Raiņa un Aspazijas māja

 • Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-11 Dzejas lasījumi “7 8″ – foto

  25. jūlijā Raiņa un Aspazijas mājā notika jaunākās paaudzes dzejnieku dzejas lasījumi. Uzstājās žurnāla “Žoklis” veidotāji Raimonds Ķirķis, Marija Luīze Meļķe un Rihards Raudonis.

  Žurnāls “Žoklis” ir literatūras un mākslas žurnāls, ko izdod dzejnieku jaunākā paaudze, nākamo numuru plānots laist klajā rudens sākumā.

  Foto: Olafs Ošs

  Pasākumu ciklu Raiņa un Aspazijas mājā finansiāli atbalsta VKKF

  Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-1 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-2 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-5 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-6 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-7 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-8 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-9 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-10 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-13 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-14 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-16 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-17 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-18 Dzejas_Vakars_25072017_Olafs_Osh-19
 • ramaja_fbheader 7 8
  25. jūlijā, plkst. 19.00, Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30, notiks literārā izdevuma “Žoklis” dzejas lasījumi “7 8″. Uzstāsies Žokļa veidotāji Raimonds Ķirķis, Marija Luīze Meļķe un Rihards Raudonis.
   
  Raimonds Ķirķis par pasākumu: “Literatūras un mākslas žurnāls Žoklis sevī pulcina jaunākās paaudzes daiļamatniekus, kuri viedo dialogu vai konfliktē ar sev radniecīgiem māksliniekiem, viņu darbiem vai idejām. Ņemot vērā teksta un vizuālā materiāla ilglaicību, žurnāls cenšas izvairīties no kliedzošām aktualitātēm, bet gan veidot saturu, kas ir neatkarīgs no kalendāra.
  Lasījumā būs dzirdami žurnāla veidotāju – Marijas Luīzes Meļķes (kalcijs), Riharda Raudoņa un Raimonda Ķirķa (kauli) – teksti, kas svārstās starp cipara 7 noteiktību un 8 iespējamību, starp dadaistisku manierību un postpadomju želatīnu.”
   
  Pasākumu atbalsta VKKF
   
  Ieeja: 2 eur, skolēniem, studentiem, senioriem – 1 eur
  Info: elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv
 • bērnu rīts Bērnu rīts “Vasaras izgriezumi”
  1. Bērnu rīts “VASARAS IZGRIEZUMI” kopā ar mākslinieci Ilzi Aulmani
   1. 22. jūlijā plkst. 11.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notiks bērniem veltīts pasākums, kurā būs iespēja uzzināt par Raiņa herbāriju, lasīt Raiņa un Aspazijas dzeju par augiem un, izmantojot augu ēnas, izveidot plakātu “šai dienai, šim mirklim”. Īpaši aicināti pirmsskolas un sākumskolas pirmo klašu bērni.

   Pasākumu vadīs muzeja speciāliste Dora Pauzere un māksliniece Ilze Aulmane.

   Raiņa plašajā interešu lokā nozīmīgu vietu ieņem dabas zinības, tai skaitā – interese par augu valsti. Vairāk nekā piecdesmit dažādu augu sugu paraugi sakārtoti savdabīgā herbārijā. Starp Aspazijas un Raiņa personīgās bibliotēkas grāmatu lappusēm joprojām glabājas tur ieliktie ziedi un lapas, kas vēstī par sen pagājušām vasarām, garām pastaigām pa pļavām un mežiem, zinātkāru, uzmanīgu raudzīšanos dabā.

   Ilze Aulmane ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības apakšnozari un pašlaik strādā Ogres Mākslas skolā, kur māca zīmēt, gleznot, burtu mācību, kā arī vada pusaudžu un pieaugušo studiju. Veido gan pasūtījuma, gan savus radošos darbus.

   Izstādē Vasaras izgriezumi redzami Ilzes Aulmanes darbi, kas veidoti dažādās tehnikās un kuros izmantoti augu motīvi un ēnu spēles. Darbi aicina aizdomāties par tādiem jēdzieniem kā “pabeigtība”, “vienkāršība” un “pilnība”, tie aicina neatteikties no rotaļīguma.

