• Izsaukuma_zime MUZEJI SLĒGTI

  Sakarā ar Ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī no 13. marta līdz 14. aprīlim Raiņa un Aspazijas muzeji Jūrmalā, Rīgā, Tadenavā un Jasmuižā tiek apmeklētājiem slēgti un plānotie pasākumi atcelti.

 • Aspazijai–155_WEB_10 ASPAZIJAS DZIMŠANAS DIENA GRIEĶIJAS NOSAKAŅĀS RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCĀ
  1. 25. martā plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, J. Pliekšāna ielā 5/7, notiks Aspazijas 155. dzimšanas dienai veltīts pasākums Grieķijas noskaņās “Sengrieķu dzejnieces Sapfo liriskā atbalss latviskā skanējumā”.

  Pasākumā skanēs sengrieķu dzejnieces Sapfo dzejas vārsmas oriģinālvalodā un atdzejojumi latviski, kā arī veltījumi abām leģendārajām dzejniecēm – Sapfo un Aspazijai. Dzejniecēm veltītajā vakarā piedalīsies Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļas pasniedzēji un studenti, Dr. philol. Ilze Rūmniece, Dr. philol. Ilona Gorņeva un atdzejotāja Mg. philol.  Daiga Lapāne, kā arī jaunā dzejniece Lonija Kazlauska un dzejas krājuma “Aiz sidraba šķidrauta” autori Sarma Upesleja un Māris Reinbergs.

  Līdz mūsdienām saglabājušies vien daži Sapfo dzejoļi un to fragmenti, tomēr tie ir ietekmējuši dzejniekus kopš senajiem laikiem līdz pat mūsdienām. Sapfo dzejai raksturīga formas un pantmēra daudzveidība, un viņas darbi ir spilgti emocionāli, individuālu pārdzīvojumu piesātināti, tāpat kā Aspazijai. Sievietes balss, mīlas un kaisles tēmas ir Aspaziju un Sapfo liriku vienojošie motīvi.

  Ieeja bez maksas.

  Vairāk informācijas: Astrīda Cīrule

  +371 27162891; astrida.cirule@memorialiemuzeji.lv

   

  Memoriālo muzeju apvienības un Raiņa un Aspazijas vasarnīcas rīkots publisks pasākums.

   

  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • mazs LIELDIENU IZRĀDE RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCĀ

  Pavasara saulgriežu laikā, 21. martā plkst. 12.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (Jūrmala, Jāņa Pliekšāna iela 5/7) Liniņu leļļu saime aicina iepazīt Lielās dienas tradīcijas interaktīvā izrādē ģimenēm ar bērniem.

  Liniņu saime ir leļļu ģimene, kas svin gadskārtu svētkus un aicina iesaistīties svētku svinēšanā un rotaļās arī bērnus un vecākus. Kopā ar lellēm bērni šoreiz svinēs Lielo dienu, piedaloties svētku gatavošanās darbos un uzzinot par to norisi un nozīmi. Izrādes laikā folkloras kopa “Putni” izdziedās un izspēlēs ar saulgriežiem saistītās dziesmas un rotaļas, bet lellēm līdzpārdzīvos aktieri Alīda Pērkone un Rihards Zelezņevs.

  Lielā diena ir laiks, kad tumsa un gaisma ir nonākusi līdzsvarā. Tas ir pārejas brīdis, kad ir jāpalīdz dabai iešūpoties jaunam gaismas un dzīvības ritam. Lai to paveiktu, svētkos ir jāveic daudz un dažādas darbības – saules lēktā jāmazgājas avotā, jāizšūpojas, jāripina olas un jāatbrīvo balss ar skaņām dziesmām, jo nu dzīvības spēkam ir vaļa gavilēt – sākas jauns saules ceļš kalnup pretim dabas ziedonim – Jāņu laikam un tās pilnbriedam rudenājos.

