• kalendars_2 Raiņa un Aspazijas lugu varoņu vārdu kalendārs 2020!

  Memoriālo muzeju apvienība sadarbībā ar dizaina biroju H2E ir izveidojuši RAIŅA UN ASPAZIJAS LUGU VAROŅU VĀRDU KALENDĀRU 2020. gadam!
  Katru mēnesi kāds no Raiņa un Aspazijas lugu vārdiem atklās sevi itin citā gaismā, formā un nozīmē – noslēpies starp taisnām līnijām, lūkojoties caur ziedlapām vai peldot Daugavas viļņos.
  Kalendāru meklē Raiņa un Aspazijas māja un Raiņa un Aspazijas vasarnīca.
  Cena: 12 EUR
  Attēli: H2E

  kalendars_3 kalendars_1 kalendars)4
 • soave_14 - kopija Vokālā trio SOAVE ziemas noskaņu koncerts „Tumša nakte” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  Sestdien, 14. decembrī, plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā, notiks ziemas noskaņu koncerts „Tumša nakte”, kurā klausītājus priecēs vokālais trio „Soave”.

  Koncertprogrammā būs iespēja dzirdēt dažādu latviešu tautasdziesmu un latviešu oriģinālkompozīciju pirmatskaņojumus, ko īpaši “Soavei” aranžējusi ansambļa dalībniece Alise Koknēviča-Upīte, kā arī skaistākās Ziemassvētku melodijas, kuru skanējumu kuplinās koncerta īpašais viesis – ģitārists Ģirts Celmiņš.

  Gada tumšākajā laikā šis koncerts sniegs iespēju kavēties gaišās un apcerīgās noskaņās, turklāt tajā netrūks arī vitālu un enerģisku nošu.

  Vokālais trio „Soave” radies 2019. gada pavasarī, un tajā apvienojušās trīs profesionālas kordiriģentes, dziedātājas – Margarita Dudčaka, Kristiāna Krieva un Alise Koknēviča-Upīte. Ansamblis izpilda dziesmas bez pavadījuma (a capella), par savu galveno izteiksmes līdzekli izvēloties pašu krāšņāko instrumentu – cilvēka balsi.

  Biļetes muzeja kasē.

  Ieejas maksa: 2 EUR,

  skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1 EUR.

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • Juras_raganas-A4-RAmuzejs Tintes darbnīca “ZEM KĀJĀM MĀKOŅI” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
  1. 14. decembrī plkst. 11.00 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni kopā ar vecākiem un vecvecākiem aicināti uz radošo tintes darbnīcu “ZEM KĀJĀM MĀKOŅI” Raiņa un Aspazija vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā.

  Tintes mākoņu un rokrakstu pētniecības darbnīcā kopā ar vizuālo mākslinieci Evu Vēveri kopīgi meklēsim veidus, kā dzejā un tintes traipos izzīlēt dzīves notikumus, rakstīt vēstules ar spalvu un izpūst no mušas ziloni. Darbnīca balstīta Aspazijas liriskās biogrāfijas krājuma “Ziedu klēpis” dzejā un aicina uz dažādu tintes iespēju izzināšanu.

  Darbnīcā ieteicams ierasties apģērbā, kuru nav bail nosmērēt. Būs iespēja pārģērbties.

   

  Eva Vēvere ir vizuālā māksliniece, kas strādā dažādos medijos, tai skaitā instalācijā, procesuālos notikumos, video, zīmējumā un veido interaktīvus projektus, kuros spēles formā tiek risināti dažādi spriedzes pilni uzdevumi īpaši izvēlētās, ar laikmetīgo mākslu saistītās platformās vai notikumos. Kopš 2019. gada, sadarbībā ar Lauru Prikuli, realizē Poētiskā Robotisma projektus. Nesenākā izstāžu prakse saistīta ar tādām institūcijām kā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LV), Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LV), Tartu Art House (EE), Kulturtarnet pa Knippelsbro (DK), turpinās arī aktīvs rezidenču periods Ziemeļvalstīs. Pēdējos gados pievēršas arī eksperimentālu sadarbību veidošanai ar laikmetīgās dejas un mūzikas profesionāļiem. Vadījusi mākslas autordarbnīcas bērniem Somijā, Vācijā, Lietuvā, Apvienotajos Arābu Emirātos. Vairākārt piedalījusies “Artsits to Schools” programmā Igaunijas skolās. Veidojusi ar dzejas mantojumu saistītu mākslas darbnīcu ciklu ģimenēm Raiņa un Aspazijas mājā 2018. gadā, un 2019. gadā to turpina.

