• Zeibolts Teatrāls Andra Zeibota lugas lasījums “Sānu Censība”

   

  5. martā plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Baznīcas ielā 30,  aicina uz teatrālu Andra Zeibolta lugas “Sānu Censība” lasījumu.

  Andra Zeibota vadībā ir tapis viņa jaunākās lugas “Sānu Censība” lasījums. Vai lugai vienmēr jābūt iestudētai? Ne vienmēr. Šoreiz mēs lugu lasīsim un nedaudz improvizēsim.

  Par ko tā būs? Par šajā gadsimtā sabiedrībā aktualitāti nezaudējošām tēmām: Populismu. Izlikšanos. Sāncensību. Novērošanu un viltus ziņām sociālajos tīklos. Prātā jukšanu komentāros. Deformētām cilvēku jūtu izpausmēm. Satikšanos un nesatikšanos. Absurdu politikā. Tam visam pāri mūsu iekšējie kompromisi ar sirdsapziņu un to patiesā cena.

  Lomās:
  Gigants, deputāts – Rolands Ratfelders (Riga Improv Lab improvizators, Dramaturgu teātra aktieris);
  Katbellija, deputāta sieva – Inese Vāciete (Dramaturgu teātra aktrise);
  Aerolinda, deputāta mīļākā – Vita Kalniņa (Dramaturgu teātra aktrise);
  Bezpajumtes Jumis – Austris Pirktiņš (Dramaturgu teātra aktieris, režisors un dramaturgs);
  Lorija Peone, hakere – Baiba Jegorova (Dramaturgu teātra aktrise);
  Treneris – Dzintars Briedis (brīvmākslinieks);
  Oficiante Ženija – Ingrīda Vaivode (Dramaturgu teātra aktrise);
  Viesi restorānā “Komentusija” – Inga Altroka-Eltermane (brīvmāksliniece) un Andris Zeibots (dramaturgs un režisors).

  Ieejas biļete muzejā: pieaugušajiem – 2 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 eiro.

  Izrāde: Bez maksas

  Ieteicamais vecums: 16+

 • dziedasanas-sezona Modernās krievu dzejas antoloģija “Dziedāšanas sezona”
  1. 24. janvārī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notiks modernās krievu dzejas latviskojumu antoloģijas “Dziedāšanas sezona” atvēršanas svētki.

  Atdzejotāju – Vijas Laganovskas, Mairas Asares, Aldas Barones, Sergeja Moreino, kurš ir arī antoloģijas sastādītājs, – un citu ilgi lolotajā grāmatā ir sniegts plašs ainavisks ieskats modernās krievu dzejas daudzveidībā un virsotnēs. Grāmata pārsteidz ar poētisko daudzveidību, autoru ģeogrāfiju un tajā iekļauto dzejas tekstu ietekmi uz savas paaudzes autoriem. Autoru vidū minami tādi modernās krievu dzejas talanti kā Šamšads Abdulajevs, Hamdams Zakirovs, Vadims Mesjats, Boriss Bartfelds, Igors Belovs, Sergejs Mihailovs, Sergejs Zavjalovs, Jānis Grants, Boriss Kolimagins, Oļegs Zolotovs, Aleksejs Gerasimovs, kas ietekmējuši mūsdienu krievu dzeju. Dažu autoru dzeja jau bijusi publicēta latviskojumos.

  Par apgādu “Literatūras KOMBAINS”

  Apgāds “Literatūras KOMBAINS” ir 2011. gadā dibinātās tāda paša nosaukuma biedrības apgāds. Nozīmīgākie izdevumi – Andras Manfeldes romāni “Adata” un “Dzimtenīte”, Katrīnas Rudzītes dzejoļu krājums “Saulesizplūdums”, Vijas Laganovskas dzejoļu krājums “2 soļi pirms Pleskavas divīzijas”, Sergeja Moreino stāstu krājums “HYPNOSES”. Apgāds “Literatūras KOMBAINS” ir atvērts sadarbībai ar dažādu nacionalitāšu autoriem un nodrošina ātru izdevējdarbības ciklu vietējai un pārrobežu literatūrai. Sērija “Pierobeža” ir izveidota, lai parādītu tās literatūras savdabību, kolorītu un kvalitāti, kas netop nosacītās literārās dzīves centrā.

 • slinkums_twitter2 Sveicam svētkos!

  Raiņa un Aspazijas māja sveic svētkos un vēl spēku pārvarēt slinkumu jaunajā gadā!

