Dodies ceļojumā! Sākas cikls “Rainis un Aspazija klauvē”

RTMM_74274-Rainis

Rainis un Aspazija Torņakalnā, Dīķa ielas dzīvoklī 1925. gada vasarā. Gustava Vilciņa foto. RTMM 74274

Ar akciju-ceļojumu “Raiņa un Aspazijas Rīga” 11. aprīlī sāksies cikls “Rainis un Aspazija klauvē”, kas ir viens no abu literātu jubilejas gada programmas “Pastāvēs, kas pārvērtīsies!” pasākumiem. Kopā 2015. gada laikā plānoti četri ceļojumi.

11. aprīļa ceļojumā literatūrzinātnieka Jāņa Zālīša vadībā būs iespēja uzzināt gan par Raiņa un Aspazijas dzīvesvietām Rīgā, gan par citiem namiem, kas saistītas ar abu dzejnieku likteņiem.

Turklāt ceļojuma laikā plānota arī viesošanās citu radošu personību muzejos, kur būs iespēja uzzināt mazzināmus un pat nezināmus faktus, kas saista abus dzejniekus Raini un Aspaziju ar, piemēram, Aleksandru Čaku, Andreju Upīti, Eduardu Smiļģi, Jāni Akurateru u.c.

Ceļojuma “Raiņa un Aspazijas Rīga” sākums būs Aleksandra Čaka memoriālajā muzejā – dzīvoklī (Lāčplēša iela 48/50 dzīv.14) plkst.12.00, kur būs iespēja iepazīties ar izstādi „Rainim un Aspazijai 150” un uzzināt par trim A. Čaka stāstiem par Raini un Aspaziju.

Tā, piemēram, īpaša cieņa un mīlestība jauno dzejnieku A. Čaku saistīja ar Raini. Kad kādā pasākumā viņam jautāja, kāpēc A. Čaks izvēlējies par savu pseidonīmu vārdu „ČAKS”, nevis rakstījis dzejas ar savu uzvārdu Čadarainis, tad Aleksandrs atbildējis, ka latviešu tautai jau ir savs RAINIS, viņš būs ČAKS. Vārdu spēle no uzvārda ČadaRAINIS.

Ceļojuma turpinājumā būs pastaiga pa Rīgas centru nokļūstot gan līdz vietai, kur atradās „Dienas Lapas” redakcija, gan viesnīca “Bellevue” (viesnīca, kur Rainis tikās ar Aspaziju), gan māsu Zēfeldu dzīvoklis, kur kādu laiku dzīvoja Aspazija. Turpinājumā plānota apstāšanās Andreja Upīša memoriālajā muzejā, lai iepazītu stāstos un dokumentos Raiņa, Aspazijas un A. Upīša attiecības un saskarsmes laukus.

Tā, piemēram, Rainis un Aspazija 1923. gada decembrī sveic A. Upīti 25 gadu darba jubilejā, pasniedzot Dailes teātra dāvināto sienas pulksteni, kas joprojām apskatāms Skrīveros, A.Upīša vasaras mājā. A.Upīša muzejā būs apskatāma arī jaunā izstāde, kas stāstīs par laiku, kad Aspazija sagatavoja savu dzejoļu krājumu „Kaisītās rozes”.

Turpinājumā – brauciens ar autobusu līdz Baznīcas ielai – Raiņa pēdējai dzīves vietai Rīgā, un līdz Pārdaugavai – namam Baložu ielā un mājai Dīķa ielā. Akcijas-ceļojuma noslēgums plānots ap plkst. 15.30 Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, kur izskanēs gan stāsti par Raiņa un Smiļģa radošo sadarbību, gan par kādu īpašu Aspazijas vēstuli E. Smiļģim.

Aspazija savā autobiogrāfijā rakstīja, ka, viņasprāt, Jelgava ir pagātnes pilsēta, bet Rīga „tagadnes un varbūt nākotnes pilsēta”, kurā ir novērojama liela traukšanās nezin kurp, kas varbūt ir gan nākotnes meklēšana, gan veikalnieciskums „ar skolām, biržām, bankām un visādiem uzņēmumiem.”

Gan Raiņa, gan Aspazijas biogrāfijās Rīgai ir būtiska loma viņu abu radošās un sabiedriskās darbības izveidē. Rīgas Latviešu biedrības teātrī ar lugu „Vaidelote” sevi spoži piesaka un popularitāti iegūst Aspazija. „Dienas Lapas” redaktora amatā un jaunstrāvnieku kustībā savu sabiedrisko darbību un idejiskā līdera lomu aizsāk Rainis. Rīgā norit arī Aspazijas un Raiņa liktenīgā satikšanās.

Pēc atgriešanās no Šveices trimdas abu dzejnieku apmešanās vieta un darba vieta ir Rīga. Rainis kļūst par Mākslas departamenta vadītāju Izglītības ministrijā, par Nacionālā teātra direktoru, par Izglītības ministru, deputātu. Aspazija ir Satversmes sapulces deputāte.

Vēl šajā projektā ir iecerēti trīs ceļojumi: 9. maijā „Raiņa un Aspazijas dzīves un piemiņas vietas Jelgavā un Zaļenieku pagastā”, 5. septembrī „Raiņa dzīves un piemiņas vietas Latgalē” un 3. oktobrī „Raiņa un Aspazijas dzīves un piemiņas vietas Jūrmalā”.

Biļetes iepriekšpārdošanā nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs. Biļešu cena – 7 eiro; pensionāriem, skolēniem, studentiem – 6 eiro.

Biļetes 11. aprīlī, pirms pasākuma būs nopērkamas arī A. Čaka memoriālajā muzejā – dzīvoklī. Biļešu cena – 7 eiro.

Foto no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma.


Komentē

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

loading