Aspazijas dzeja horvātu valodā jaunākajā #domasspēks epizodē

Publicitātes foto

Publicitātes foto

Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītajā īsfilmu sērijā “#domasspēks” astotajā epizodē Aspazijas dzejoli ”No Prometeja cilts” horvātu valodā interpretē aktrise Helēna Kaliniča (Helena Kalinić).

Īsfilma skatītājus aizved uz jaunāko ES dalībvalsti Horvātiju un tās galvaspilsētu Zagrebu, kur aktrise Helēna Kaliniča izvēlējusies Aspazijas dzejoli “No Prometeja cilts” no dzejoļu krājuma “Saulains stūrītis” (1910).

Dzejolis “No Prometeja cilts” atsauc atmiņā sengrieķu mītu par Prometeju, kas Olimpa dieviem nolaupīja uguni un nonesa to cilvēkiem, kā arī iemācīja viņiem dažādus amatus. Arī Aspazija bija gatava nest cilvēkiem gaismu, zināšanas un gara uguni. Šveices trimdā tapušajā dzejoļu krājumā “Saulains stūrītis” atklājas arī viņas maigums, atceroties bērnības iespaidus un pārdzīvojumus.

Vienlaikus šī krājuma dzejoļos viņa stāsta, ka ir bijusi jautra un spītīga meitene – “kā roze starp rāceņiem, kā uguns starp sausiem žagariem”.

Sarunā par sievietes spēku un maigumu šajā epizodē iesaistās aktrise Helēna Kaliniča, Pateicoties savam patīkamajam un sulīgajam balss tembram, viņa ieskaņojusi daudzus populārus animācijas filmu varoņus horvātu valodā (“Zirnekļcilvēks”, “Artūrs”, “Uzvara” un citas). Atpazīstamību savā valstī H. Kaliniča ieguvusi, piedaloties dažādos TV seriālos. 2015. gada martā Horvātijas Nacionālajā televīzijā notiks jaunā seriāla “Nesaki to nevienam” pirmizrāde. Aktrise brīvo laiku labprāt pavada kopā ar draugiem, nodarbojas ar jogu, mūziku un dejo. Viņai ir arī netradicionāls hobijs – zobencīņas.

“#domasspēks” (#mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Projekts iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē oficiālajā publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Projekta “#domasspēks” laikā katru nedēļu jauns video tiek publicēts gan Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē “EU2015.lv” un “Youtube” kanālā, kā arī projekta “Facebook” lapā.

Nākamajā sērijā “#domasspēks” skatītājus aizvedīs uz Austriju, kur Raiņa dzeju interpretēs ilggadējais Vīnes operas direktors Joans Holenders (Ioan Holender).

Īsfilmas tiek veidotas Jura Podnieka studijā, režisors Olafs Okonovs, operators Aleksandrs Grebņevs. Raiņa un Aspazijas lomās Latvijā iejūtas populārais mūziķis Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.


Komentē

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

loading