  Projektu īsteno “Nodibinājums Māras loks” sadarbībā ar KLKI (Kustību par latvisku kultūru izglītībā) un Raiņa un Aspazijas vasarnīcu.

  Ieeja bez maksas.

  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

   

 • Negaiditi_prieksmeti_plakats_RAmuz_A3 RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCĀ ATKLĀS IZSTĀDI „NEGAIDĪTI PRIEKŠMETI RAIŅA UN ASPAZIJAS BIBLIOTĒKĀ”

  No 3. marta līdz 25. aprīlim Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7 aicina uz izstādi Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā”. Tā stāsta par lietām, kuras atrastas starp grāmatu lapām dzejnieku personīgajā bibliotēkā.

  Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30 ir aplūkojama Raiņa un Aspazijas unikālā personīgā bibliotēka. To veido vairāk nekā 6000 grāmatu 17 valodās, kas aptver visdažādākās literatūras un dzīves jomas – vēsturi, ģeogrāfiju, filozofiju, folkloru, literatūras un mākslas teoriju, jurisprudenci, latviešu un cittautu daiļliteratūru, dabaszinātnes utt. –, kā arī plašs laikrakstu un žurnālu klāsts. Sekojot Raiņa un Aspazijas vēlmei, bibliotēka ir pieejama izpētei.

  Tomēr atsevišķas bibliotēkas grāmatas ir interesantas arī kā lietas pašas par sevi, turklāt tās glabā pavisam negaidītus atklājumus – tajās tīši vai netīši ievietotus priekšmetus, visbiežāk pavisam nesaistītus ar grāmatas saturu.

  Izstāde ir iespēja no neparasta skatupunkta ielūkoties Aspazijas un Raiņa radošajā laboratorijā – bibliotēkā – un uzzināt, kas bijis noslēpts starp grāmatu lapām.

  Grāmatās atrasto lietu ekspozīciju saturiski padziļina gleznotājas, ilustratores, operas un teātra scenogrāfes, kostīmu un filmu mākslinieces Ievas Jurjānes radītie mākslas darbi – eksponēto grāmatu portreti un krāšņas vīzijas, kas ilustrē izstādē skatāmās tēmas.

  Arī mazie izstādes apmeklētāji varēs atrast sev interesējošas nodarbes – saliekamas bilžu mīklas ar putnu attēliem un dzeju, garšvielu smaržu piedzīvojumu, iespēju uzbūvēt pilsētu.

  Izstāde tiks eksponēta Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7 no 3. marta līdz 25. aprīlim. Atklāšana 3. martā plkst. 15.00

  Izstādē izmantoti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiāli.

  Izstādi veidojuši:

  Ieva Jurjāne – oriģinālilustrācijas;

  Gints Mālderis un „Dizaina informācijas centrs” – dizains;

  Dora Pauzere – priekšmetu atlase un teksts.

  Vairāk informācijas: Dora Pauzere, e-pasts: dora.pauzere@memorialiemuzeji.lv, tālrunis: 29572469.

  Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

  Memoriālo muzeju apvienības un Raiņa un Aspazijas vasarnīcas rīkots publisks pasākums.

   

  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • Donelaiša izstāde_web - kopija RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCA AICINA UZ LIETUVIEŠU DZEJNIEKAM DONELAITIM VELTĪTU IZSTĀDI

  Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (Jāņa Pliekšāna iela 5/7, Jūrmala) no 3. marta līdz 25. aprīlim norisināsies Kaļiņingradas apgabala vēstures un mākslas muzeja izstāde, kas veltīta luterāņu mācītājam un vienam no pirmajiem lietuviešu dzejniekiem Donelaitim.

