• rsz_apvarsnim1 Andra Zeibota lugas “Tuvojoties apvārsnim” lasījums

  Trešdien, 15. augustā, plkst. 19.00, Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā 30, notiks Andra Zeibota lugas “Tuvojoties apvārsnim” lasījums.

  Andris Zeibots par lugu: “Cilvēces attīstība nonākusi kritiskā jeb singularitātes punkta priekšā, kad palielinoties moderno tehnoloģiju jaudai to superintelekta spēki pēkšņi izlauzīsies eksplozīvi.

  Tas varbūt nav nemaz tik tālas nākotnes jautājums – speciālisti lēš — 20 līdz 50 gadu līdz singularitātei, pēc kuras sasniegšanas prognozēt tālāko nav iespējams. Kā reaģēt tieši man, kā cilvēkam ar sevis apziņu? Tātad – kā mums katram eksistenciāli vērtēt savu klātbūtni šajos procesos?

  Varam uzstādīt jautājumus, kā pētījumu šajā lugā: Kā nākotne jau tagad ietekmē mūsdienas cilvēku? Kā drauds, kā slimība, kā vienaldzīga, tāpēc aizmirstama ideja, kā absolūta neizpratne, vai kā pētnieka tuvošanās apvārsnim? Vai pietiks ticības humānisma nākotnei? Un kas tādā gadījumā notiek ar ticīgajiem, kas notiek ar neticīgajiem, kādi procesi iespējams jau aktivizējas kolektīvajā apziņā? ”

  Ieeja: 2 EUR, skolēniem, studentiem, senioriem – 1,50 EUR

 • c24639-augsburg1990 Aleksandrs Makarovs – Krotkovs

  Gatavojoties diskusijai par krievu literatūru, kas notiks 31. jūlijā, plkst. 19.00, Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā, tapuši dzejnieka un tulkotāja Arvja Vigula krievu minimālisma dzejnieka Aleksandra Makarova-Krotkova dzejas tulkojumi, ko var lasīt literatūras un filozofijas žurnālā “Punctum”:

  http://www.punctummagazine.lv/2018/07/27/neka-lieka/

  Attēlā – krievu dzejnieki jaunās krievu dzejas festivālā Ausburgā, 1990. gadā, kad krievu dzejā beidzot bija iespēja bez kautrēšanās rakstīt brīvajos pantos.

  http://gallery.vavilon.ru/img/groups/augsburg1990/id_4613/

 • SlinkumaDarbnīca Lielā slinkuma darbnīca
  1. 28. jūlijā plkst. 11.00 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni kopā ar vecākiem ir aicināti uz “LIELĀ SLINKUMA DARBNĪCU” Raiņa un Aspazija mājā, Rīgā, Baznīcas ielā 30.

  Vizuālās un kustību mākslas darbnīcā pētīsim, kā rodas slinkums. Kopā ar horeogrāfi Alisi Putniņu un vizuālo mākslinieci Evu Vēveri ceļosim pa Raiņa dzejoli “Lielais slinkums”, lai caur kustību apzināšanos, novērojot slinkuma sajūtu ķermenī un domās, pārnestu to zīmējumā. Zīmējot ar plaukstām, pēdām, elkoņiem, izmantojot ķermeņa kontūras un spontānas idejas, veidosies “Lielā slinkuma” portrets.

  Eva Vēvere ir vizuālā māksliniece, kura plašāk zināma ar “Poētiskā Robotisma” projektiem. Tajos spēles formā tiek risināti uzdevumi īpaši izvēlētās, ar laikmetīgo mākslu saistītās platformās un notikumos.

  Eva darbojas dažādos medijos, tai skaitā instalācijā, procesuālos notikumos, video un zīmējumā. Pēdējos gados pievērsusies eksperimentālu sadarbību veidošanai kopā ar laikmetīgās dejas un mūzikas profesionāļiem. Vadījusi mākslas darbnīcas bērniem Somijā, Igaunijā, Vācijā, kā arī London Gates Education Group izglītības programmas ietvaros Rīgā.

