IESKATIES IZSTĀDĒ! Rainis un Aspazija Dailes teātrī

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā atvērta jauna izstāde “Rainis un Aspazija Dailes teātrī”, kas veltīta teātra simtgadei. Kamēr vēl nevaram aicināt apskatīt izstādi klātienē, vēlamies piedāvāt to apskatīt ar video sižetu palīdzību. 

Izstāde retrospektīvi iezīmē Raiņa un Aspazijas darbu iestudējumus gadsimta laikā. Dailes teātris aug uz šīs dramaturģijas bāzes, un Eduards Smiļģis kļūst par dziļāko šo darbu atklājēju un interpretu. Izstāde dalīta desmitgadēs no teātra dibināšanas līdz mūsdienām.

1920. gads. Rainis ir atgriezies no Šveices, Eduards Smiļģis no Krievijas. Dzimst Dailes teātris. Teātri atklāj Raiņa “Induļa un Ārijas” iestudējums, un pirmās sezonas lielie iestudējumi top ar spilgtu formu un teatralitāti. 30. gados Dailes teātris ir noslēdzis meklējumu un eksperimentu periodu un uzsācis virzību uz teatrālā un psiholoģiskā tēlojuma veida sintēzi.

40.-50. gadi

Varu maiņa, okupācijas, karš. Dailes teātra pastāvēšana ir sarežģīta. Smiļģis šaubās par teātra eksistenci, taču nemainīgi – Dailes teātris ir vajadzīgs kā nākotnes teātris.

60.-70. gadi

Smiļģa 75. gadu jubileja tiek atzīmēta ar mazizrādītu Raiņa lugu “Iļja Muromietis”.

1964. gadā par teātra vadītāju kļūst Pēteris Pētersons. Teātra mākslinieciskā virziena maiņu spilgti iezīmē “Uguns un nakts” iestudējums.

80.-90. gadi

80.-90. gadi Dailes teātrī saistās ar Arnolda Liniņa darbību. Vērienīgākais un iespējams mīlētākais šī laika iestudējums ir Raiņa luga “Jāzaps un viņa brāļi” 1981. gadā, kurš skatītājiem atmiņā palicis gan ar A. Liniņa spilgto režiju, gan Ilmāra Blumberga scenogrāfiju un kostīmiem. Izrādes centrā varoņu psiholoģija un bedre kā mezglpunkts, kā nāves klātesamības izteicēja, dzīvības un nākotnes iezīmētāja. Plašāk par 80.-90. gadu posmu vēsta izstādes autore Astrīda Cīrule.

2000-2020

Noslēdzošajā videosižetā “Rainis un Aspaziju Dailes teātrī. 2000-2020″ uz sarunu aicinājām Dailes teātra māksliniecisko direktoru Viesturu Kairišu. Viņš dalījās pārdomās par Raiņa lomu Dailes teātra attīstībā un nākotnes iecerēs.

Izstādes autore – Astrīda Cīrule, mākslinieks – Ints Sedlenieks.

Video un montāža: Dāvids Smiltiņš.

Izstādes tapšanu atbalsta VKKF.

loading