  Darba laiks svētkos:

  Muzejs slēgts no 24. decembra līdz 26. decembrim un no 31. decembra līdz 1. janvārim.

 • kalendars_2 Raiņa un Aspazijas lugu varoņu vārdu kalendārs 2020!

  Memoriālo muzeju apvienība sadarbībā ar dizaina biroju H2E ir izveidojuši RAIŅA UN ASPAZIJAS LUGU VAROŅU VĀRDU KALENDĀRU 2020. gadam!
  Katru mēnesi kāds no Raiņa un Aspazijas lugu vārdiem atklās sevi itin citā gaismā, formā un nozīmē – noslēpies starp taisnām līnijām, lūkojoties caur ziedlapām vai peldot Daugavas viļņos.
  Kalendāru meklē Raiņa un Aspazijas māja un Raiņa un Aspazijas vasarnīca.
  Cena: 12 EUR
  Attēli: H2E

  kalendars_3 kalendars_1 kalendars)4
 • DG_SkichuBurtn_82x175 Jura Kronberga dzejas izlases atvēršana
  18. decembrī plkst. 18.00 notiks Jura Kronberga dzejoļu izlases latviešu un angļu valodā atvēršanas pasākums.
  Krājums: Māras Rozītes sakārtojumā un atdzejojumā
  Dzejoļu lasījumi: Juris Kronbergs (latviski), Māra Rozīte (angliski)
  Mūzika: Kristaps Grasis
  Apostrofas: Dace Sparāne-Freimane (Dienas grāmata), Džeids Vils (Jayde Will)
 • rsz_unnamed Klasiskās mūzikas koncerts “Atkal dzirdu tavu balsi …”

  14. decembrī plkst. 16:00 Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas 30 notiks klasiskās mūzikas koncerts “Atkal dzirdu tavu balsi…”
  “Снова слышу голос твой”…

  Uzstāsies “CLASSIC DUET” Gaļina Poļakova (mecosoprāns), Larisa Ļutjko (soprāns)
  Tatjana Černova (klavieres)

  Programmā: G. Donizetti, V. Bellini, Dž. Rossini vokālie skaņdarbi, senās romances un dziesmas.

   

   

 • rsz_1rsz_17_dec_afiŠa “Līvlist” koncerts

  Sestdien, 7. decembrī, plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30, Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis „Līvlist“ un etnomuzikologs Zigurds Ete pārlapos Emila Melngaiļa piezīmes par folkloras ekspedīcijām Kurzemes jūrmalā, kā arī „Latviešu mūzikas folkloras materiālu“ burtnīcu ar lībiešu laulām.

  Šajā vakarā E. Melngailis atkal satiksies ar lībiešu dziesmu teicējām, kuras raksturos folkloristu piezīmes un viņu teiktās dziesmas „Līvlist“ izpildījumā. Pasākumā notiks saruna arī par to, kā E. Melngaiļa pierakstītās lībiešu dziesmas skan 21. gadsimtā.

   

 • PASAULES-LITERATŪRAS-VAKARI-–-KANADA-2019---Insta Pasaules literatūras vakari: Kanāda
  1. 29. novembrī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, turpināsies pasākumu sērija Pasaules literatūras vakari”. Šoreiz pasākums tiks veltīts Kanādas literatūras aktualitātēm. Sarunu vadīs jaunās paaudzes dzejniece Krista Anna Belševica, tajā piedalīsies kanādiešu prozaiķe Debora Vilisa un kanādiešu mūziķis, kinoaktieris un dzejnieks Kriss Dimīnors. Pasākums notiks angļu un latviešu valodā.

  Pasākuma laikā notiks saruna par mūsdienu literatūru Kanādā, tendencēm, virzieniem, publicēšanās iespējām, kā arī par literatūras festivālu kustību Kanādā. Paredzēts arī prozas un dzejas lasījums, sound poetry priekšnesums.

  Kanāda ir otra lielākā valsts pasaulē, tā aptver plašu teritoriju un visdažādāko tautību iedzīvotājus, sākot no indiāņu ciltīm, kur teju katrai ciltij ir sava valoda, līdz pat kolonistu pēctečiem un mūsdienu migrantiem, kas Kanādā tiek gaidīti un iekļauti sabiedrībā. Debora Vilisa uzskata, ka kanādiešu literatūra vienmēr ir bijusi daudzveidīga, bet šobrīd sevi arvien nopietnāk piesaka tās grupas, kas ilgu laiku tika atstātas novārtā, piemēram, Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāji un LGBT+ kopiena. Kanādā ir spēcīga feminisma kustība un Debora Vilisa uzsver, ka viņai ir paveicies piedzimt valstī, kas godina spēcīgas autores sievietes – Margaretu Atvudu, Alisi Munro, Lornu Krozjē, Dionu Brandu un daudzas citas.