   

  Tintes darbnīca “Zem kājām mākoņi” ir viena no mākslas / dzejas darbnīcām ģimenēm, kas no marta līdz decembrim notiek Raiņa un Aspazijas vasarnīcā. Piecas mākslinieces – Ilze Aulmane, Ieva Baumgarte, Līva Kaprāle, Ella Mežule un Eva Vēvere –, izmantojot dažādas tēlotājmākslas tehnikas (grafiku, glezniecību, tekstila dizainu u.c.) un rosinot bērnus un vecākus iepazīt Aspazijas un Raiņa tekstus, sniedz iespēju ģimenēm radoši darboties kopā, veidojot savus mākslas darbus.

   

  Lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv vai zvanot pa tālruni 29239472.
  Ieeja ģimenēm ar bērniem – 3,00 EUR.

  Darbnīcu ciklu atbalsta Kultūras ministrija.

   

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

   

   

   

   

   

 • 75246721_2833716623346711_6245467285490761728_o Latvijas Radio mazā lasītava
  1. 22. novembrī plkst. 15:00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā ciemosies Latvijas Radio mazā lasītava.

   Gundars Āboliņš lasīs fragmentus no Fransuāzas Sagānas grāmatas “Manas labākās atmiņas” un Raiņa un Aspazijas darbiem. Būs sarunas ar Sagānas tulkotāju Intu Geili.

   Pasākums tapis pateicoties Valsts Kultūrkapitāla atbalstam.

 • Beigas Ir_ IZSTĀDE „ILMĀRS BLUMBERGS. BEIGAS IR.” RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCĀ

  18. oktobrī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, notiks latviešu mākslinieka, scenogrāfa un grafiķa Ilmāra Blumberga (1943–2016) izstādes „Ilmārs Blumbergs. Beigas ir.” atklāšana. Zīmējumu cikls „Tenerife 2015” un tēlniecības darbi tiks eksponēti pirmoreiz.

  Izstādē tiks eksponēti zīmējumi un nelieli tēlniecības darbi no mākslinieka personiskā arhīva. Vienā zālē būs redzami Ilmāra Blumberga pašportreti no sērijas „Tas pats” (1996–2011), bet otrā – zīmējumu cikls „Tenerife 2015”. Ilmāra Blumberga pēdējais tušas un grafīta zīmējumu cikls uz 23 plaukstas lieluma rokas lējuma papīra lapām tapa 2015. gada novembrī Tenerifē, kur viņš pavadīja vienus no pēdējiem dzīves mēnešiem.

  Mākslas zinātniece Anita Vanaga zīmējumu ciklu raksturo: „Mākslinieka iedomātā un izvērstā mītpoētika šeit bija redzama dabā – aprimis vulkāns, sacietējusī lava, tumsas un gaismas straujā mija, mēness pa pus debesi, kalns ar plakanu, “nocirstu” virsmu. Kalns Ilmāru Blumbergu pievilka, viņš to jau bija iedomājis agrāk un zīmējis neskaitāmas reizes. Un tad vēl cipreses. „Kāds koks,” teica Ilmārs, ņēma lapiņas un skicēja vairākos paņēmienos. Uzzīmēja četras cipreses kā „Četras pēdējās dziesmas”, divas cipreses kā „Tie esam mēs”, arī melno kvadrātu „BEIGAS IR”. Zīmējot plakano kalnu, klāt pierakstīja: „Sveiki! Mēs satiksimies memuāros!” Tenerifes zīmējumos ārējā telpa ir sarāvusies miniatūrā formātā, kustība palēninājusies. Ir izpletusies apziņas telpa. Tajā plaukst skaistuma instinkts, bauda uz detaļām, faktūru, toņiem.”

  Pirmo reizi sabiedrībai tiek sniegta iespēja aplūkot Ilmāra Blumberga zīmējumu ciklu „Tenerife 2015” un tēlniecības darbus. Izstādes atklāšanā apmeklētāji saņems arī šo darbu katalogu.

  Izstāde tiks eksponēta Raiņa un Aspazijas vasarnīcā no 2019. gada 19. oktobra līdz 2020. gada 22. februārim.