  Alise Putniņa ir laikmetīgās dejas horeogrāfe un izpildītāja. Savā profesionālajā darbībā ir palīdzējusi tapt teātra izrādēm, ir piedalījusies dažāda veida dejas uzvedumos. Pēdējais darbs – simtgades kokļu koncertuzvedums “Stīgo, brālīt! Stīgo, māsiņ!” Dailes teātrī. Šobrīd aktīvi strādā pie savas solo dejas izrādes veidošanas.

  “LIELĀ SLINKUMA DARBNĪCA” ir otrā no septiņām nodarbībām ģimenēm, kas no jūnija līdz decembrim notiek Raiņa un Aspazijas mājā. Piecas mākslinieces – Ilze Aulmane, Ieva Baumgarte, Līva Kaprāle, Ella Mežule un Eva Vēvere –, izmantojot dažādas tēlotājmākslas tehnikas (grafiku, glezniecību, tekstila dizainu u.c.) un rosinot bērnus un vecākus iepazīt Aspazijas un Raiņa tekstus, sniegs iespēju ģimenēm radoši darboties kopā, veidojot savus mākslas darbus.

  Darbnīcas ilgums ir divas stundas. Vecāki aicināti aktīvi piedalīties. Darbnīcā paredzēts kustēties un zīmēt ar ogli un citiem mīkstajiem zīmēšanas materiāliem, tāpēc ieteicams ierasties brīvā apģērbā, kuru nav bail nosmērēt. Kājas basas vai neslīdošās zeķītēs. Būs iespēja pārģērbties.

  Lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu dora.pauzere@memorialiemuzeji.lv vai zvanot pa tālruni 29572469.

  Ieeja ģimenēm ar bērniem – 3,00 EUR.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • PASAULES LITERATŪRAS VAKARI – KRIEVIJA - web Pasaules literatūras vakari: Krievija
  1. 31. jūlijā plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, norisināsies otrais pasākums sērijā “Pasaules literatūras vakari”.

  Šoreiz vakars tiks veltīts krievu literatūrai. Piedalīsies dzejnieks un tulkotājs Vjačeslavs Kuprijanovs no Krievijas un dzejnieks, literatūrzinātnieks un izdevējs Dmitrijs Kuzmins. Sarunu vadīs dzejnieks un tulkotājs Arvis Viguls.

  Pasākumā būs dzirdami viesu autoru dzejoļi krievu valodā un atdzejojumā, savukārt diskusijas centrā būs mūsdienu krievu dzejas formas jautājumi. Arvis Viguls par kultūras notikumu saka: “Vai tiesa, ka krievu literatūrā joprojām iespējams saskarties ar viedokli, ka verlibrs (jeb brīvais pants) nav īsta dzeja, vai arī verlibrs ir dzeja, bet tikai ne krievu valodā? Un kā ir ar konkrēto, minimālisma vai vizuālo dzeju? Kā dzejas formu ietekmē starpdisciplinārās prakses, kas ir aktuālas citās mākslas jomās? Šāds varētu būt atspēriena punkts gaidāmajai sarunai.”

  Vjačeslavs Kuprijanovs (Novosibirska, 1939) ir krievu dzejnieks, prozaiķis un tulkotājs. Absolvējis Maskavas svešvalodu pedagoģiskā institūta mašīntulkošanas un matemātiskās lingvistikas nodaļu (1967). Publicējas kopš sešdesmitajiem gadiem, tomēr debijas krājums “Pirmajā personā” iznāk vien 1981. gadā. Viens no iemesliem – autora centieni leģitimizēt verlibru padomju laika krievu dzejā. Kuprijanova dzeja publicēta vairāk nekā 40 valodās, īpaši plaši viņa daiļrade pārstāvēta Vācijā, kur izdotas septiņas dzejas izlases, kā arī vairākas prozas grāmatas. Tulko un atdzejo no vācu valodas, īpaši R.M. Rilkes dzeju. Latviski Kuprijanova dzejoļi kopš 1970. gada atkārtoti publicēti periodikā, starp atdzejotājiem – O. Vācietis, I. Ziedonis un I. Zandere.