  Kriss Dimīnors uzskata, ka Kanādā jautājums „par ko rakstīt?” ir īpaši sarežģīts, bet kanādiešu rakstnieku interešu lauks ir ārkārtīgi plašs. „Lai arī pastāv tradīcijas, uz kā balstās mūsdienu daiļliteratūra, kauna dēļ, kas asociēts ar koloniālo vēsturi, mūsu laikmetīgā literatūra nemitīgi meklē jaunus izteiksmes veidus, nemēģinot pielīdzināt sevi citiem, un tas ir ceļš uz patiesu jaunradi.”

  Debora Vilisa (Deborah Willis, 1982) ir kanādiešu rakstniece, kas dzīvo un strādā Kalgarijā, Kanādā. Viņas pirmā grāmata „Izgaišana un citi stāsti” (Vanishing and Other Stories) tika iekļauta Kanādas ģenerālgubernatora balvas (Canada’s Governor General’s Award) īsajā sarakstā, žurnālā „The Globe and Mail” nosaukta par vienu no 100 gada grāmatām un ASV Nacionālajā sabiedriskajā radio (National Public Radio) ieteikta kā viena no labākajām 2010. gada grāmatām. Viņas otrais stāstu krājums „Tumsa un citi mīlestības stāsti” (The Dark and Other Love Stories) 2017. gadā tika iekļauts Gillera balvas (Giller Prize) garajā sarakstā, tā ir ievērojamākā balva Kanādas literārajā vidē. Krājums ieguva Džordža Buņē balvu (Georges Bugnet Award) par labāko prozas darbu, kas sarakstīts Albertā. Žurnāls “Chatelaine” un radio “The Globe and Mail” to nosauca par vienu no gada labākajām grāmatām. Deboras Vilisas proza ir publicēta daudzos Kanādas un ASV preses izdevumos, tai skaitā “The Walrus”, “The Virginia Quarterly”, “The Iowa Review”, “Lucky Peach”, “The Wall Street Journal” u.c. Ikdienā viņa ir redaktore un brīvprātīgā Kalgarijas sieviešu centrā.

  Kriss Dimīnors (Kris Demeanor, 1969) ir kanādiešu mūziķis, kinoaktieris un dzejnieks, kurš savu muzikālo karjeru uzsāka 1990. gados. Kopš tā brīža ir izdoti deviņi mūzikas albumi, kā arī koncertējot apceļota Austrālija, Eiropa un Ziemeļamerika. Kriss Dimīnors ir nominēts Kanādas Kino balvai kā labākais otrā plāna aktieris filmā „Ieleja” (The Valley Below), piedalījies arī citos kino projektos. 2008. gadā Kriss tika nosaukts par labāko jauno rakstnieku par eseju „Atrodi īstu darbu” (Get a Real Job) Kanādas žurnāla balvas (Canadian Magazine Awards) pasniegšanas ceremonijā. Viņš kļuva par pirmo Kalgarijas dzejnieku – laureātu (Poet Laureate) laikā no 2012. līdz 2014. gadam. Šo divu gadu laikā viņš sarakstīja vairāk nekā piecdesmit dzejoļu un piedalījās dažādos ar dzeju saistītos projektos Kalgarijā.

  Pēdējos gados Kriss piedalās lugu un teātra izrāžu tapšanā, kā arī raksta dziesmas folka leģendai Janam Taisonam. Viņš ir sarakstījis arī nelielu satīrisku bukletu „Kā būt kretīnam Kalgarijā” (How to Be an Asshole of Calgary), kas jau divus gadus ir viena no visvairāk pārdotajām grāmatām šajā reģionā. Šobrīd Kriss raksta dziesmas mūzikas albumam „Dziesmas, kas palīdzēs iemidzināt jūsu vecākus” un gatavojas solo teātra šovam, kā pirmizrāde plānota 2020. gada janvārī.