   Ilzes Aulmanes izstāde “Vasaras izgriezumi” skatāma no 5. jūlija līdz 29. augustam.

   Ieeja ģimenēm ar bērniem: 3 EUR

   Tuvāka informācija pa tālruni 26912310 vai e-pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.aspazijarainis.lv

 • "Vasaras izgriezumi" plakāts Ilzes Aulmanes izstāde “Vasaras izgriezumi”

  Raiņa un Aspazijas mājā līdz 29. augustam skatāma Ilzes Aulmanes izstāde “Vasaras izgriezumi”.

  Tajā aplūkojami 7 dažādās tehnikās veidoti darbi, kas “Izmantojot asociācijas ar vasaras apģērbu un brīvdienu atmiņu detaļām, vērš uzmanību uz cilvēka personības veidošanu – meklējot līdzsvaru starp nepieciešamo un lieko.”

  Izstādes atklāšanas pasākums notiks 12.jūlijā, tajā piedalīsies dzejnieks Ulvis Zirnis, Dzintars Briedis un Mārtiņa Aulmaņa vadīta mūziķu apvienība.

  22. jūlijā notiks nodarbība pirmsskolas un sākumskolas pirmo klašu bērniem, kurā būs iespējams aplūkot izstādi, pētīt, zīmēt un griezt augus un uzzināt, kā var izveidot ko līdzīgu Raiņa herbārijam.

 • 02Darba laiks Darba laiks svētkos

  Raiņa un Aspazijas māja 22. jūnijā strādās no 10.00 līdz 16.00, bet 23. un 24. jūnijā muzejs slēgts.

 • rsz_ieluugums_aspazija-rainis Aspazija – Rainis. Dzīvā dzīve

  Daugavpils Universitāte sadarbībā ar apgādu “Zinātne” izdevusi Latvijas un ārvalstu literatūras pētnieku kolektīvo monogrāfiju “Aspazija – Rainis. Dzīvā dzīve”. Izdevums tapis VPP “Letonika” projekta “Kultūra un identitātes Latvijā: mantojums un mūsdienu prakse, Nr. 4.2. ietvaros.

  Atzīmējot abu rakstnieku 150. gadskārtu, Daugavpils Universitātes Humanitārā fakultāte (DU HF) 2015. gada novembrī organizēja starptautisku starpdisciplināru zinātnisko kongresu “Dzīvā dzīve. Aspazija – Rainis – 150″, kurā piedalījās Armēnijas, Azerbaidžānas, Gruzijas, Krievijas, Latvijas un Lietuvas Aspazijas un Raiņa daiļrades un dzīvesgājuma pētnieki. Kolektīvajā monogrāfijā “Aspazija – Rainis. Dzīvā dzīve” ir apkopotas publikācijas, kas sagatavotas uz Daugavpils kongresā prezentēto referātu pamata. Monogrāfijas sastādītāja un zinātniskā redaktore ir DU profesore Dr. philol. Maija Burima, recenzenti – Dr. philol., vad. pētn. Inguna Daukste-Silasproģe (Latvija), Dr. habil. philol., prof. Alvids Butkus (Alvydas Butkus, Lietuva). Publicētie pētījumi uzskatāmi parāda jomas, kurās Aspazijas un Raiņa intelektuālā mantojuma apzināšana jau ir tradicionāli nostiprinājusies, un jomas, kurās Raiņa un Aspazijas iekonturējums vēl ir tālākas pētniecības perspektīva. Visplašākajam lasītāju lokam piedāvātās 23 publikācijas pievēršas abu autoru literārā mantojuma interpretācijai valodniecībā, literatūrzinātnē, filozofijā, teātrī, mūzikā un reģionālajās studijās. Būtisks vērtējums ir abu rakstnieku sasaucēm ar dažādu laikmetu un žanru pārstāvju latviešu literātiem, kā arī latviešu rakstniecības zelta fonda pārstāvju rezonanse un interpretācija starpnacionālos literāros kontaktos.