   

  Izstādes tapšanu atbalsta Baltic International Bank, kas ir Blumberga Fonda ilgstošs sadarbības partneris.

  Sīkāka informācija: Astrīda Cīrule

  +371 27162891; astrida.cirule@memorialiemuzeji.lv

  Izstādi organizē Blumberga Fonds sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību.

   

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju

  publicitātes pasākumos.

 • QUO VADIS VIENA PERSONĪBA VAIRĀKI MUZEJI. QUO VADIS?

  Memoriālo muzeju apvienība rīko starptautisku konferenci “Viena personība – vairāki muzeji. Quo vadis?”, kas notiks 2019. gada 26. septembrī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā.

   

  1. gads Memoriālo muzeju apvienībai ir īpaši zīmīgs. Vairākiem muzejiem aprit apaļas gadskārtas: Raiņa un Aspazijas vasarnīcai – 70, Raiņa muzejam “Tadenava” – 60, Memoriālo muzeju apvienībai – 10. Tas ir labs iemesls, lai rīkotu konferenci par personību muzeju lomu, mērķiem un uzdevumiem mūsdienu kultūras procesos. Demokrātija prasa izglītotu indivīdu, kam ir savs viedoklis un kas ir spējīgs patstāvīgi spriest. Izcila personība var sekmēt citas personības veidošanos.

   

  Konferenci ievadīs politoloģes un starptautisko attiecību ekspertes Vitas Matīsas referāts “Personības un pagātne: kāds vēstījums mūsdienām”, kurā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem – kādas ir tās nepieciešamās īpašības, lai viens cilvēks varētu veidot un virzīt vēsturi? Kādu vēstījumu viņu piemērs var dot mums šodien? Tiks runāts par dažādām personībām – politiķiem, literātiem, zinātniekiem.

   

  Konferences pirmajā sēdē “Personību muzeji Latvijā: vēsture un tendences” izsekosim līdzi personību mantojuma muzealizācijas tradīcijām un iepazīsim to alternatīvas Latvijas kultūrtelpā, kā arī centīsimies izprast, kas slēpjas zem vārdiem “mūsdienīgs muzejs” un kādas ir muzeja iespējamās attīstības tendences. Referēs Jānis Garjāns, Latvijas Muzeju padomes priekšsēdētājs un Kultūras ministrijas Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja vietnieks, Maira Valtere, Jāņa Akuratera muzeja galvenā speciāliste un Ineta Zelča Sīmansone, domnīcas “Creative Museum” vadītāja.

   

  Otrā sēde tiks veltīta “Raiņa un Aspazijas muzejiem Latvijā un ārpus tās robežām”: uzzināsim par Rainim un Aspazijai veltīto muzeju veidošanu un attīstību Latvijā, kā arī gūsim ieskatu, kā strādā Raiņa muzejs Slobodskā (Krievija) un kā Raiņa un Aspazijas piemiņa tiek uzturēta Lugano (Šveicē). Referēs Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore, Astrīda Cīrule, Raiņa un Aspazijas muzeja galvenā speciāliste, Rita Meinerte, Memoriālo muzeju apvienības direktore, Svetlana Čeglakova Slobodskas muzeju un izstāžu centra direktore un viņas vietniece Tatjana Dolmatova, Pjetro Montorfani, Lugano Vēstures arhīva direktors.

   

  Trešā sēde “Personību muzeju veidošanās nosacījumi un iespējas” iepazīsim citu valstu personību muzeju pieredzi Krievijā, Lietuvā, Polijā, Baltkrievijā un uzzināsim kādu ceļu iet Imanta Ziedoņa muzejs tepat Latvijā. Referēs Olga Ščeglova, Kaļiņingradas apgabala vēstures un mākslas muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā (Krievija), Nadežda Petrauskiene, Aleksandra Puškina Literatūras muzejs (Lietuva), Katažina Jakimjaka, Ādama Mickeviča Poļu literatūras muzejs (Polija), Natālija Stribuļska, Jankas Kupalas Valsts literatūras muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā (Baltkrievija), Katrīna Kūkoja, Imanta Ziedoņa muzeja pētniece un izstāžu kuratore.

