Krājuma dārgumi: Aspazija karikatūrā pēc Triju Zvaigžņu ordeņa saņemšanas

Karikatūra "Ordeņa kavalieri par sevi" no "Latvju Sargs" 21.11.1926. RTMM 121105

Muzeju naktī valdības mājā (Brīvības ielā 36) būs aplūkojama Raiņa un Aspazijas politiskajai darbībai veltīta izstāde. Ekspozīcijā būs apskatāmi arī abu dzejnieku Triju Zvaigžņu ordeņi, citi apbalvojumi un relikvijas. Savukārt no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma dārgumiem šoreiz publiskojam karikatūru, kas publicēta 1926. gadā – īsi pēc ordeņa piešķiršanas Aspazijai.

Triju Zvaigžņu ordenis tika dibināts 1924. gadā, piešķirot divus augstākās šķiras ordeņus, kuru saņēmēji – Valsts prezidents Jānis Čakste un ārlietu ministrs Zigfrīds Anna Meierovics – kļuva par pastāvīgiem ordeņa domes locekļiem. Savukārt pirmās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni saņēma pirmais Latvijas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis un dzejnieks Rainis. 1926. gadā šis gods pienācās jau plašākam cilvēku lokam – tika lemts, ka Triju Zvaigžņu ordeni saņems 400 personas, arī Aspazija, tomēr iedzīvotāju vidū un arī presē valdīja visai kritiska attieksme par paša ordeņa vērtību. Vairāki pretendenti šo godu nepieņēma. Savukārt karikatūristi bez želastības šo sabiedrības noskaņojumu atainoja savos darbos.

Karikatūra “Ordeņa kavalieri par sevi” publicēta izdevumā “Latvju Sargs” 1926. gada 21. novembrī.

Muzeju naktī izstādē Ministru kabinetā būs aplūkojami aptuveni 80 Raiņa un Aspazijas oriģinālo dokumentu – vēstules, rokraksti un apbalvojumi. Izstādes „Rainis un Aspazija politikā jeb „Pēc manis”” atklāšana notiks 16. maijā plkst. 19.00.

„No Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuves uz Ministru kabinetu ir atceļojuši daudzi dokumenti un priekšmeti, kurus sabiedrība iepazinusi salīdzinoši mazāk. Starp interesantākajiem var minēt Raiņa žaketi, cimdus, sakvojažu, Aspazijas vēdeklīti, sudraba lauru lapu vainagus, kā arī apbalvojumus, ko saņēmuši abi dzejnieki – Triju Zvaigžņu ordeņus un Atzinības krustu. Ir eksponētas arī lapiņas, uz kurām Aspazija rakstījusi savas runas – viņas rokrakstu mūsdienās vairs tikai daži eksperti Latvijā spēj izlasīt,” stāsta Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuves vadītāja Jolanta Neimane.

Muzeju naktī Ministru kabinetā varēs ne tikai apskatīt izstādītos dokumentus un priekšmetus, bet būs arī iespēja fotografēties foto stūrītī kopā ar Raini un Aspaziju, saņemt karikatūras, dažādus informatīvus materiālus un atbildes uz jautājumiem no gidiem – īpaši apmācītiem brīvprātīgajiem un izstādes organizētājiem. Lai stāvēšana rindā nebūtu tik vienmuļa, izstādes organizatori ir parūpējušies arī par īpašu izklaides programmu pie Ministru kabineta.

Lai apmeklētu Ministru kabinetu Muzeju naktī, līdz ir jāņem pase vai ID karte. Ēkā liegts ienest dzērienu pudeles un lietussargus. Vairāk par drošības noteikumiem lasiet šeit!


Komentē

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

loading