• Valse Melancolique A301 Valse Melancolique – Ingas Žoludes prozas lasījums
  1. 29. novembrī plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notiks prozaiķes Ingas Žoludes un komponista Oskara Herliņa muzikāls prozas lasījums Valse Melancolique

  Ingas Žoludes īpaši šim gadījumam rakstīto stāstu par Emīla Dārziņa Melanholiskā valša tapšanu papildinās Oskara Herliņa Melanholiskais ambients – E. Dārziņa skaņdarba jauna, speciāli šim notikumam radīta interpretācija.

  Inga Žolude (1984) ir latviešu rakstniece un publiciste, kas arī raksta recenzijas par latviešu un ārvalstu literatūru. 2008. gadā iznāca Ingas Žoludes pirmais romāns “Silta zeme”, 2011. gadā viņa saņēma Eiropas Savienības Literatūras balvu par stāstu krājumu “Mierinājums Ādama kokam”. Kopā sarakstītas piecas grāmatas.

  Oskars Herliņš (1980) ir latviešu komponists, studējis filozofiju Latvijas Universitātē un kompozīciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Hāgas Karaliskajā konservatorijā un Stokholmas Karaliskajā Mūzikas augstskolā. Deviņdesmitajos gados dibinājis vairākas rokgrupas, apguvis elektriskās ģitāras un eifonija spēli. Ierakstījis vairākas skaņu plates, piemēram “Mūzika sintētiskajam orķestrim”. Ieguvis godalgas elektroniskās mūzikas konkursā “Elektrochok” Dānijā, Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” kompozīciju konkursos, kā arī citos. Oskara Herliņa mūzika atskaņota Dienvidkorejā, Honkongā, Zviedrijā, Vācijā un citās valstīs.

  Emīla Dārziņa simfoniskais skaņdarbs “Melanholiskais valsis” ir vispopulārākais latviešu komponētais darbs. Emīla Dārziņa personība arvien ir liels noslēpums, kuru pastiprina mistiskie viņa bojāejas apstākļi. Tikpat liels noslēpums ir “Melanholiskā valša” ierosmes avots, un to rakstniece Inga Žolude pētījusi šajā stāstā, kopā ar komponistu Oskaru Herliņu uzdodot jautājumu, vai “Melanholiskais valsis” patiesi ir melanholisks un kas to tādu padara?

  “Valse Melancolique” būs Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Vārtus vaļā! Muzikāli autorvakari” noslēdzošais pasākums.

  Ieeja – 2.00 €, skolēniem, studentiem, senioriem – 1.50 €.

  Finansiālais atbalsts – Valsts kultūrkapitāla fonds

   

  Vairāk informācijas – 26912310, elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

 • LabklājÄ«bas ministre informÄ“ reÄ£ionālo plaÅsaziņas lÄ«dzekļu pārstāvjus Muzeju darba laiki svētkos

  17. novembrī Raiņa un Aspazijas māja Baznīcas ielā, kā arī Raiņa un Aspazijas vasarnīca Majoros strādās līdz plkst. 16.00. Sestdien 18. novembrī abi muzeji būs apmeklētājiem slēgti. Priecīgus valsts svētkus!

 • rsz_raiņa_portāls_a3_5-02 Raiņa portāls. Dzejas performance

  15. novembrī plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notiks dzejnieku Ronalda Brieža un Ingas Gailes vadītās Literārās akadēmijas dzejas meistardarbnīcas dalībnieku grupas “Dzejnieki liftā” dzejas performance “Raiņa portāls”.

  Raiņa un Aspazijas māja šogad aizsāk ikgadēju Raiņa Gētes “Fausta” tulkojumam veidotu pasākumu “Raiņa portāls” – turpmāk katra gada novembrī dzejnieki tiks aicināti domāt, runāt un rakstīt par Raini un Gēti un Raiņa dažādos apstākļos tapušo “Fausta” tulkojumu. Šā gada novembrī aprit 120 gadi, kopš latviešu valodā pirmo reizi pārtulkots Gētes “Fausts”.

