Raiņa 150. jubilejas nedēļa. Notikumu programma

Foto: Vitālijs Vinogradovs. Izstāde "Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists"

Foto: Vitālijs Vinogradovs

Septembrī Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada programma sasniedz kulmināciju. Aicinām apmeklēt pasākumus, lasīt, vērot un ieklausīties! Plašāk par Raiņa 150. jubilejas notikumiem visā Latvijā www.aspazijarainis.lv notikumu kalendārā!

Visu Raiņa un Aspazijas jubilejas gada programmu var lejupielādēt šeit!

LIELĀKIE RAIŅA 150. JUBILEJAS NOTIKUMI

Muzikāli poētisks uzvedums “Dagdas piecas skiču burtnīcas”
10. septembrī plkst. 20.00 Rīgas Sv Pētera baznīcā (bezmaksas) PIRMATSKAŅOJUMS
11. septembrī plkst. 18.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors” (biļetes www.bilesuparadize.lv)
12. septembrī plkst 14.00 Jēkabpils novada Zasas kultūras namā (bezmaksas)
12. septembrī plkst. 19.00 Madonas kultūras namā (bezmaksas)

Muzikālais uzvedums “Dagdas skiču burtnīcas” ir domubiedru Ievas Paršas, Uģa Brikmaņa un Oresta Silabrieža idejas īstenojums, un tajā iekļauti Raiņa dzejas lasījumi līdzās astoņu Latvijas komponistu jaundarbiem. Tos radījuši dažādu paaudžu un stipri atšķirīgu radošo rokrakstu īpašnieki – Maija Einfelde (1939), Pēteris Plakidis (1947), Mārīte Dombrovska (1977), Gundega Šmite (1977), Andris Dzenītis (1978), Oskars Herliņš (1980), Santa Bušs (1981), Jēkabs Jančevskis (1992).

Izstāde “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”
2. – 14. septembris
Galerija Centrs, Audēju ielā 16, Rīgā
Bezmaksas

Raiņa 150. jubilejas mēnesī rīdziniekiem būs iespēja aplūkot šogad Parīzē, Kirovā un Minskā pabijušo izstādi “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”. Ekspozīcija bija daļa no Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Izstādi veidojusi Memoriālo muzeju apvienība, koncepcijas un teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, izstādes mākslinieks – Kaspars Perskis.

Dzejas pasts un Latvijas Pasta pastmarku bloka prezentācija
11. septembris no plkst. 10.00
Galerija Centrs, Audēju ielā 16, Rīgā

Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī izstādi “Aspazija/Rainis: Dumpiniece/Humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” papildinās virkne pasākumu.

Plkst. 10.00 sāksies Latvijas Pasta īpašā Rainim un Aspazijai veltītā pastmarku bloka pirmās dienas zīmogošana

Plkst. 11.00 Ekskursija izstāde “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists”

Plkst. 12.00 darbu sāks Dzejas pasts un kaligrāfi no Latvijas Kaligrāfu biedrības. Līdz pat plkst. 17.00 ikvienam būs iespēja nosūtīt bez maksas (Latvijas teritorijā) īpašo svētku pastkarti. Atklātnes noformēšanā palīdzēs kaligrāfi, kas ikviena izvēlēto Raiņa vai Aspazijas citātu padarīs par unikālu mākslas darbu un dāvanu ikvienam adresātam.

Plkst. 12.30 Latvijas Pasta īpašā pastmarku bloka prezentācijas pasākums

Plkst. 16.00 Ekskursija izstādē “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists”

Galerijā Centrs darbosies arī Ievas Helmūtes “Grafikas skolas” radošā darbnīca

Foto: Vitālijs Vinogradovs

Foto: Vitālijs Vinogradovs

“Cilvēks un piemineklis”. Dzejas lasījums nolietotā pilsētvidē
11. septembris plkst. 17.00
Esplanādē pie Raiņa pieminekļa
Bezmaksas

Piedalās dzejnieki Knuts Skujenieks, Jānis Peters, Leons Briedis, Jānis Rokpelnis, Māris Salējs, Inese Zandere, Anna Rancāne, Edvīns Raups, Eduards Aivars, Inga Gaile, Ingmāra Balode, Arvis Viguls, Henriks Eliass Zēgners. Arno Jundzes un Jāņa Dripes uzrunas. Kora dziesmās – Raiņa dzeja, atmiņās – pieminekļa un Dzejas dienu sākotne un nākotne.

Rīko Latvijas Rakstnieku Savienība un Memoriālo muzeju apvienība.