  Krista Anna Belševica (1993) ir latviešu dzejniece, publiciste un pētniece. Belševica dzejā debitēja 2017. gadā ar dzejoļu krājumu „Medījot dzīvi”. Studējusi filoloģiju Latvijas Universitātē bakalaura programmā, arī politikas zinātni Sociālo zinātņu fakultātē. Sociālo zinātņu maģistra grāds sociālantropoloģijā iegūts Rīgas Stradiņa universitātē. Apmaiņas programmā studējusi Oslo Universitātē Norvēģijā un Hamburgas Universitātē Vācijā.

  Literatūras un filozofijas žurnālā „Punctum” tiks publicēts Deboras Vilisas stāsts „Skaidrā” un Krisa Dimīnora dzejas izlase.

  Raiņa un Aspazijas māja Pasaules literatūras vakarus organizē sadarbībā ar Ventspils Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju.

  Finansiālais atbalsts: VKKF.

  Ieejas maksa: 2.00 EUR.

  Skolēniem, studentiem, senioriem: 1.00 EUR.

  Tuvāka informācija pa tālruni 26912310 vai e–pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • PASAULES-LITERATŪRAS-VAKARI-–-KRIEVIJA-2019---Insta Pasaules literatūras vakari – Krievija
  1. 6. novembrī, plkst. 18.00, Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, turpināsies pasākumu sērija Pasaules literatūras vakari”, un šoreiz vakars tiks veltīts krievu dzejai ārpus Krievijas. Sarunu vadīs literatūrzinātniece Svetlana Pogodina, tajā piedalīsies krievu dzejnieks, izdevējs, atdzejotājs Dmitrijs Kuzmins un krievu dzejniece, māksliniece no Austrālijas Tatjana Bonča-Osmolovskaja. Pasākums notiks krievu un latviešu valodā.

  Pasākuma laikā notiks saruna par krievu dzeju ārpus Krievijas, tai skaitā arī Latvijā, atšķirībām dažādu valstu krievu diasporas dzejā, kā arī Tatjanas Bončas-Osmolovskajas dzejas lasījums.

  Svetlana Pogodina (1985) ir Rīgā dzīvojoša literatūrzinātniece, tradicionālās un mūsdienu slāvu kultūras pētniece. 2009. gadā mācījusies krievu un slāvu filoloģiju Belgradas Universitātē Serbijā, 2010. gadā ieguvusi maģistra grādu slāvistikā Latvijas Universitātē, 2016. gadā ieguvusi doktora grādu cittautu folkloristikā Latvijas Universitātē, no 2017. gada docente LU HZF Slāvistikas un rusistikas nodaļā, no šī gada LU Jūdaistikas studiju centra izpilddirektore. Zinātniskās intereses – slāvu un ebreju folklora (ebreju stereotipi latviešu un slāvu kultūrā), mūsdienu folklora, „Yiddish Cinema”, kinozinātne, mūsdienu krievu literatūra.

  Tatjana Bonča-Osmolovskaja (Tatiana Bonch-Osmolovskaya, 1963) ir Sidnejā, Austrālijā dzīvojoša krievu rakstniece, publiciste, dzejniece un māksliniece. Studējusi fiziku Maskavas Tehnoloģiju un fizikas institūtā, pēc tam filoloģiju Maskavas Valsts humanitāro zinātņu universitātē. Publicējas krievu un angļu valodā. Kā māksliniece piedalījusies vairāk nekā trīsdesmit izstādēs Krievijā, Austrālijā, Eiropā un ASV, tai skaitā arī personālizstādes Krievijā un Austrālijā. Mākslā Tatjana pēta matemātiskas formas, meklē kārtību haotiskās struktūrās. Žurnāla „Artikulācijas” (Артикуляции) galvenā redaktore. Apbalvota ar Starptautisko Burļuka balvu (2009, Международная отметина имени Бурлюка), žurnāla „Logs” (Окно) prēmiju (2010), prēmiju „Lidojošie suņi” (2013, Летающие собаки) u.c. Viņas darbi iekļauti Noras Galas (Норa Галь) prēmijas īsajā sarakstā 2015. gadā, prēmijas „Maskavas novērotājs” (Московский наблюдатель) īsajā sarakstā 2015. gadā un Krievu prēmijas (Русскaя премия) garajā sarakstā 2016. gadā. Maskavas PEN kluba biedre. Jaunākā grāmata „Eikalipta lapas. Vēstules no Austrālijas Krievijas politieslodzītajiem” (Листья эвкалипта. Письма из Австралии российским политическим заключенным) nesen prezentēta Saharova centrā Maskavā un Sanktpēterburgas PEN klubā.