  Pasākumu vadīs dzejniece Inga Gaile, ar priekšlasījumu uzstāsies Raiņa un Aspazijas mājas speciāliste Elvīra Bloma, dzeju lasīs Inga Gaile un jaunie dzejnieki: Evelīna Andžāne, Kristīne Geida, Gunta Ristameca, Rainelda Muižniece, Katrīna Urbāne, Sandra Marta Grudule un Jānis Buholcs.

  Fausta tulkojumam ir liela nozīme latviešu kultūras bagātināšanā, latviešu literārās valodas attīstībā un Raiņa filozofisko uzskatu veidošanās procesā. Gēte ir viens no mīļākajiem un tuvākajiem Raiņa dzejniekiem; vēstulē Aspazijai, kas rakstīta Liepājas cietumā 1897. gada 4. augustā, Rainis apgalvojis, ka viņa “labākā sabiedrība ir Gēte”.

  Nav precīzi nosakāms, kad Rainis sācis atdzejot “Faustu”. Tas noticis vai nu 1895. gada beigās, vai 1896. gada sākumā. Aspazija Rainim palīdz, 1897. gadā Mājas viesa mēnešraksts sāk regulāri publicēt atdzejojumus. 1897. gada novembrī-decembrī Rainis “Fausta” tulkošanu pabeidz.

  Ieeja – 2.00 €, skolēniem, studentiem, senioriem – 1.50 €.

  Vairāk informācijas – 26912310, elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

 • o13 Virsteksti/Надтексты – foto atskats

  27. oktobrī Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notika dzejnieka Sergeja Timofejeva un komponista Platona Buravicka performance Virsteksti/Надтексты. Muzikālo autorvakaru sērija tuvojas noslēgumam, pēdējais projekta “Vārtus vaļā!” pasākums notiks 29. novembrī un tajā piedalīsies rakstniece Inga Žolude un komponists Oskars Herliņš.

  Foto: Dainis Tamuļevičs
  Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds

  o3 o4 o5 o8 o9 o10 o13 o15 o18 o23 o24
 • IMG_2870_1 Veidenbaumam veltīta konference – foto atskats

  3. oktobrī Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā 30 notika Rakstniecības un mūzikas muzeja rīkota Eduardam Veidenbaumam veltīta konference “… kaut šaubās un šaubīsies cilvēka prāts …”

  Konferencē bija iespēja dzirdēt Jāņa Zālīša, Viestura Vecgrāvja, Andreja Baloža, Andra Hirša, Aināra Kamoliņa, Māra Salēja, Ivetas Ruskules u.c. priekšlasījumus par dažādiem dzejnieka daiļrades, personības un laikmeta kontekstiem.

  Konferencē uzstājās arī igauņu dzejnieks un E.Veidenbauma atdzejotājs igauņu valodā Contra jeb Marguss Konnula.

  IMG_2819_1 IMG_2829_1 IMG_2836_1 IMG_2842_1 IMG_2850_1 IMG_2852_1 IMG_2861_1 IMG_2869_1 IMG_2870_1 IMG_2876_1 IMG_2879_1

 • IMG-20171025-WA0012 Lellītes Lolītes piedzīvojumi – foto atskats

  21. oktobrī plkst. 11.00 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni un viņu vecāki tika aicināti uz bērnu rītu “Lellītes Lolītes piedzīvojumi” Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30. Pasākumā bija iespēja kopīgi lasīt Raiņa dzejoļus no krājuma “Lellīte Lolīte” un izgatavot lupatu lelli tā, kā tas tika darīts senos laikos. Bērnu rīti Raiņa un Aspazijas mājā notiek gandrīz katru mēnesi, kādā no sestdienu rītiem. Esiet laipni gaidīti!

  IMG-20171025-WA0001 IMG-20171025-WA0005 IMG-20171025-WA0006 IMG-20171025-WA0009 IMG-20171025-WA0011 IMG-20171025-WA0019 IMG-20171025-WA0025 IMG-20171025-WA0027 IMG-20171025-WA0028
 • Sergejs-Timofejevs-un-Platons-Buravickis-A3-01a-02 VIRSTEKSTI / НАДТЕКСТЫ. Sergejs Timofejevs un Platons Buravickis
  1. 27. oktobrī plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notiks dzejnieka Sergeja Timofejeva un komponista Platona Buravicka performance Virsteksti/Надтексты.