“Uguns un nakts”. Pirmizrāde Latvijas Nacionālajā teātrī
11. septembris plkst. 19.00

Viņam bija tikai viens ienaidnieks – viņš pats, viņam vajadzēja uzvarēt tikai vienā kaujā – pašam ar sevi. Un veikt vertikālo transcendenci – mainīties uz augšu. To viņš nespēja. Un tomēr – varbūt šī mūžīgā cīņa ir labākais, kas ar Lāčplēsi varēja notikt. Par labo un ļauno, par cīņu, kas nekad nevar būt uzvarēta, bet, kas viegli var tikt zaudēta.

Režisors Viesturs Kairišs, Lomās – Uldis Anže, Guna Zariņa (JRT), Maija Doveika, Gundars Grasbergs.
Tuvākās izrādes 12., 15., 16., un 22. septembrī.

“Bērns vārda Rainis” pirmizrāde Valmieras teātrī
11. septembrī plkst. 18.30

Kā notiek ģēnija tapšana, radošā gara iemiesošanās? Izrāde par puisēnu Raini, kas domāta maziem bērniem, bet, protams, arī pieaugušajiem. Aktieri spēlēs visu: Raiņa fantāzijas tēlus un viņu pašu, viņa vecākus un vīzijas, viņa rotaļu lietas un spēļu biedrus. Izrādes pamatā Jāņa Pliekšāna (Raiņa) literārais mantojums, biogrāfijas un bērnu dienu zemes izpēte ceļojumos un etīdēs.

Režisors – Reinis Suhanovs
Idejas autori – Inese Ramute un Mārtiņš Meiers
Lomās: Inese Ramute, Mārtiņš Meiers
Tuvākās izrādes 18. septembrī plkst. 12.00 un 15.00

Foto: Vitālijs Vinogradovs

Foto: Vitālijs Vinogradovs

“Jānis. Elza. Mīlas grāmata”. Filma par Raini un Aspaziju mūsdienās
11. septembrī plkst. 19.30 pirmizrāde LTV1.

11. sepetmbrī LTV1 pirmizrādi piedzīvos jauna dokumentālā spēlfilma par Raini un Aspaziju mūsdienās, ko veido režisore Linda Olte. Scenārija autors – Arno Jundze.

Latvijas Televīzijas iecere ir Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā izveidot dokumentālu spēlfilmu par izcilo Latvijas dzejnieku un domātāju radošajiem un personiskajiem likteņiem. Filma iecerēta kā stāsts par to, kā satiekas Aspazija un Rainis, bet viņu mīlestība rada visu laiku izcilāko radošo tandēmu Latvijas kultūras vēsturē. Filmas iecere ir Raini un Aspaziju attēlot mūsdienās un mūsdienīgi, tādējādi atklājot Raiņa laikmetīgumu, viņa revolucionāro dabu un novatoriskās idejas, kas akcentētu to aktualitāti un jaudīgumu 21. gadsimtā, savukārt, Aspaziju – kā laikmetīgi domājošu sievieti, drosmīgu feminisma līderi un mākslinieciski dziļu un emocionālu personu.

Raiņa lomā Jānis Znotiņš, Aspazija – Madara Botmane/Margo Zālīte

Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītais VI Letonikas kongress
10. un 11. septembrī
Latvijas Zinātņu akadēmijas Portretu zāle, 3. stāvs, Akadēmijas laukumā 1, Rīgā

No 10. līdz 11. septembrim norisināsies Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Letonikas VI kongress (LZA Portretu zāle, 3. stāvs, Akadēmijas laukums 1, Rīga), kas veltīts Aspazijas un Raiņa 150 gadu jubilejai un tā pasākumi notiks Rīgā un Jūrmalā.

Kongresa programmā paredzēta plenārsēde ar Rainim un Aspazijai veltītiem ziņojumiem, Kongresa izbraukuma sēde Jūrmalas pilsētas muzejā un darbs dažādu zinātņu nozaru tematiskajās sekcijās.
Konferences norises programma pieejama valsts pētījumu programmas “Letonika” mājaslapā.

Diskusija „Cik nesaprasts ir Rainis! (I.Ziedonis)”
12. septembrī plkst. 14.00
Siguldas Jaunās pils (bijusī Rakstnieku pils) Svētku zāle, Pils ielā 16, Siguldā

Diskusiju vadīs literatūrzinātniece, filoloģijas zinātņu doktore, ilggadēja Raiņa un Aspazijas daiļrades pētniece Gundega Grīnuma.

Piedalīties aicināti literatūrzinātnieki Jānis Zālītis, Viesturs Vecgrāvis, Raimonds Briedis, pedagoģe un literāte Lita Silava, režisore Māra Ķimele.