  Kaļiņingradas muzeja veidotā izstāde „Donelaitis un viņa laiks“ vēsta par 1714. gadā dzimušo Prūsijas lietuviešu mācītāju un dzejnieku, poēmas „Gadalaiki“ autoru Kristijonu Donelaiti. Lazdīnēļos (tagad ciemats Čistije Prudi Kaļiņingradas apgabalā), kur kopš 1979. gada darbojas dzejniekam veltīts muzejs, Donelaitis bija draudzes mācītājs un sabiedriskās dzīves veicinātājs no 1743. gada līdz pat savai nāvei 1790. gadā. Kas veidoja dzejnieka pasaules uztveri un radīja iedvesmu poēmai – spilgtākajam un krāšņākajam 18. gadsimta vidus lietuviešu zemnieku dzīves atainojumam? Kā mūsdienās tiek saglabāta Donelaiša piemiņa? Izstādes eksponāti – fotogrāfijas, zīmējumi, manuskriptu un vēstuļu fragmenti – sniedz atbildes uz šiem jautājumiem.

  Izstādi papildina materiāli par poēmu „Gadalaiki“ – tās tapšanu, vēstījumu, tulkojumiem un zudušā manuskripta neparasto atgūšanu 20. gadsimta vidū kādā kara laika izpostītā pilī. Poēma iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā un tulkota 15 valodās, tajā skaitā arī latviešu. Tieši ar Kārļa Vatsona „Gadalaiku“ fragmentu tulkojumu (1822–1823) vien četrus gadus pēc poēmas iznākšanas aizsākās lietuviešu literatūras tulkošana latviski. 20. gadsimtā poēmas fragmentus tulkojuši tādi literāti kā Sudraba Edžus, Edgars Baumanis, Jānis Jaunsudrabiņš, Emīlija Prūse, Emīls Skujenieks, Jānis Sudarbkalns u.c. Studiju laikā Pēterburgas Universitātē priekšlasījumu par Donelaiti sagatavojis Rainis, viņš arī tulkojis „Gadalaiku“ sākuma daļu – manuskripts konfiscēts kratīšanas laikā Panevēžā.

  1. gadā iznāk poēmas pilns tulkojums Pauļa Kalvas atdzejojumā, bet 2006. gadā – viņa pārstrādāts tulkojums divvalodu izdevumā. Izstādē būs apskatāma daļa no latviešu valodas tulkojumu publikācijām.

   

  Izstāde tiks atklāta 2020. gada 3. martā plkst. 15.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7.

   

  Sīkāka informācija: Jānis Zālītis

  +371 67272643; +371 29336974; janis.zalitis@memorialiemuzeji.lv

   

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju

  publicitātes pasākumos.

 • kalendars_2 Raiņa un Aspazijas lugu varoņu vārdu kalendārs 2020!

  Memoriālo muzeju apvienība sadarbībā ar dizaina biroju H2E ir izveidojuši RAIŅA UN ASPAZIJAS LUGU VAROŅU VĀRDU KALENDĀRU 2020. gadam!
  Katru mēnesi kāds no Raiņa un Aspazijas lugu vārdiem atklās sevi itin citā gaismā, formā un nozīmē – noslēpies starp taisnām līnijām, lūkojoties caur ziedlapām vai peldot Daugavas viļņos.
  Kalendāru meklē Raiņa un Aspazijas māja un Raiņa un Aspazijas vasarnīca.
  Cena: 12 EUR
  Attēli: H2E

  kalendars_3 kalendars_1 kalendars)4
 • soave_14 - kopija Vokālā trio SOAVE ziemas noskaņu koncerts „Tumša nakte” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  Sestdien, 14. decembrī, plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā, notiks ziemas noskaņu koncerts „Tumša nakte”, kurā klausītājus priecēs vokālais trio „Soave”.

  Koncertprogrammā būs iespēja dzirdēt dažādu latviešu tautasdziesmu un latviešu oriģinālkompozīciju pirmatskaņojumus, ko īpaši “Soavei” aranžējusi ansambļa dalībniece Alise Koknēviča-Upīte, kā arī skaistākās Ziemassvētku melodijas, kuru skanējumu kuplinās koncerta īpašais viesis – ģitārists Ģirts Celmiņš.