  Sergeja Timofejeva (teksts, skreči) un Platona Buravicka (elektronikas improvizācija) kopīgā uzstāšanās būs saspēle starp jau gatavām un uz vietas darinātām skaņām un domām. Dzejas teksti skanēs gan dzīvā izpildījumā, gan ierakstā, un tie tiks balstīti internetā atrodamās dažādu videoblogeru rekomendācijās, kā lasīt dzeju, “lai nebūtu garlaicīgi”. Timofejevs iejutīsies dzejas dīdžeja lomā, lasījumam laiku pa laikam pielāgojot skaņas skrečus. Savukārt Buravickis ar modulāro un analogo sintezatoru palīdzību, kā arī, izmantojot sagatavotus virtuālos mūzikas instrumentus jeb modulāros algoritmus, radīs elektroakustisku audeklu. Brīžiem šis audekls tiks austs no kontinuālām ambient skaņām, brīžiem būs ritmiski aktīvs. Pārsvarā skanēs jaunie dzejoļi un atdzejojumi, un tie tiks rādīti ka subtitri; viens no atdzejotajiem (Toms Treibergs) piedalīsies pasākumā kā īpašais viesis.

  Sergejs Timofejevs (1970) ir Latvijas krievu dzejnieks, dzimis Rīgā, pabeidzis Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultāti. Strādājis žurnālistikā un reklāmā, literārās publikācijas – kopš 1989. gada. Izdoti dzejoļu krājumi Sanktpēterburgā, Maskavā un Rīgā, tai skaitā bilingvāli krājumi latviešu un krievu valodā. Kopš 1999. gada ir tekstgrupas “Orbīta” dalībnieks. Viens no poētiskā video žanra aizsācējiem Latvijā, vairāku poētisko instalāciju autors (kopā ar Artūru Punti). Tekstgrupas “Orbīta” sastāvā saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu, nominēts Purvīša balvai. Ir mūzikas tekstu, kā arī 2014. gadā iestudētās Kristapa Pētersona operas “Mihails un Mihails spēlē šahu” libreta autors.

  Platons Buravickis (1989) ir komponists un pianists, darbojas gan akadēmiskās, gan elektroniskās mūzikas nozarē. Saņēmis Nika Gothama balvu par spilgtu radošo darbību, ir vairāku nozīmīgu darbu autors, starp tiem – NSRD albuma “Kuncendorfs un Osendovskis” aranžējums stīgu orķestrim, mūzika mēmā kino grāvējam “Safety Last”, kā arī “Koncerts sieviešu balsīm un orķestrim”. Buravicka mūzika atskaņota festivālos “Skaņu mežs”, “Dominante”, “Survival Kit 5”, “Art and Communication”, “Arēna”, Latvijas Jaunās mūzikas dienās un festivālā “Positivus”.

  Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

  Ieeja – 2.00 €, skolēniem, studentiem, senioriem – 1.50 €.

  Vairāk informācijas – 26912310, elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

   

  27 октября в 19.00 в Доме Райниса и Аспазии на ул. Базницас, 30 состоится выступление поэта Сергея Тимофеева и композитора Платона Буравицкого под названием Надтексты / Virsteksti

  Совместное выступление Сергея Тимофеева (тексты/скрэтч) и Платона Буравицкого (электронная импровизация) – это игра готовыми и рождающимися на ходу звуками и смыслами. Поэтические тексты звучат как в живую, так и в записи, наслаиваясь на выложенные онлайн рекомендации разнообразных видеоблогеров, как читать стихи, «чтобы было не скучно». Сергей Тимофеев задействует здесь поэтический диджеинг, время от времени применяя и звуковой скрэтч. А Платон Буравицкий создаёт электроакустическое полотно с помощью модульных и аналоговых синтезаторов, а также собственных виртуальных музыкальных инструментов (модульных алгоритмов) Местами это полотно состоит из протяжных амбиентных звуков, местами оно ритмически активно. В основном будут звучать новые тексты, их переводы на латышский будут представлены на видеопроекции, а один из переводчиков – поэт Томс Трейбергс примет участие в этом вечере как особый гость.