  Starpdisciplinaritātes īpaša vērtība ir tās spēja uzrunāt dažādu interešu lasītāju, tāpēc kādam šajā izdevumā ievietotie raksti būs jau agrāk zināmu faktu jaunas interpretācijas, apliecinājums saviem uzskatiem un pieņēmumiem, citam – jaunatklāta pasaule vai ierosmes tālākai interesei par latviešu literatūras “ikonām”. Kolektīvās monogrāfijas autori un izdevēji ar šīs grāmatas starpniecību aicina uz neklātienes dialogu par Aspaziju un Raini dažādu paaudžu, interešu un motivācijas 21. gadsimta lasītāju. Aspazija un Rainis Latvijas kultūrtelpā ir un būs “dzīvā dzīve” – rosinošu ideju un jaunu skatpunktu avots.

  Monogrāfijas izdošanu finansiāli atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds un Daugavpils Universitāte.

  Kolektīvās monogrāfijas “Aspazija – Rainis. Dzīvā dzīve” atvēršanas svētki notiks 2017. gada 27. jūnijā plkst. 17.00 Raiņa un Aspazijas mājā, Rīgā, Baznīcas ielā 30.

 • 19242937_1403632819723347_7243330592902041950_o Grāmatas “Ielu muzikanta dienasgrāmata” atvēršana
  Apgāds “Mansards” laidis klajā latviešu mūziķa, klejotāja un stopētāja Harija Vagranta grāmatu “Ielu muzikanta dienasgrāmata”.  Grāmatas atvēršanas svētki notiks 20. jūnijā, plkst. 19.00, Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30.

  Grāmatā atainota autora pieredze, apceļojot Eiropas galvaspilsētas, muzicējot uz ielām, guļot pilsētas parkos un piedaloties pašpietiekamās komūnās. Ceļojuma apraksts dienasgrāmatā jeb viena vasara maršrutā Latvija–Lietuva–Polija–Slovākija–Ungārija–Austrija–Čehija–Vācija tapis, aizmirstot rutīnu, budžetu un rūpes, lai gan – aizmirst pavisam to nevar un kaut kad nākas atgriezties mājās.

  Grāmatā lasītājs atklās dažādus stopēšanas veidus, pasaules pilsētu raksturus, veidus, kā pareizi ierīkot guļvietu aiz benzīntanka un kā no alus skārdenes pagatavot mobilu gāzes plīti.

  Harijs Vagrants (īstajā uzvārdā Kadiķis) ir ceļotājs, mūziķis grupā “Zāle” un publicists. Beidzis Teoloģijas fakultāti, aizrāvies ar dažādu netradicionālu mūzikas instrumentu spēli. Mazbudžeta ceļošana ir Harija aizraušanās un reizē mēģinājums transcendēt pašam sevi. “Pilna laika ielu muzikants varu atļauties būt tikai reizēm, maksimums, uz kādu pusgadu. Protams, reizēm gribētos ilgāk, jo ielu muzicēšana sevī ietver arī dažādu kultūru iepazīšanu, tomēr man patīk dzīves dinamika, un nereti, pusgadu esot ceļā, sapņoju tikai par gultu un vienu konkrētu vietu, kur palikt.”

  “Lai ceļotu tālu un ilgi, nepieciešams daudz kas. Piemēram, kārtīga mugursoma. Bikses. Uzņēmība. Bezrūpīgs un drusku vieglprātīgs noskaņojums. Karte… Nē, ceļot var arī bez kartes. Taču pats svarīgākais — nauda nav vajadzīga. Par naudu vienkārši nevajag domāt. Tieši par to stāsta Harijs Vagrants — kā ceļot tālu un ilgi, bezrūpīgi, ar mugursomu, bet bez naudas,” par grāmatu saka rakstnieks Guntis Berelis.