  Gada tumšākajā laikā šis koncerts sniegs iespēju kavēties gaišās un apcerīgās noskaņās, turklāt tajā netrūks arī vitālu un enerģisku nošu.

  Vokālais trio „Soave” radies 2019. gada pavasarī, un tajā apvienojušās trīs profesionālas kordiriģentes, dziedātājas – Margarita Dudčaka, Kristiāna Krieva un Alise Koknēviča-Upīte. Ansamblis izpilda dziesmas bez pavadījuma (a capella), par savu galveno izteiksmes līdzekli izvēloties pašu krāšņāko instrumentu – cilvēka balsi.

  Biļetes muzeja kasē.

  Ieejas maksa: 2 EUR,

  skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1 EUR.

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 • Juras_raganas-A4-RAmuzejs Tintes darbnīca “ZEM KĀJĀM MĀKOŅI” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
  1. 14. decembrī plkst. 11.00 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni kopā ar vecākiem un vecvecākiem aicināti uz radošo tintes darbnīcu “ZEM KĀJĀM MĀKOŅI” Raiņa un Aspazija vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā.

  Tintes mākoņu un rokrakstu pētniecības darbnīcā kopā ar vizuālo mākslinieci Evu Vēveri kopīgi meklēsim veidus, kā dzejā un tintes traipos izzīlēt dzīves notikumus, rakstīt vēstules ar spalvu un izpūst no mušas ziloni. Darbnīca balstīta Aspazijas liriskās biogrāfijas krājuma “Ziedu klēpis” dzejā un aicina uz dažādu tintes iespēju izzināšanu.

  Darbnīcā ieteicams ierasties apģērbā, kuru nav bail nosmērēt. Būs iespēja pārģērbties.

   

  Eva Vēvere ir vizuālā māksliniece, kas strādā dažādos medijos, tai skaitā instalācijā, procesuālos notikumos, video, zīmējumā un veido interaktīvus projektus, kuros spēles formā tiek risināti dažādi spriedzes pilni uzdevumi īpaši izvēlētās, ar laikmetīgo mākslu saistītās platformās vai notikumos. Kopš 2019. gada, sadarbībā ar Lauru Prikuli, realizē Poētiskā Robotisma projektus. Nesenākā izstāžu prakse saistīta ar tādām institūcijām kā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LV), Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LV), Tartu Art House (EE), Kulturtarnet pa Knippelsbro (DK), turpinās arī aktīvs rezidenču periods Ziemeļvalstīs. Pēdējos gados pievēršas arī eksperimentālu sadarbību veidošanai ar laikmetīgās dejas un mūzikas profesionāļiem. Vadījusi mākslas autordarbnīcas bērniem Somijā, Vācijā, Lietuvā, Apvienotajos Arābu Emirātos. Vairākārt piedalījusies “Artsits to Schools” programmā Igaunijas skolās. Veidojusi ar dzejas mantojumu saistītu mākslas darbnīcu ciklu ģimenēm Raiņa un Aspazijas mājā 2018. gadā, un 2019. gadā to turpina.

   

  Tintes darbnīca “Zem kājām mākoņi” ir viena no mākslas / dzejas darbnīcām ģimenēm, kas no marta līdz decembrim notiek Raiņa un Aspazijas vasarnīcā. Piecas mākslinieces – Ilze Aulmane, Ieva Baumgarte, Līva Kaprāle, Ella Mežule un Eva Vēvere –, izmantojot dažādas tēlotājmākslas tehnikas (grafiku, glezniecību, tekstila dizainu u.c.) un rosinot bērnus un vecākus iepazīt Aspazijas un Raiņa tekstus, sniedz iespēju ģimenēm radoši darboties kopā, veidojot savus mākslas darbus.

