Raiņa un Aspazijas jubilejas gada pasākumi Daugavpils novadā

Publicitātes foto

Publicitātes foto

Ar daudzveidīgu kultūras un mākslas pasākumu klāstu šogad tiek svinēta Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja. Svētku pasākumi norisināsies arī Daugavpils novadā, kas lepojas ar dzejnieka Raiņa dzīvesvietām Berķenelē, Randenē un Vasiļovā.

Daugavpils novada Kultūras pārvalde dzejnieku jubileju svinēs ar vairākiem nozīmīgiem pasākumiem.

18. martā pirmizrādi piedzīvos Daugavpils novada Kultūras centra teātra trupas “Trešais variants” izrāde “Ērkšķu krekls, zvaigznes ceļš”.

Savukārt Raiņa mājā Berķenelē notiks pasākumu cikls “Vai atmini mani? Rainis” četrās daļās jeb ainās (analoģija ar Raiņa veltījumiem Berķenelei no romāna dzejoļos „Dagdas piecas skiču burtnīcas” nodaļas ar nosaukumu „Vienīgā aina”).

Pirmā aina „Saulītē redzēju, mēnesī atminu” risināsies 16. maijā kā daļa no Muzeju nakts programmas. Berķeneles apmeklētājiem būs iespēja piedalīties jauna vides objekta atklāšanā, vērot kalēja prasmju demonstrējumu, stādīt ābeles, piedalīties radošajās darbnīcās un noskatīties Raiņa dzejas uzvedumu „Prieki visās gadskārtās”.

Turpmākie cikla pasākumi gaidāmi 10. un 11. septembrī, kā arī 14. līdz 16. oktobrī.

Cikla noslēgumā, 17. decembrī Berķenelē iecerēts atklāt bērnistabu – jaunu ekspozīciju, kas top sadarbībā ar mākslinieci Kristiānu Dimiteri.

Tajā interaktīvā veidā varēs iepazīt Raiņa bērnības laika dzīves vidi un zināšanu apgūšanas procesu.

Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī, kad visā Latvijā notiek Dzejas dienas, Berķenelē būs skatāms muzikāls uzvedums “…atmiņās iegāju te…”, kur Daugavpils novada amatiermākslas kolektīvi un režisors Ivars Brakovskis iejutīsies dzejnieka domās un sajūtās, atceroties bērnības zemi – Berķeneli.

Raiņa bērnības māja Berķeneļu pusmuiža ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tur pagājusi dzejnieka Raiņa bērnība, kuras iespaidi atspoguļoti “Dagdas skiču burtnīcā” apkopotajos dzejoļos. Kopš 1965. gada pusmuižas dzīvojamajā mājā ir Raiņa muzejs, kurā atrodas Rainim veltīta ekspozīcija.

2014. gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, rosinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO svinamo dienu kalendārā.


Komentē

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

loading