“Raiņa un Aspazijas gads darījis populārus abu dzejnieku vārdus. Bet – vai popularitāte ir tas, kāpēc Raiņa un Aspazijas literārais mantojums un dzīves stāsts ir vitāli nepieciešams šodienas Latvijai? Kas ir tie domas dziļumi, kam šodien nepietiek laika, un idejas, kuras „apviļājam”, bet neiepazīstam?” šādas tēmas ieskicē disputa rīkotāji.

Plkst. 16.00 Siguldas Jaunās pils dārzā pie pieminekļa Kronvaldu Atim notiks dzejas lasījumi. Piedalās dzejnieks Edvīns Raups, literatūrzinātnieki un Raiņa daiļrades pētnieki.

Savukārt plkst. 16.30 Siguldas Jaunās pils svētku zālē rotaļas bērniem un pieaugušajiem “Laist Raini” pirmizrāde.

NOTIKUMI RAIŅA DZIMTAJĀS VIETĀS

„Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās” Stelpē
11. un 12. septembrī
Vecumnieku novada Stelpes pagastā

11. septembrī Pliekšānu mājās notiks multimediāls, izglītojošs un izklaidējošs pasākums bērniem un jauniešiem „Bērnu gadi, saules gadi”, kurā bērni tiks aicināti iepazīt dzejnieku daiļradē sastopamos tēlus, piedalīties dažādās radošās, sportiskās un izklaidējošās aktivitātēs, kā arī baudīt Latvijas Radio bērnu vokālā ansambļa „Dzeguzīte” (vadītāja Daila Martinsone) uzstāšanos.

Savukārt 12. septembrī gaidāma cikla „Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās” kulminācija – kormūzikas koncerts „Dedzi dvēsele, dedzi!” Stelpes estrādē. Koncertā piedalīsies Vecumnieku novada bērnu un jauniešu koris „Via Stella” (makslinieciskā vadītāja Liene Batņa), Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes jauktais koris „Aura” (mākslinieciskais vadītājs Edgars Vītols), dzeju lasīs aktieri Indra Burkovska un Jānis Paukštello. Skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem.

Publicitātes foto. Pliekšānu klētiņa

Publicitātes foto. Pliekšānu klētiņa

Muzikāls brīvdabas uzvedums „..atmiņās iegāju te..” Berķenelē
11. septembris plkst. 18.00
Daugavpils novada Kalkūnu pagastā

Dzejas dienas Berķenelē sāksies jau 10. septembrī, kad norisināsies gadskārtējais skatuves runas konkurss “Zelta sietiņš”, kurā piedalās Latgales skolu 2.–12. klašu audzēkņi. Savukārt 11.septembrī Berķenelē izskanēs muzikāls brīvdabas uzvedums “..atmiņās iegāju te..”. Atmiņu uzvedums sāksies ar tirgus ainām Dinaburgā 19. gadsimta beigās; darbība turpināsies pie Berķeneles mājas, kur tiks rādītas ainiņas no mazā Žaniņa dzīves.

Pasākumā kopā ar Daugavpils novada teātra studiju „Berķeneles kamolītis” piedalīsies Daugavpils novada Kultūras centra folkloras kopa „Dyrbyni”, vokālā studija „Stage On”, jauktais koris „Latgale”, Līksnas pagasta kultūras nama amatierteātris „Maskas”, Līksnas pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Daugaveņa”, Daugavpils Latviešu kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs „Saime”. Uzveduma scenāriju veido Alda Krastiņa. Kā īpašie viesi uzvedumā piedalīsies postfolkloras grupa „Rikši”, „Dramaturgu teātra” trupa un ugunsšova grupa „Ello&Co”.

Izstāde “Raiņa dzejas rotaļas” Jasmuižā
Izstādes atklāšana 11. septembrī

No 11. septembra Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā Jasmuižā būs skatāma izstāde “Raiņa dzejas rotaļas”, kur būs eksponēti dažādu mākslinieku Raiņa dzejoļu ilustrācijas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma (M. Stāraste, K. Sūniņš, J. Pīgoznis, J. Kīns, F. Pauļuka). Izstādē būs skatāma multfilma “Zelta sietiņš”, kā arī karaoke versijā līdzi dziedamas dziesmas ar Raiņa vārdiem (“Zelta sietiņš”, “Saule un mēness”, “Mākonīts un mākonīte”). Izstādē bērniem būs iespēja pašiem atklāt Raiņa dzeju dažādos veidos: lasot un skatoties, meklējot un atrodot, klausoties un dziedot līdzi, rotaļājoties un izspēlējot.

Foto: Vitālijs Vinogradovs. Jasmuižas dzīvojamā māja

Foto: Vitālijs Vinogradovs. Jasmuižas dzīvojamā māja


Komentē

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

loading