Akcija “Rainis un Aspazija klauvē!” turpinās arī Franča Trasuna muzejā

F. Trasuna muzejs "Kolnasāta". Foto no muzeja krājuma

Franča Trasuna muzejs “Kolnasāta”. Foto no muzeja krājuma

Vēl nepilnu mēnesi, līdz 15. augustam, turpinās akcija “Rainis un Aspazija klauvē!”. Atgādinām, ka zīmodziņa atzīmi var saņemt arī Franča Trasuna muzejā „Kolnasāta”, Sakstgalā, Rēzeknes novadā.

Francis Trasuns bija ievērojams latgaliešu un latviešu kultūras un garīgais darbinieks, valstsvīrs un literāts. Visu mūžu nodarbojies ar latgaliešu valodas un kultūras aizstāvību. “Francis Trasuns ielika mūsu Latvijas ģerbonī trešo zvaigzni – Latgali,” – tā viņa bērēs teica Valsts prezidents Jānis Čakste.

Francis Trasuns. Foto no F. Trasuna muzeja "Kolnasāta" krājuma

Francis Trasuns. Foto no F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” krājuma

Ievērojamā latgalieša nāves brīdī, 1926. gada 6. aprīlī, gan Francis Trasuns, gan viņa brāļa dēls Jezups Trasuns un dzejnieks Rainis bija tautas vēlēti deputāti Latvijas Saeimā. Rainis Franča Trasuna brāļa dēlam Jezupam Trasunam līdzjūtības vēstulē rakstījis:

                                                    Ļoti cienīto dārgo kolēģi!

Atļaujiet ar šīm rindiņām griezties pie Jums, kā mūsu neaizmirstamā Franča Trasuna tuvākā radinieka, lai izteiktu tās sēras, kuras es jūtu līdzi visplašākām Latvijas aprindām par lielo zaudējumu. Francis Trasuns bija pirmais latgalietis, kas meklēja un atrada ceļu uz saprašanos starp divām šķirtām mūsu tautas daļām. Savā skaidrā un gaišā politiskā gaitā viņš viemēr tuvāk nāca tautas plašai masai un viņas dvēselei: tika arī viņš demokrātiskāks un progresīvāks. Tāda gaita dota tikai retam. Un viņš bija reta, stipri izteikta personība, kura spēja upurēties par saviem ieskatiem. Viņa piemiņa paliks ne vien Latgalē, bet visā Latvijā.

Visā augstcienībā
Jūsu J. Rainis

Raiņa līdzjūtības vēstule Jezupam Trasunam 14.04.1926.  No F. Trasuna muzeja "Kolnasāta" krājuma

Raiņa līdzjūtības vēstule Jezupam Trasunam 14.04.1926. No F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” krājuma

Muzejā „Kolnasāta” apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja iepazīties ne tikai  ar F. Trasuna dzīvi un darbību, bet arī ar Latgales zemnieku sētas kultūrvidi – dzīvojamo māju, mūra kūti, pirti, klēti, ābeļdārzu, liepu aleju, gleznainajiem dīķiem, krucifiksu un aku. Interesenti var iepazīties ar unikāliem krājuma priekšmetiem: dzimtas relikvijām – traukiem, darbojošos patafonu; 19.gs. pūra lādi un Latgales plecu lakatu kolekciju u.c.

F. Trasuna muzejs "Kolnasāta". Foto no muzeja krājuma

F. Trasuna muzejs “Kolnasāta”. Foto no muzeja krājuma

Jau ziņots, ka akcijas “Rainis un Aspazija klauvē!” noslēgumā būs iespēja saņemt balvas, to izloze notiks Raiņa 150. dzimšanas dienā – 2015. gada 11. septembrī. Laimētāji varēs saņemt gan vērtīgas grāmatas, gan teātra un koncertu biļetes, muzeju apmeklējumu brīvbiļetes, suvenīrus un citus labumus.

Lai piedalītos akcijā, līdz augusta vidum jāpaspēj apmeklēt vismaz seši akcijā iesaistītie rakstnieku muzeji. Muzejos akcijas laikā var saņemt kartītes, kurās jāsakrāj sešu unikālo zīmogu atzīmes. Aizpildīto kartīti, norādot savu vārdu, uzvārdu un kontaktinformāciju, jāatstāj muzejā, kur saņemts pēdējais zīmogs.
Akcijas laikā apmeklētajos muzejos uzņemtās fotogrāfijas aicinām publicēt sociālajos tīklos, pievienojot tās arī Raiņa un Aspazijas kontam Facebook un Twitter @RainisAspazija.


loading