• rainis_nezinams_1 Mazāk zināmais Rainis – zinātniskie lasījumi

  MAZĀK ZINĀMAIS RAINIS: BIOGRĀFIJA, DAIĻRADE, TULKOJUMI. Zinātniskie lasījumi Raiņa un Aspazijas mājā

  1. 28. septembrī plkst. 13.00 Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas iela 30, Rīgā, notiks zinātniskie lasījumi, kuros tiks analizēti dažādi Raiņa biogrāfijas, daiļrades un tulkojumu mazāk zināmie aspekti.

  Lasījumu programma:

  1. Gaida Jablovska (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA). Rainis – izglītības ministrs.
  2. Iveta Narodovska (Latvijas Universitāte). Raiņa “Uguns un nakts” un N.Gogoļa ” Slīkone”: aizgūts motīvs.
  3. Maija Burima (Daugavpils Universitāte). “Lauzto priežu” lieta.
  4. Orests Silabriedis (mūzikas žurnālists). Rainis un mūzika.

  Starpbrīdis 30 minūtes

  1. Zane Šiliņa (Latvijas Kultūras akadēmija). Rainis un ekspresionisms.
  2. Gundega Grīnuma (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA). “La desolazione”, “Mirstošais Sokrats” un Lugānas “dvēseļu dārzs” Raiņa un Aspazijas paralēlajās biogrāfijās.
  3. Jānis Zālītis (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA). Raiņa tulkotājs Jānis Grunte.

  Lasījumu ilgums – līdz 25 min.

  Lasījumus atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

  Tuvāka informācija pa tālruni 29689489 vai e-pastu gaida.jablovska@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.aspazijarainis.lv

  Mazāk zināmais Rainis web
 • 16 Divi Jāņi. Nenotikusī tikšanās Rīgā – foto

  14. septembrī plkst. 15.00 Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā 30, Rīgā, tika atklāta izstāde “Divi Jāņi. Nenotikusī tikšanās Rīgā”. To veidojuši Jankas Kupalas Valsts literatūras muzeja un Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzeja speciālisti.

  Izstāde iepazīstina ar baltkrievu dzejnieku Janku Kupalu – Raiņa laikabiedru, baltkrievu literatūras klasiķi, spožu personību, kā arī laikmetu, kurā dzīvoja un radīja abi dzejnieki.

  Divu 20. gadsimta pirmās ceturtdaļas latviešu un baltkrievu ievērojamāko dzejnieku un sabiedrisko darbinieku – Raiņa un Jankas Kupalas – tikšanās notika 1926. gada rudenī Minskā. Rainis turp devās pēc Baltkrievu kultūras institūta aicinājuma, lai piedalītos akadēmiskajā konferencē par baltkrievu pareizrakstības un alfabēta jautājumiem.

  Izstāde skatāma līdz 26. oktobrim.

  1_1 2_2 3_3 4 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16 17 18 19
 • ADD logo JPG Atvērto durvju diena Raiņa un Aspazijas mājā

  Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Baznīcas ielā 30, sadarbībā ar Valsts kanceleju aicina uz atvērto durvju dienu piektdien, 29. septembrī. #atvertasdurvis
  Muzejs atvērts apmeklētājiem bez maksas no plkst. 10.00 līdz 17.00

  Ekskursijas muzejā:
  plkst. 12.00
  plkst. 13.00
  plkst. 16.00

  plkst. 14.00
  Mag. philol. Gaidas Jablovskas priekšlasījums
  “Rainis – kultūras ministrs”

  plkst. 15.00
  Dr. philol. Jāņa Zālīša priekšlasījums “Rainis un beļģu sociāldemokrāti.”

  http://www.atvertodurvjudiena.lv/

 • rainis_baltkrievu_literati_Minska_1926m-720x360_1 Divi Jāņi. Nenotikusī tikšanās Rīgā

  14. septembrī plkst. 15.00 Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā 30, Rīgā, tiks atklāta izstāde “Divi Jāņi. Nenotikusī tikšanās Rīgā”. To veidojuši Jankas Kupalas Valsts literatūras muzeja un Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzeja speciālisti.

  Izstāde iepazīstina ar baltkrievu dzejnieku Janku Kupalu – Raiņa laikabiedru, baltkrievu literatūras klasiķi, spožu personību, kā arī laikmetu, kurā dzīvoja un radīja abi dzejnieki.

  Divu 20. gadsimta pirmās ceturtdaļas latviešu un baltkrievu ievērojamāko dzejnieku un sabiedrisko darbinieku – Raiņa un Jankas Kupalas – tikšanās notika 1926. gada rudenī Minskā. Rainis turp devās pēc Baltkrievu kultūras institūta aicinājuma, lai piedalītos akadēmiskajā konferencē par baltkrievu pareizrakstības un alfabēta jautājumiem.