 • zime_web LATVIJAS MUZEJU BIEDRĪBAS AKCIJA “APCEĻO LATVIJAS MUZEJUS!”

  Latvijas Muzeju biedrība šogad atzīmē 25 gadu jubileju. Šo gadu laikā Muzeju biedrības saime ir augusi, un šobrīd apvieno 107 valsts, pašvaldības, privātos un autonomos muzejus. Lai pievērstu uzmanību Latvijas Muzeju biedrības darbībai un Latvijas muzejiem, LMB no 1. jūnija līdz 31. augustam organizē vasaras akciju “APCEĻO LATVIJAS MUZEJUS!”.

  Akcijā “Apceļo Latvijas muzejus!” piedalīsies visi Latvijas muzeji. Galvenais mērķis ir pievērst uzmanību mazajiem muzejiem Latvijā (ne tikai Latvijas novados, bet arī Rīgā), veicināt to atpazīstamību, rosināt interesi par piedāvājumu un parādīt šo muzeju šarmu.

  Aicinām akcijā iesaistīties ikvienu Latvijas iedzīvotāju vai viesi, kam patīk apmeklēt muzejus, iepazīt vietējo novada vēsturi un kultūras mantojumu. Kā akcijas galvenā platforma tiks izmantota lapa www.facebook.com/apcelolatvijasmuzejus. Lai piedalītos konkursā, dalībniekam nepieciešams profils sociālajā tīklā Facebook. Apmeklējot kādu no muzejiem, dalībniekam jāatzīmējas savā Facebook profilā, laika līnijā ievietojot foto no apmeklētās vietas un komentējot piedzīvoto, redzēto un uzzināto. Tāpat jāpievieno norāde @Apceļo Latvijas muzejus un jāatzīmē atrašanās vieta, izmantojot Facebook rīku ar vietas atzīmēšanu vai arī ierakstot konkrētu muzeju, piemēram, @Limbažu muzejs. Ar akcijas nolikumu un uzdevumiem var iepazīties Latvijas Muzeju biedrības mājaslapā: http://www.muzeji.lv/lv/museums/museums-association/must-see/akcijas-apceljo-latvijas-muzejus-nolikums/

  Kā norāde, ka muzejs piedalās akcijā, muzejā būs izlikta akcijas pazīšanas zīme.

  Uzvarētāji tiks noteikti, izvērtējot dalībnieka atraktivitāti un aktivitāti, apmeklējot muzejus un ievietojot ierakstus vismaz par 5 apmeklētiem muzejiem.

  Katrs uzvarētājs iegūs piecas brīvbiļetes uz kādu no šiem Latvijas muzejiem:

  Latvijas Nacionālais mākslas muzejs,

  Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs,

  muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”,

  Rīgas Motormuzejs,

  “Laimas” šokolādes muzejs,

  Rundāles pils muzejs,

  Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs,

  Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs,

  Turaidas muzejrezervāts,

  Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs.

  Iepazīsim Latvijas muzejus, to izstādes un ekspozīcijas, izzināsim vietējo vēsturi, tradīcijas un kultūru, aplūkosim arī sezonālos muzejus, kuri atvērti tikai vasarā!

 • 1145x768 Trešdienu vakari RA mājā

  Nelielas izmaiņas Raiņa un Aspazijas mājas darba laikā – trešdienās apmeklētājus gaidīsim ilgāk, strādāsim no 12.00 līdz 19.00, pārējās dienas strādāsim kā ierasts, no 10.00 līdz 17.00.

 • rsz_img_2456 Zelta puteklis 2016

  Piektdien, 26. maijā, Raiņa un Aspazijas muzejs saņēma Latvijas Muzeju biedrības gada balvu “Zelta puteklis 2016″, nominācijā “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā 2016″.

  Raiņa un Aspazijas muzejs saņēma arī Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas balvu par sadarbību ar Baltkrievijas muzejiem un īpaši Jankas Kupalas Valsts literatūras muzeju.


loading