas muzeja filiālē “Aspazijas māja” Dubultos. Plkst. 11.00 no “Aspazijas mājas” sāksies Latvijas Radio 1 raidījuma “Kultūras Rondo”, tiešraide no Aspazijas mājas. Pasākumā “Vij rozes ap galvu, lai valda prieks …”, piedalīsies dzejniece Māra Zālīte, dramaturģe Inga Ābele, aktrise Rēzija Kalniņa, literatūrzinātniece, tulkotāja Astrida Stahnke ( ASV). Raidījumu vadīs radio žurnālisti Ingvilda Strautmane un Zigfrīds Muktupāvels.

Plkst. 17.00 notiks ikmēneša cikla “Kafija ar Aspaziju” pasākums – literāri muzikāls vakars Aspazijas dzimšanas dienā “Tu atplauksi uz jaunu pavasari”. Piedalīsies aktrise Rēzija Kalniņa un pianiste Ilze Dzenīte. Apmeklētājiem iepriekš pieteikties pa tālr.: 67769445. Apmeklētāju skaits ierobežots. Ieeja bez maksas.

2014. gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, rosinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO svinamo dienu kalendārā.

Par godu Raiņa un Aspazijas 150. dzimšanas dienai Latvijas Rakstnieku savienība ir izveidojusi pasākumu programmu “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Programmas “Pastāvēs, kas pārvērtīsies” informatīvie atbalstītāji: “Kultūras Diena”, “Latvijas Avīze”, portāls “Delfi”, interneta žurnāls “Satori”, portāls “Tvnet” un “Draugiem.lv”.

Foto no Raktsniecības un mūzikas muzeja krājuma

Foto no Raktsniecības un mūzikas muzeja krājuma


Komentē

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

loading