   

  Pēdējā, ceturtajā sēdē, uzzināsim par izaicinājumiem, ar kuriem ir jārēķinās arhitektiem un dizaineriem, strādājot vēsturiskā vidē. Referēs Ingūna Elere, dizaina biroja “H2E” līdzdibinātāja un radošā direktore un Latvijas Mākslas akadēmijas profesore un arhitekts Ēriks Cērpiņš.

   

  Paredzam, ka konferences ietvaros tiks pārstāvēti dažādi, nereti pat pretrunīgi skatījumi uz muzeju darbību šodien un nākotnē.

   

  Konferences darba valodas: latviešu, krievu, angļu. Tiks nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu un krievu valodā.

   

  Konference tiek īstenota ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • Juras_raganas-web-RAmuzejs EKSPRESĪVĀ KRĀSU DARBNĪCA RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCĀ
  1. 21. septembrī plkst. 11.00 ģimenes ar pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem ir aicinātas uz EKSPRESĪVO KRĀSU DARBNĪCU “JŪRAS RAGANAS” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā.

  “Zaļo kroni nometuse,

  Vētras svārkus apvilkuse,

  Jūra negaisu sauc.”

  Kopā ar mākslinieci Evu Vēveri darbnīcā izspēlēsim Aspazijas dzejoli “JŪRAS RAGANAS”. Iesaistīsimies kopīgā dabas krāsvielu un dažādu virumu gatavošanā un gleznosim ar pašu pagatavotajām krāsām. Iepazīsim “bangu lauvas”, vilkus, tīģerus, negaisu un varbūt satiksim arī pašas Jūras Raganas!

  Darbnīcā paredzēts gatavot krāsas, tiks izmantoti dabīgie pigmenti. Ieteicams ierasties apģērbā, kuru nav bail nosmērēt. Būs iespēja pārģērbties.

  Eva Vēvere ir vizuālā māksliniece, kas strādā dažādos medijos, tai skaitā instalācijā, procesuālos notikumos, video, zīmējumā un veido interaktīvus projektus, kuros spēles formā tiek risināti dažādi spriedzes pilni uzdevumi īpaši izvēlētās, ar laikmetīgo mākslu saistītās platformās vai notikumos. Kopš 2019. gada sadarbībā ar Lauru Prikuli realizē Poētiskā Robotisma projektus. Nesenākā izstāžu prakse saistīta ar tādām institūcijām kā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LV), Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LV), Tartu Art House (EE), Kulturtarnet pa Knippelsbro (DK), turpinās arī aktīvs rezidenču periods Ziemeļvalstīs. Pēdējos gados pievēršas arī eksperimentālu sadarbību veidošanai ar laikmetīgās dejas un mūzikas profesionāļiem. Vadījusi mākslas autordarbnīcas bērniem Somijā, Vācijā, Lietuvā, Apvienotajos Arābu Emirātos. Vairākkārt piedalījusies “Artists to Schools” programmā Igaunijas skolās. Veidojusi ar dzejas mantojumu saistītu mākslas darbnīcu ciklu ģimenēm Raiņa un Aspazijas mājā 2018. gadā un 2019. gadā to turpina.

  Darbnīca “JŪRAS RAGANAS” ir viena no mākslas / dzejas darbnīcām ģimenēm, kas no marta līdz decembrim notiek Raiņa un Aspazijas vasarnīcā. Piecas mākslinieces – Ilze Aulmane, Ieva Baumgarte, Līva Kaprāle, Ella Mežule un Eva Vēvere –, izmantojot dažādas tēlotājmākslas tehnikas (grafiku, glezniecību, tekstila dizainu u.c.) un rosinot bērnus un vecākus iepazīt Aspazijas un Raiņa tekstus, sniedz iespēju ģimenēm radoši darboties kopā, veidojot savus mākslas darbus.

  Lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv vai zvanot pa tālruni 29239472.

  Ieeja ģimenēm ar bērniem – 3.00 EUR.

  Darbnīcu ciklu atbalsta Kultūras ministrija.

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

   

 • Dzejas Raiņa dzejas dienas_ web03 (2) Raiņa Dzejas dienas – Daugavai 100

  Saule mūsu māte,
  Sāpes mūsu aukle,
  Pērkons velna spērējs,
  Tas mūsu tēvs.