  Dmitrijs Kuzmins (Maskava, 1968) – krievu dzejnieks, literatūrzinātnieks, tulkotājs un izdevējs. Dzeju publicē kopš 1990. gada, 2008. gadā izdots krājums “Cik labi būt dzīvam”. Par ieguldījumu krievu literatūrā 2002. gadā apbalvots ar prestižo Andreja Belija balvu. Bijis daudzu periodisko izdevumu un antoloģiju redaktors un sastādītājs. Izveidojis izdevniecību ARGO-RISK, kas kopš 1993. gada publicējusi ap 500 aktuālās krievu, kā arī ārvalstu, tostarp latviešu, dzejas grāmatas. Nodibinājis literāro žurnālu “Vozdukh” (iznāk kopš 2006), ir tā redaktors. Pēc emigrēšanas uz Latviju 2014. gadā organizējis projektu “Literatūra bez robežām”, kas nodarbojas gan ar izdevējdarbību, gan nodrošina rezidences iespēju dzejniekiem un atdzejotājiem. Kopš 2016. gada Rīgā organizē ikgadēju starptautisko dzejas festivālu “Dzejnieka asinis”.

  Vairāk informācijas: elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv, tel. 26912310.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

  Pasākumu sēriju finansiāli atbalsta VKKF.

  Pasākumu sērijas vizuālās identitātes autors – Vitālijs Vinogradovs.

 • ALM_web_A4_12 Apceļo Latvijas muzejus!

  Hei! Vasarā esi aicināts apceļot Latvijas muzejus!

  Uzdevums dalībniekiem:

  No 5. jūnija līdz 31. augustam akcijas dalībnieks apmeklē vismaz 5 Latvijas muzejus.
  Ierodoties muzejā, dalībnieks savā Facebook vai Instagram profila laika līnijā ievieto foto, īsi komentējot redzēto, piedzīvoto un uzzināto, izmantojot mirkļbirku #Apcelolatvijasmuzejus.

  Ierakstam Facebook obligāti pievieno norādi @Apceļo Latvijas muzejus.

  Instagram vai Facebook ierakstā atzīmē konkrēto muzeju, izmantojot mirkļbirkas zīmi, piemēram, #lnmm vai #madonasmuzejs. Facebook lapā var izmantot rīku atzīmēt muzeja lapu ar @Limbažu muzejs.

  Lai vieglāk izvēlēties, kādus muzejus apmeklēt, izveidota karte, kas skatāma šeit: http://ej.uz/apcelomuzejus

  Vērtēšana: Nosakot akcijas uzvarētājus, žūrijas komisija vērtēs dalībnieka atraktivitāti un aktivitāti, ievietojot interesantākos attēlus, ierakstus un vērojumus par vismaz 5 apmeklētajiem muzejiem.

  Balvas: Akcijas “Apceļo Latvijas muzejus!” uzvarētājiem paredzētais balvu fonds:
  1) Brīvbiļetes ieejai Latvijas muzejos;
  2) Radošās nodarbības, muzejpedagoģiskās programmas un izzinošas ekskursijas grupai līdz 10 cilvēkiem
  3) muzeju izdevumi un katalogi;
  3) speciālās balvas no Latvijas Muzeju biedrības.
  *Neskaidrību gadījumā, jautājumus, lūdzu, sūtīt uz Latvijas Muzeju biedrības e-pasta adresi: muzeji@muzeji.lv vai zvanīt uz tālr. 29418187.

