Muzeju nakts TRAUKSME

My Post

Raiņa un Aspazijas māja muzeju naktī kā ierasts piedāvās bezmaksas ekskursijas, kā arī iespēju noskatīties filmu par Raiņa un Aspazijas dzīvi un daiļradi “Laikarits”. Muzejs būs atvērts no plkst. 19.30 līdz plkst. 24.00.

Šoreiz muzeja pasākumu zālē būs iespēja skatīties dzejas video par tēmu “Trauksme”, ko atlasījuši Memoriālo muzeju apvienībā strādājošie dzejnieki Elvīra Bloma, Raimonds Ķirķis un Kaspars Zalāns. Katrs no viņiem ir sagatavojis līdz 30 minūšu garu izlasi, katru no tām aizsāks sastādītāja ievads. Dzejas video būs skatāmi angļu valodā (vai ar subtitriem angļu valodā), bet tulkojumi un atdzejojumi latviešu valodā būs pieejami izdrukas veidā.

19.30–23.00 Ekskursijas Raiņa un Aspazijas memoriālajā dzīvoklī.

19.30–24.00 Filmas “Laikarits” seansi.

20.30 – 23.30 Dzejas video seansi.

 

Trauksme. Dzejas video seansi.

 

  1. Trauksme?

Plkst. 19.30 un 22.20

Raimonds Ķirķis: “Kad kinoteātrī iebrauc vilciens, skatītājus pārņem trauksme. Ārpus konteksta izrauts arābu alfabēts var radīt trauksmi. Džona Donna saklausītais zvans ir allaž pavadījis trauksmainus brīžus vēsturē. Skolas gadi ir nenorimstoša trauksme. Arī veļas pulveris un roku krēms var būt cēlonis trauksmei. Kad trauksme ir rodama jebkurā izpausmē, kad tā kļūst par daļu no dzīvošanas, dzīvošana kļūst krietni mazāk trauksmaina.”

Raimonds Ķirķis ir dzejnieks, atdzejotājs, dzejas vērtētājs, atbildīgs par RMM krājuma digitalizāciju Raiņa un Aspazijas muzejā. Publicējies žurnālos Punctum, Satori u.c. Studē Latvijas Kultūras akadēmijā, vada “Radio Naba” raidījumu “Bron-Hīts”.

 

  1. Komunikāciju trauksme

Plkst. 20.00 un 22.50

Atlasot video, Kaspars Zalāns izraudzījies tēmu “Komunikāciju trauksme”. To iemieso amerikāņu dzejnieka Džeksona Maklova performance par telefonsarunu absurdumu un nespēju caur tām siegt pat primitīvu emociju semantiku, Beisila Buntinga lasījums par mazpilsētas pašidentifiācijas un sevis pasniegšanas trauksmi, Frenka O’Haras vārdi par urbānās steidzīgās saziņas un pirmo iespaidu trauksmi, Ginsberga mūžam rezonantais “Kauciens” visiem izraidītajiem un nesaprastajiem, Teda Hjūza pieskāriens pārtrūkumam dzejnieka saziņā starp sevi un savu esmi, kā arī Džima Morisona lasījums, kas veltīts hierarhiskās, hegemoniskās komunikācijas un sapratnes neispējamībai starp vienkāršo cilvēku un kādu augstāku spēku.

Kaspars Zalāns ir dzejnieks, Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciālists, publicējies žurnālos Satori, Domuzīme, konTEKSTS, Kultūrzīmes u.c. Studējis žurnālistiku Glāzgovā, strādājis gan Glāzgovas televīzijā, gan rakstījis mūzikas recenzijas. Šobrīd pēta vīrišķības izpausmes latviešu dzejā maģistratūras ietvaros.

 

  1. Privātā trauksme.

Plkst. 21.30 un 23.20

Elvīra Bloma pievērsusies privātajai trauksmei, tai, ar kuru gandrīz neiespējami dalīties, jo dalīta tā nemazinās. Tā ir trauksme, kas saistīta ar katra individuālo ieslodzījumu ķermenī, laikā, telpā, kur nez vai brīvprātīgi piedzimts un par ko nemaz tik daudz nav zināms, bet pie kā ir nemitīgi piespiedu kārtā jāpierod no jauna.

Viņa vairāk pievērsusies ne tik daudz personībām, cik dzejas video kustībai, kas kļuvusi populāra Eiropā un ASV 2000. gados, dzejas un video mediju sinerģijai: mākslas, kas viena otru papildina, nevis izceļ vai iegrožo.

Elvīra Bloma ir dzejniece, Raiņa un Aspazijas mājas speciāliste, publicējusies žurnālos Punctum, Satori, Latvju teksti u.c., atdzejo no angļu valodas, sastādījusi dzejas krājumus “Aspazija. Rainis. Reloaded” un “Monta Kroma. Re:”.

 

Vairāk informācijas: elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv


loading