  Mārtiņa Brauna dziesma pārskan visu Dziesmu svētku laukumu un aizskan pat līdz Katalonijai! To zina katrs! Bet Raiņa teksts? Ne katram prātā, ka tās ir rindas no Raiņa dramatiskās poēmas “Daugava”, kurai tieši šajās septembra dienās aprit simts gadu. “Daugavas” iedvesmojošais gars palīdzēja uzvarēt 1919. gada cīņās ar Bermontu. “Daugavā” iekodēta mūsu tautas brīvības, identitātes un valstiskuma apziņa.

  Sarīkojumā Raiņa un Aspazijas vasarnīcā runāsim par Daugavu realitātē un Raiņa sapņos. Daugavas muzeja direktors Zigmārs Gailis stāstīs par Daugavas ūdensceļu un transporta līdzekļiem no 15. gadsimta līdz pat spēkstaciju laikmetam. Būs iespēja vērot senus fotoattēlus ar Daugavas krastiem un plostiem. Savukārt Astrīda Cīrule iepazīstinās ar “Daugavas” tapšanas vēsturi un iestudējumiem. Šīs poēmas liktenis ir laimīgs – tā vienmēr parādījās tad, kad bija visvairāk vajadzīga – gan 1919. gadā, gan Atmodas laikā.

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.
  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

  Vairāk informācijas:
  +371 67764295; +371 29239472; rainis.vasarnica@memorialiemuzeji.lv

 • IMG_20190724_133004 - kopija Mākslas biennāles Marīna radošā ģimeņu pēcpusdiena Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  27. jūlijā plkst. 12.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā norisināsies foto un dzejas vētra ģimenēm izstādēs Foto Marīna 2019 / Photo Marīna 2019 un “Aspazija. Vētra” / “Aspazija. Storm”.

  2. starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles “Marīna 2019” laikā katru sestdienu kādā no biennāles pieturām bērniem un viņu vecākiem būs iespējams piedzīvot ģimenisku kopā būšanu mākslas un kultūrvidē.

  Pasākuma dalībnieki aicināti likt fotopuzles un vētrā sajauktās Aspazijas dzejas rindas, pēcāk tos zīmējot ar krāsainām smiltīm.

  Mākslinieciski izglītojošā programma ļaus iepazīt un radoši piedzīvot biennāles atšķirīgās ekspozīcijas ar vienojošo Marīnas 2019 identitāti VĒTRU. Radošā rosība notiks profesionālu mākslinieku un mākslas speciālistu pavadībā sākot no 20. jūlija līdz pat 31. augustam.

  Izsekot pasākumiem palīdzēs interaktīva vētras MARĪNA karte, ko būs iespējams saņemt biennāles norises vietās. Kartē tiks atspoguļotas visas biennāles ostas, kurās valda vētra MARĪNA ar iespēju atzīmēt, cik baļļu emocionālu un māksliniecisku pārdzīvojumu katram apmeklētājam ir izraisījusi mākslas vētra 12 baļļu sistēmā, sākot no bezvēja līdz orkānam.

 • A3_plakats_druka+Curves Foto Marīna 2019 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  Sestdien, 20. jūlijā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā norisināsies Foto Marīna 2019 atklāšana.

  Jūrmalas Fotostudija Aspazija rīko vērienīgu foto izstādi četrās norises vietās “FOTO Marīna 2019”, kurā piedalās fotogrāfi no Fotokluba “Rīga”, Tautas fotostudijas “Bauska”, Fotoklubs ĀGENSKALNS, Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F”, Krāslavas Foto klubs “Zibsnis”, Liepājas Tautas foto studija “Fotast”, Talsu, Valmieras, Ventspils, Kuldīgas fotoklubiem. Plaši pārstāvēti ir fotostudijas „Aspazija” fotogrāfi.

  Ar saviem darbiem skatītājus priecēs arī tādi foto lielmeistari kā Gunars Binde, Dainis Rozentāls, Valdis Brauns, Raimonds Rāts u. c.

  Mākslinieki fotokadros centušies notvert mūžam mainīgo jūru dažādos gadalaikos un apstākļos, fiksēt gaismas un ēnu spēles jūras viļņos un baltajās liedaga smiltīs. Dažu fotogrāfu darbos atplaiksnīs ironisks skatījums un laba humora izjūta, neparasti skatupunkti un interesantas situācijas. Jūra ir mūžam mainīga, nepastāvīga un aizraujoša… Katru fotogrāfu jūra uzrunā savādāk, tāpēc katram ir sava jūra, sava marīna!

  https://www.facebook.com/events/903886319991970/