  Сергей Тимофеев (1970) – латвийский поэт, автор 7 поэтических сборников. Закончил филологический факультет Латвийского университета, работал в журналистике. С 2012 года ведёт русскую версию портала Arterritory.com. Стал одним из организаторов латвийской текст-группы и литературно-художественного издательства «Орбита». Один из зачинателей жанра поэтического видео в Латвии, автор ряда поэтических инсталляций (вместе с Артуром Пунте и другими участниками «Орбиты»). Автор либретто оперы Кристапа Петерсонса «Михаил и Михаил играют в шахматы», получил за эту работу приз Spēlmaņu nakts в номинации «Оригинальная драматургия». Принимал участие более чем в 15 поэтических фестивалях в разных странах мира.

  Платон Буравицкий (1989) – композитор и музыкант, реализующий себя в сфере как академической, так и электронной музыки. Получил приз Ника Готхэма за яркий творческий подход, автор ряда важных музыкальных работ, в том числе – аранжировки альбома группы NSRD «Kuncendorfs un Osendovskis» для струнного оркестра, музыки для немого кинофильма «Safety Last», а таже «Концерта для женских голосов и оркестра», музыка Буравицкого звучала на таких фестивалях как «Skaņu mežs», «Dominante», «Survival Kit 5», «Art and Communication», «Arēna», «Positivus».

  Цикл поэтически-музыкальных выступлений в Доме Райниса и Аспазии поддержал Государственный Фонд культурного капитала.

  Вход в музей – 2.00 €, для школьников, студентов и пенсионеров – 1.50 €.

  Больше информации – 26912310, elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

 • Veidenbaumam_150_programma3-723x1024 Eduardam Veidenbaumam 150. Konference “…kaut šaubās un šaubīsies cilvēka prāts..”

  26. oktobrī Raiņa un Aspazijas mājā un 27. oktobrī Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātē notiks dzejnieka Eduarda Veidenbauma (1867-1892) simtpiecdesmitgadei veltīta konference …kaut šaubās un šaubīsies cilvēka prāts..

  Konferencē gaidāms arī komponista Andra Dzenīša dziesmu cikla Četras Eduarda Veidenbauma dziesmas un veltījums pirmatskaņojums un tēlnieces Olgas Šilovas radītās piemiņas plāksnes prezentācija.

  Konferences pirmajā dienā, sākot no plkst. 13, Raiņa un Aspazijas mājā (Baznīcas ielā 30) ar priekšlasījumiem uzstāsies Jānis Zālītis (Veidenbauma tēls Raiņa, Andreja Upīša un Viktora Eglīša dramaturģiskajās iecerēs), Viesturs Vecgrāvis (Eduarda Veidenbauma dzejas romantiskās trajektorijas: par un pret), Juris Andrejs Kastiņš (Veidenbauma dzejas intertekstualitāte), Marguss Konnula (Ja Veidenbaums būtu bijis igaunis), Arnis Vīksna (Pīpkalonija: pa ausu galam sadzirdētas leģendas), Andrejs Balodis, Andris Hiršs un Ainārs Kamoliņš (Eduarda Veidenbauma mehāniskais humānisms).

  Plkst. 16.30 notiks E. Veidenbaumam veltītas dokumentālas īsfilmas pirmizrāde, tēlnieces Olgas Šilovas veidotās dzejnieka piemiņas plāksnes prezentācija un Andra Dzenīša dziesmu cikla Četras Eduarda Veidenbauma dziesmas un veltījums pirmatskaņojums Alda Liepiņa un Armanda Siliņa izpildījumā.