  Dmitrijs Kuzmins (Dmitry Kuzmin, 1968) – krievu dzejnieks, literatūrzinātnieks, tulkotājs un izdevējs. Dzeju publicē kopš 1990. gada, 2008. gadā izdots krājums „Cik labi būt dzīvam”. Par ieguldījumu krievu literatūrā 2002. gadā apbalvots ar prestižo Andreja Belija balvu. Bijis daudzu periodisko izdevumu un antoloģiju redaktors un sastādītājs. Izveidojis izdevniecību „ARGO-RISK”, kas kopš 1993. gada publicējusi ap 500 aktuālās krievu, kā arī ārvalstu, tostarp latviešu, dzejas grāmatas. Nodibinājis literāro žurnālu „Vozdukh” (Воздух, iznāk kopš 2006. gada), ir tā redaktors, šobrīd gatavo tā 39. numuru. Pēc emigrēšanas uz Latviju 2014. gadā organizējis projektu „Literatūra bez robežām”, kas nodarbojas gan ar izdevējdarbību, gan nodrošina rezidences iespēju dzejniekiem un atdzejotājiem. Dmitrijs Kuzmins uzsver: „Ne tikai mūsdienās, bet visos laikos starpkultūru dialogs ir bijis viens no spēcīgākajiem nacionālo tradīciju izkopšanas stimuliem.”

  Raiņa un Aspazijas māja Pasaules literatūras vakarus organizē sadarbībā ar Ventspils Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju.

  Finansiālais atbalsts: VKKF.

  Tuvāka informācija pa tālruni 26912310 vai e-pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • Negaiditi_prieksmeti_plakats Izstāde “Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā”

  No 1. novembra līdz 15. decembrim Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, būs skatāma izstāde „Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā”.

  Izstādes atklāšana piektdien, 1. novembrī, plkst. 18.00.

  Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, ir aplūkojama Raiņa un Aspazijas unikālā personīgā bibliotēka. To veido vairāk nekā 6000 grāmatu 17 valodās, kas aptver visdažādākās literatūras un dzīves jomas – vēsturi, ģeogrāfiju, filozofiju, folkloru, literatūras un mākslas teoriju, jurisprudenci, latviešu un cittautu daiļliteratūru, dabaszinātnes utt. –, kā arī plašs laikrakstu un žurnālu klāsts. Sekojot Raiņa un Aspazijas vēlmei, bibliotēka ir pieejama izpētei.

  Tomēr atsevišķas bibliotēkas grāmatas ir interesantas arī kā lietas pašas par sevi, turklāt tās glabā pavisam negaidītus atklājumus – tajās tīši vai netīši ievietotus priekšmetus, visbiežāk pavisam nesaistītus ar grāmatas saturu.

  Izstādē, kurā pirmo reizi eksponēti interesantākie no šiem priekšmetiem, ir iespēja no neparasta skatupunkta ielūkoties Aspazijas un Raiņa radošajā laboratorijā – bibliotēkā – un uzzināt, kas bijis noslēpts starp grāmatu lapām.

  Grāmatās atrasto lietu ekspozīciju saturiski padziļina gleznotājas, ilustratores, operas un teātra scenogrāfes, kostīmu un filmu mākslinieces Ievas Jurjānes radītie mākslas darbi – eksponēto grāmatu portreti un krāšņas vīzijas, kas ilustrē izstādē skatāmās tēmas.

  Arī mazie izstādes apmeklētāji varēs atrast sev interesējošas nodarbes – saliekamas bilžu mīklas ar putnu attēliem un dzeju, garšvielu smaržu piedzīvojumu, iespēju uzbūvēt pilsētu.

  Izstādē izmantoti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiāli.

  Izstādi veidojuši:
  Ieva Jurjāne – oriģinālilustrācijas;
  Gints Mālderis un „Dizaina informācijas centrs” – dizains;
  Dora Pauzere – priekšmetu atlase un teksts.

  Vairāk informācijas: Dora Pauzere, e-pasts: dora.pauzere@memorialiemuzeji.lv, tālrunis: 29572469.

  Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

  Memoriālo muzeju apvienības un Raiņa un Aspazijas mājas rīkots publisks pasākums.

  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

  Ilustrācijas autore: Ieva Jurjāne

  rsz_pa1_3276

   

  rsz_pa1_3278