  Baltkrievijā Rainis uzturējās no 13. līdz 26. novembrim. Konference ilga vairākas dienas. Raini ievēlēja prezidijā un viņš sēdēja līdzās baltkrievu dzejniekam Jankam Kupalam. Rainis uzstājās konferences pirmajā un pēdējā dienā. Viņš runāja par baltkrievu minoritātes situāciju Latvijā, kultūras sakaru paplašināšanas nepieciešamību un Baltkrievijas teātra attīstības jautājumiem. Minskā viņš apmeklēja Valsts muzeju un universitāti, noskatījās vairākas izrādes Pirmajā Baltkrievijas Valsts drāmas teātrī, Jankas Kupalas mājās tikās ar baltkrievu literātiem.

  Kupalas mājās Kastričnickaja ielā 36 Rainis esot pabijis vairākkārt. Nav šaubu, ka baltkrievu dzejnieku Rainis un Aspazija labprāt uzņemtu pie sevis Rīgā.

  Tagad ar abu dzejnieku oriģinālpriekšmetu – muzeju kolekcijās saglabāto apģērbu, sadzīves priekšmetu un aksesuāru palīdzību – tiek inscenēta tikšanās, kas nekad nav notikusi, bet kurai būtu bijis tik daudz iemeslu notikt šeit – Baznīcas ielā 30, Raiņa un Aspazijas mājā, no kuras 1926. gada 12. novembrī Rainis devās ceļā uz Minsku.

  Tuvāka informācija pa tālruni 67272643 vai e-pastu zanda.rozenberga@memorialiemuzeji.lv

  Informāciju sagatavoja Zanda Rozenberga, Raiņa un Aspazijas muzeja vadītāja

 • Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (7 of 17) Mēness pazudusī kurpe – FOTO

  12. septembrī, Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā notika dzejnieka Arta Ostupa un mūziķes, mākslinieces Sabīnes Moores audiovizuālā dzejas performance “Mēness pazudusī kurpe”.

  Projektu “Vārtus vaļā! Muzikāli autorvakari” finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds
  Pasākuma informatīvais atbalsts: Dzejas dienas
  Foto: Olafs Osh

  Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (5 of 17) Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (6 of 17) Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (4 of 17)Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (8 of 17) Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (9 of 17) Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (13 of 17) Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (14 of 17) Sabine_Moore_Artis_Ostups_fotografs_Olafs_Osh (15 of 17)
 • rsz_1109_1 Muzeja apmeklējums Raiņa dzimšanas dienā

  11. septembrī, Raiņa dzimšanas dienā, esam atvērti un gaidīsim apmeklētājus! Muzeja apmeklējums BEZ MAKSAS no plkst. 12.00 līdz 19.00!

   

 • 21396926_10211924985252949_1212607680_n Klints. Jānis Rokpelnis un Māris Butlers
  1. 16. septembrī, plkst. 17.00 Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30 notiks dzejnieka Jāņa Rokpeļņa un mūziķa Māra Butlera dzejas performance KLINTS.

   

  Dzejnieks Jānis Rokpelnis lasīs pēdējā gada laikā tapušos dzejoļus un dzejoļus no krājuma “Post factum”. Dzejnieka vārds ir ciets un precīzs, tā ironiski eksistenciālo dimensiju papildinās mūziķa Māra Butlera muzikālās replikas kā atbalsis kalnos. Jānis Rokpelnis neapšaubāmi spēj trāpīt un fascinēt katru nākamo paaudzi no jauna. Viņa dzeja nenoveco, tā neatlaiž un atstāj nospiedumus.

   

  Jānis Rokpelnis (1945) ir dzejnieks un atdzejotājs, astoņu dzejas krājumu, trīs romānu un trīs eseju krājumu autors. Studējis psiholoģiju un filosofiju Pēterburgā, pirmais dzejoļu krājums “Zvaigzne, putna ēna un citi” iznāk 1975. gadā, tam seko “Rīgas iedzimtais” (1981), “Vilciens no pilsētas R.” (1986), “Līme” (1991). Šie krājumi, kā arī līdz tam nepublicēts krājums “Vārti” izdoti vienotā izlasē “Dzeja” 2004. gadā. Saņēmis Literatūras gada balvu par krājumu “Vārti”, Ojāra Vācieša prēmiju un žurnāla “Latvju teksti” balvu par krājumu “Nosaukums”, Ojāra Vācieša prēmija piešķirta arī par krājumu “Post factum” 2015. gadā, kā arī daudzu citu apbalvojumu laureāts. Atdzejojis no krievu valodas. 2016. gadā saņēmis Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu literatūrā.

  Māris Butlers (1982) ir mūziķis, latgaliešu trokšņu mūzikas projekta “dubna” veidotājs. “dubna” periodiski demonstrē ietekmes no dub un dažādas elektroniskās mūzikas apakšžanriem, ieskaitot industriālo mūziku, ambient un synthwave. Veidota sadarbība ar mūzikas projektiem Klusie viesi, DJ Music DJ un V.S.K.B, kā arī ar instrumentālo grupu “1/2H 1/2W”.