  27. oktobrī no plkst. 9 LU Humanitāro zinātņu fakultātē (Visvalža ielā 4a) ieskatu dažādos E. Veidenbauma daiļrades, personības un laikmeta kontekstos sniegs Skaidrīte Lasmane (Maksa Štirnera un Eduarda Veidenbauma anarhisms), Ligita Ašme (Veidenbauma dzeja kā muzikālās daiļrades katalizators: no 1905. gada anonīmajiem autoriem līdz Jurim Kulakovam), Raimonds Briedis (Atskaņa Veidenbauma dzejā), Māris Salējs (Veidenbauma nezūdamības likums), Anda Kubuliņa (Eduards Veidenbaums Virzas skatījumā), Iveta Ruskule (Veidenbauma muzealizācija) un Janīna Kursīte (Nokļūšana Tērbatā. Ceļa semantēma laika aspektā (19./20.gs)).

  Konference noslēgsies 27. oktobrī ar dzejas pēcpusdienu Veidenbauma memoriālajā muzejā Kalāči ar igauņu dzejnieka un atdzejotāja Margusa Konnulas dzejas lasījumu un J. Kulakova dziesmu cikla Septiņarpus dziesmas atskaņojumu (izpilda J. Kulakovs un I. Akuratere).

  Šogad 3. oktobrī Eduardam Veidenbaumam (1867–1892) – dzejniekam pirms sava laika – paliktu 150. Veidenbauma īsās dzīves leģenda nav aizēnojusi viņa dzeju arī šodien. Tapusi kā personisks poētiska pārdzīvojuma pieraksts, bez pretenzijām ieraudzīt dienasgaismu publikācijā vai grāmatā, Veidenbauma dzeja izrādījusies spēcīgāka par sava laikmeta kontekstu un bijusi atspēriena punkts nākamām dzejas modernistu paaudzēm.

  Konferenci rīko Rakstniecības un mūzikas muzejs un LU.

 • 46 Foto atskats – dzejas performance “Klints”

  16. septembrī, Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā notika dzejnieka Jāņa Rokpeļņa un mūziķa Māra Butlera dzejas performance “Klints”.

  Foto: Dainis Tamuļevičs un Alise Zariņa

  Finansiālais atbalsts: Valsts kultūrkapitāla fonds

  Informatīvais atbalsts: Dzejas dienas

  39 40 42 47 48 49 50 51 52 54 57 58 60 61 62 65 66 67 68 70 71
 • rainis_nezinams_1 Mazāk zināmais Rainis – zinātniskie lasījumi

  MAZĀK ZINĀMAIS RAINIS: BIOGRĀFIJA, DAIĻRADE, TULKOJUMI. Zinātniskie lasījumi Raiņa un Aspazijas mājā

  1. 28. septembrī plkst. 13.00 Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas iela 30, Rīgā, notiks zinātniskie lasījumi, kuros tiks analizēti dažādi Raiņa biogrāfijas, daiļrades un tulkojumu mazāk zināmie aspekti.

  Lasījumu programma:

  1. Gaida Jablovska (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA). Rainis – izglītības ministrs.
  2. Iveta Narodovska (Latvijas Universitāte). Raiņa “Uguns un nakts” un N.Gogoļa ” Slīkone”: aizgūts motīvs.
  3. Maija Burima (Daugavpils Universitāte). “Lauzto priežu” lieta.
  4. Orests Silabriedis (mūzikas žurnālists). Rainis un mūzika.

  Starpbrīdis 30 minūtes

  1. Zane Šiliņa (Latvijas Kultūras akadēmija). Rainis un ekspresionisms.
  2. Gundega Grīnuma (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA). “La desolazione”, “Mirstošais Sokrats” un Lugānas “dvēseļu dārzs” Raiņa un Aspazijas paralēlajās biogrāfijās.
  3. Jānis Zālītis (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA). Raiņa tulkotājs Jānis Grunte.

  Lasījumu ilgums – līdz 25 min.

  Lasījumus atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

  Tuvāka informācija pa tālruni 29689489 vai e-pastu gaida.jablovska@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.aspazijarainis.lv

  Mazāk zināmais Rainis web