 • DSC_9462 Mākslas darbnīca ģimenēm “Zelta zirgs”
  1. 30. jūnijā plkst. 11.00 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni kopā ar vecākiem ir aicināti uz mākslas darbnīcu “ZELTA ZIRGS” Raiņa un Aspazija mājā, Rīgā, Baznīcas ielā 30.

  Nodarbības sākumā būs iespēja redzēt, kā top mākslinieces Ievas Baumgartes kustīgie zīmējumi. Ieva ir grafiķe, arterritory.com dēvēta par vienu no pēdējo gadu uzlecošajām zvaigznēm mākslā, veidojusi gleznas tiešraidē un koncertu laikā. Pēc mākslinieces priekšnesuma gan bērniem, gan vecākiem būs iespēja izveidot savu īpašo zirgu, ar kuru uzjāt savā iztēles Stikla kalnā.

   

  Darbnīca “ZELTA ZIRGS” ir pirmā no septiņām nodarbībām ģimenēm, kas no jūnija līdz decembrim notiks Raiņa un Aspazijas mājā. Piecas mākslinieces – Ilze Aulmane, Ieva Baumgarte, Līva Kaprāle, Ella Mežule un Eva Vēvere –,izmantojot dažādas tēlotājmākslas tehnikas (grafiku, glezniecību, tekstila dizainu u.c.) un rosinot bērnus un vecākus iepazīt Aspazijas un Raiņa tekstus, sniegs iespēju ģimenēm radoši darboties kopā, veidojot savus mākslas darbus.

   

  Lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu dora.pauzere@memorialiemuzeji.lv vai zvanot pa tālruni 29572469.

  Ieeja ģimenēm ar bērniem – 3,00 EUR. Bērniem atsevišķi – 1,00 EUR, pieaugušajiem – 2,00 EUR.

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

 • rsz_krf_5748 Izmaiņas muzeja darba laikā

  Raiņa un Aspazijas māja Baznīcas ielā 25. maijā būs apmeklētājiem slēgta! Savukārt 26. maijā (bezmaksas sestdienā) muzeja apmeklējums ikvienam bez maksas!

 • insta_muzejunakts_1 Muzeju nakts Raiņa un Aspazijas mājā
  1. 19. maijā, no 19.00 līdz 1.00, Raiņa un Aspazijas mājā notiks muzeju nakts “Ideju šūpulis – ideju vētra”.Rainis un Aspazija Latvijas valsts tapšanu ietekmēja ar savu jaunradi un tajā paustajām idejām. Aspazija aicināja ieraudzīt no jauna latvisko identitāti, Rainis – sapņot un ticēt, ka arī maza tauta var kļūt liela, ticot savas kopības spēkam un tautas garam.

   Muzeju nakts laikā, no plkst. 21.00 līdz 23.00, uz terases aicināsim dažādu jomu pārstāvjus lasīt savus iecienītākos Raiņa un Aspazijas darbus, komentējot savu pieredzi, kas saistīta ar šiem darbiem un tajos paustajām idejām.

   Nakts garumā būs aplūkojama Latvijas Mākslas akadēmijas apakšnozares “Kustība. Attēls. Skaņa” studentu veidotāizstāde “Mūžība tavās acīs un citas šausmas”, kā arī bezmaksas ekskursijas muzejā un biogrāfiskās īsfilmas “Laikarits” seansi.

   No 23.00 notiks dzejas lasījumi, tajos piedalīsies dzejnieki Vasilijs Karasjovs, Raimonds Ķirķis, Krista Anna Belševica,Valters Dakša, Elvīra Bloma, Jelena Glazova un citi.

   Muzeju nakts programma:
   Ekskursijas muzejā: 20.00 – 23.00
   Filmas “Laikarits” seansi: 20.30 – 24.00
   Raiņa un Aspazijas darbu lasījumi: 21.00 – 24.00
   Jauno dzejnieku dzejas lasījumi: 23.00 – 24.00
   Izstāde “Mūžība tavās acīs un citas šausmas”: 19.00 – 1.00

   Afišas autore: Linda Stūre
   Paldies par atbalstu – LKA un LMA studentiem.