   

  Projektu finansiāli atbalsta VKKF

  Ieeja bez maksas

  Tuvāka informācija pa tālruni 26912310 vai e-pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

 • Sonate 04 web Sonāte. Krišjānis Zeļģis un Platons Buravickis

  SONĀTE. Dzejas performance Raiņa un Aspazijas mājā

  1. 15. septembrī, plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30 notiks dzejnieka Krišjāņa Zeļģa un komponista Platona Buravicka performance SONĀTE.

  Dzejnieka Krišjāņa Zeļģa uzstāšanos papildinās komponista Platona Buravicka komponētā klavieru un elektroniskā mūzika. Dzejnieks izmantos savu balsi un komponista radītu ģenerējošu digitālo algoritmu, lai veidotu mūziku. Darba nosaukums ir “Sonāte”, jo kopdarba partitūrai piemīt sonātes forma.

  Krišjānis Zeļģis (1985) ir dzejnieks, dzimis Talsos, stradā par aldari alus darītavā “Malduguns”. Debijas krājums “Visas tās lietas” iznācis 2010. gadā, nominēts laikraksta “Diena” gada balvai kultūrā. Nelielā tirāžā izdots krājums “Mīļākie”  2016. gadā klajā nācis dzejas krājums “Zvēri”. Krišjāņa Zeļģa dzeja iekļauta vairākos dzejas diskos, viņš raksta arī prozu, 2016. gadā saņēmis prozas lasījumu veicināšanas balvu par stāstu “Vectēvs”.

  Platons Buravickis (1989) ir komponists un pianists, darbojas gan akadēmiskās, gan elektroniskās mūzikas nozarēs. Saņēmis Nika Gothama balvu par spilgtu radošo darbību, vairāku nozīmīgu darbu autors, starp tiem ir NSRD albuma “Kuncendorfs un Osendovskis” aranžējums stīgu orķestrim, mūzika mēmā kino grāvējam “Safety Last”, kā arī “Koncerts sieviešu balsīm un orķestrim”. Platona Buravicka mūzika atskaņota festivālos “Skaņu mežs”, “Dominante”, “Survival Kit 5”, “Art and Communication”, “Arēna”, Latvijas Jaunās mūzikas dienas un festivālā “Positivus”.

  Projektu finansiāli atbalsta VKKF.

  Ieeja bez maksas.

  Tuvāka informācija pa tālruni 26912310 vai e-pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv,

   

 • web Mēness pazudusī kurpe. Artis Ostups un Sabīne Moore

  12. septembrī, plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30, notiks dzejnieka Arta Ostupa un mūziķes, mākslinieces Sabīnes Moores audiovizuāla dzejas performance MĒNESS PAZUDUSĪ KURPE.

  Artis Ostups ir nakts dzīvnieks. Lasot viņa dzeju, var šķist, ka mijkrēslis ir punkts, līdz kuram viņš gatavs atkāpties. Viss pārējais – mēness izgaismotas lapotnes, klusi saucieni tumsā. Šīs poētikas redzamākā izpausme ir viņa trešais dzejoļu krājums “Žesti”, kas godalgots ar noslēpumaino “T” balvu. Kopīgi ar Sabīni Moori veidotajā performancē klausītāji varēs doties sirreālā ceļojumā pa mēness pēdām. Mistisku trokšņu pavadījumā izskanēs gan jauni, gan senāk tapuši dzejoļi.

  Artis Ostups (1988) ir dzejnieks, publicists, literatūras kritiķis, interneta žurnāla “Punctum” veidotājs. Studējis Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Universitātē ieguvis maģistra grādu filosofijā, papildinājis zināšanas Prāgas Kārļa universitātē. Pirmais dzejoļu krājums “Biedrs sniegs” iznācis 2010. gadā, nominēts Literatūras gada balvai nominācijā “Labākā debija”, otrais krājums “Fotogrāfija un šķēres” nominēts Literatūras gada balvai nominācijā “Labākais dzejas krājums”. 2016. gadā iznācis Arta Ostupa trešais dzejoļu krājums “Žesti”. Par ieguldījumu literatūrkritikā 2016. gadā nominēts Normunda Naumaņa balvai.

  Sabīne Moore (1990) ir starpdisciplināra māksliniece un mūziķe, kas zīmē komiksus, animācijas filmas, ilustrē grāmatas, spēlē elektronisko mūziku un dzied. Studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas studiju apakšnozarē. Mūzikas pasaulē pazīstama arī kā Waterflower. Vairāk:www.sabinemoore.lv

  Projektu finansiāli atbalsta VKKF
  Ieeja bez maksas
  Tuvāka informācija pa tālruni 26912310 vai e-pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

 • Dzejas-dienas-2017-web Dzejoļi neguļ klusi atvilktnē …

  7. septembrī, plkst. 17.00 Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30, notiks muzeja speciālistes Gaidas Jablovskas vadīts pasākums “Dzejoļi neguļ klusi atvilktnē …” Pasākumā piedalīsies dzejniece Lija Brīdaka, kura šogad svin savu astoņdesmit piekto dzimšanas dienu un Arnolds Auziņš. Dzeja sarunās un bildēs.

  Vairāk info: gaida.jablovska@memorialiemuzeji.lv, t. 29254193