   

  Lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv vai zvanot pa tālruni 29239472.
  Ieeja ģimenēm ar bērniem – 3,00 EUR.

  Darbnīcu ciklu atbalsta Kultūras ministrija.

   

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

   

   

   

   

   

 • 75246721_2833716623346711_6245467285490761728_o Latvijas Radio mazā lasītava
  1. 22. novembrī plkst. 15:00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā ciemosies Latvijas Radio mazā lasītava.

   Gundars Āboliņš lasīs fragmentus no Fransuāzas Sagānas grāmatas “Manas labākās atmiņas” un Raiņa un Aspazijas darbiem. Būs sarunas ar Sagānas tulkotāju Intu Geili.

   Pasākums tapis pateicoties Valsts Kultūrkapitāla atbalstam.

 • Beigas Ir_ IZSTĀDE „ILMĀRS BLUMBERGS. BEIGAS IR.” RAIŅA UN ASPAZIJAS VASARNĪCĀ

  18. oktobrī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, notiks latviešu mākslinieka, scenogrāfa un grafiķa Ilmāra Blumberga (1943–2016) izstādes „Ilmārs Blumbergs. Beigas ir.” atklāšana. Zīmējumu cikls „Tenerife 2015” un tēlniecības darbi tiks eksponēti pirmoreiz.

  Izstādē tiks eksponēti zīmējumi un nelieli tēlniecības darbi no mākslinieka personiskā arhīva. Vienā zālē būs redzami Ilmāra Blumberga pašportreti no sērijas „Tas pats” (1996–2011), bet otrā – zīmējumu cikls „Tenerife 2015”. Ilmāra Blumberga pēdējais tušas un grafīta zīmējumu cikls uz 23 plaukstas lieluma rokas lējuma papīra lapām tapa 2015. gada novembrī Tenerifē, kur viņš pavadīja vienus no pēdējiem dzīves mēnešiem.

  Mākslas zinātniece Anita Vanaga zīmējumu ciklu raksturo: „Mākslinieka iedomātā un izvērstā mītpoētika šeit bija redzama dabā – aprimis vulkāns, sacietējusī lava, tumsas un gaismas straujā mija, mēness pa pus debesi, kalns ar plakanu, “nocirstu” virsmu. Kalns Ilmāru Blumbergu pievilka, viņš to jau bija iedomājis agrāk un zīmējis neskaitāmas reizes. Un tad vēl cipreses. „Kāds koks,” teica Ilmārs, ņēma lapiņas un skicēja vairākos paņēmienos. Uzzīmēja četras cipreses kā „Četras pēdējās dziesmas”, divas cipreses kā „Tie esam mēs”, arī melno kvadrātu „BEIGAS IR”. Zīmējot plakano kalnu, klāt pierakstīja: „Sveiki! Mēs satiksimies memuāros!” Tenerifes zīmējumos ārējā telpa ir sarāvusies miniatūrā formātā, kustība palēninājusies. Ir izpletusies apziņas telpa. Tajā plaukst skaistuma instinkts, bauda uz detaļām, faktūru, toņiem.”

  Pirmo reizi sabiedrībai tiek sniegta iespēja aplūkot Ilmāra Blumberga zīmējumu ciklu „Tenerife 2015” un tēlniecības darbus. Izstādes atklāšanā apmeklētāji saņems arī šo darbu katalogu.

  Izstāde tiks eksponēta Raiņa un Aspazijas vasarnīcā no 2019. gada 19. oktobra līdz 2020. gada 22. februārim.

   

  Izstādes tapšanu atbalsta Baltic International Bank, kas ir Blumberga Fonda ilgstošs sadarbības partneris.

  Sīkāka informācija: Astrīda Cīrule

  +371 27162891; astrida.cirule@memorialiemuzeji.lv

  Izstādi organizē Blumberga Fonds sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību.

   

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju

  publicitātes pasākumos.