   Vairāk informācijas: t. 26912310
   elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

 • insta_foto Izstāde “Mūžība tavās acīs un citas šausmas”

  Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30, 18.maijā plkst. 18.00 tiks atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas apakšnozares “Kustība. Attēls. Skaņa” studentu izstāde “Mūžība tavās acīs un citas šausmas”. Izstāde būs skatāma līdz 24. maijam.

  Izstādes dalībnieki: Valters Mednieks, Linda Stūre, Miķelis Mūrnieks, Kerija Arne, Ērika Žagare, Dārta Laila Galvāne.

  Jaunie mākslinieki ar simbolu, dzejas un vēstuļu palīdzību konstruēs 20. gs. pirmās puses pārdzīvojuma, personības un laikmeta sintēzi izstādē “Mūžība tavās acīs un citas šausmas”. LMA KAS studenti ielūkosies gadsimta sākuma pārdzīvojumos ar šodienas skatienu, kam iepriekšējo laiku dvēseles sāpes var šķist gan pazīstamas, gan pārsteidzošas, gan varbūt melodramatiski banālas.

  1. gadsimta sākums bija straujš spēju pārmaiņu laiks, kur vienuviet sadzīvoja it pretēji pasaules uzskati, mākslas un literatūras virzieni. Dažādos dvēseles stāvokļus visspilgtāk un pārdrošāk, šķiet, izdzīvoja tieši rakstnieki un dzejnieki, turklāt literātiem nereti piemitusi vajadzība nemitīgi atrasties sakāpinātu jūtu varā, pielāgot savu dzīvi un ikdienu daiļradei.

  Katrs izstādes dalībnieks aktualizēs kādu epizodi latviešu literatūras vēsturē – Emīlija Benjamiņa, Vilis Lācis, Austra Skujiņa, Valdis Grēviņš, Arveds Švābe, Marija un Viktors Eglīši, Rainis, Aspazija, Olga Kliģere, Anna Brigadere un Fallijs – tās ir vēsturiskas personības, ko sevī ierāva un nereti arī saplosīja laikmets un pašu cilvēcīgās kaislības. Tā nospiedumi vietām rodami arī viņu daiļradē.

  Raiņa un Aspazijas muzejs Baznīcas ielā vēlās kļūt par jaunu oriģinālu mākslas un daiļliteratūras jaundarbu tapšanas iniciatoru, veidojot Raiņa un Aspazijas māju kā iecienītu pulcēšanās vietu, kur krustojas literatūras, mākslas un vēstures jomu paralēles.

  Izstādi būs iespējams apskatīt muzeja darba laikā:

  otrdien, trešdien, ceturtdien, piektdien, sestdien no plkst. 10.00 līdz 17.00

  Ieejas maksa muzejā: 2 EUR, skolēniem, studentiem, senioriem: 1 EUR

  Izstādes atklāšanas dienā 18. maijā no 18.00 līdz 20.00 un muzeju nakts laikā, 19. maijā, no 19.00 līdz 1.00, izstādi būs iespējams skatīt BEZ MAKSAS.

  Izstāde tapusi ciešā sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas apakšnozares “Kustība. Attēls. Skaņa” studentiem un lektoriem, īpašs paldies lektorei, izstādes kuratorei Maijai Kurševai.

  Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta Rīgas dome.

  Informāciju sagatavojusi muzeja speciāliste Elvīra Bloma, elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv t. 26912310

 • rsz_krf_5712 Darba laiks svētkos

  Raiņa un Aspazijas māja Baznīcas ielā sveic Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā!

  Darba laiks:

  3. 05 no 10.00 līdz 16.00

  4.05 SLĒGTS

  5.05 no 10.00 līdz 17.00