• skice maza Raiņa un Aspazijas vasarnīcā atklās izstādi “Aspazija. Vētra”

  5. jūlijā plkst. 17.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (Jāņa Pliekšāna iela 5/7, Jūrmala) tiks atklāta izstāde “Aspazija. Vētra”, kura vēstīs par Aspazijas personības un daiļrades “vētrainajām šķautnēm”, uz cilvēktiesībām orientēto ideju novitāti, un šo ideju pārmantojamību un aktualitāti mūsdienās. Izstāde iekļausies starptautiskajā mākslas biennālē “Marīna 2019”, kuras ietvaros Jūrmalas muzejos un mākslas telpās norisināsies jūras tematikai veltītas mākslas izstādes, meistarklases un nodarbības ģimenēm. 2019. gadā par biennāles vadmotīvu izvēlēta vētra.

  Vētras motīvs, kas raksturo dzejnieces izpausmes dažādās dzīves jomās, izmantots par ietvaru, lai izstādē atspoguļotu Aspazijas kā literātes, sabiedriskas darbinieces un Raiņa dzīvesbiedres vētraino personību, viņas pausto ideju iespaidu uz sabiedrisko domu Aspazijas dzīves laikā un to nozīmi mūsdienās.

  “Aspazija – kaislīga, emocionāla, augstiem ideāliem piepildīta personība. Nevienā no dzīves jomām nav vērojama remdenība un samiernieciskums, vienmēr tiekšanās uz izaugsmi, pilnību, dziļumu, skaidrību, jūtu tīrību. Reizēm kā vētrai laužot ceļu iestagnējušu uzskatu biežņā un mainot sabiedrības morāles toni, cīnoties par ikvienas sievietes tiesībām pašnoteikties. Izstāde ir mēģinājums atklāt Aspazijas spilgto un drosmīgo pašizpausmi, rosināt domāt par šodienas aktualitātēm un vajadzībām, kā arī iedvesmot apmeklētāju savas pārliecības vētrainākai nostājai. Ar Aspazijas laika sociālo realitāti un sabiedrisko domu mums aizvien ir vienojošu lietu, savukārt jūtu pasaulei laika robežu nav – Aspazija ir ļoti aktuāla. Domāju, ka ikviens iegūs kādu rosinošu sajūtu vai domu,” vēsta izstādes satura autore Linda Grīnberga.

  Izstādē eksponēti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiāli – dzejas un lugu manuskriptu fragmenti, portreti, vēstules. Izstādi papildinās videointervijas; uz sarunu par Aspaziju, viņas literārā mantojuma recepciju aicināta Aspazijas pētniece, Aspazijas Kopoto rakstu sastādītāja, LU profesore Ausma Cimdiņa, režisore Māra Ķimele un dzejniece, feministe un režisore Inga Gaile, lai iezīmētu Aspazijas un viņas ideju nozīmi un pārmantojamību mūsdienu sabiedrībā, literatūrā un teātrī.

  Izstāde skatāma līdz šī gada 24. augustam.

  Izstādes satura autore: Linda Grīnberga

  Mākslinieks: Ints Sedlenieks

  Izstāde tapusi, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam.

  Vairāk informācijas:

  Speciāliste Linda Grīnberga

  +371 67764295; +371 29239472; linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv

  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos

 • lieldienas 2019 Priecīgas Lieldienas!
 • Apazija_uz_ziedi-Majori-170419 Radošā darbnīca ģimenēm “Aspazija un ziedi” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  27. aprīlī plkst. 11.00 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni kopā ar vecākiem un vecvecākiem ir aicināti uz mākslas darbnīcu “Aspazija un ziedi” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā J.Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā

  Aspazijai ziedi un augi allaž ir bijuši visapkārt – senos fotoattēlos redzam Aspaziju sēdošu ziedoša dārza vidū vai dzīvoklī līdzās krāšņiem istabaugiem.

  Aspazijas dzejā satiekam gan zilo ilgu puķi, gan trakulīgo magoni, gan pavasara zvaniņu – sirdslūzīti. Un kur vēl krāšņie, ziedu izšuvumiem un rakstiem rotātie Aspazijas tērpi!
  Darbnīcā gan lielam, gan mazam būs iespēja pētīt Aspazijas fotoportretus, iepazīstot tā laika modi, salīdzināt ziedu un augu rakstus dzejnieces apģērbā un lietās – paklāja rakstā, mēbeļu rotājumos, tapešu zīmējumā un citur –, meklēt un atrast attēlos iepazītos augu motīvus Aspazijas un Raiņa vasarnīcas interjerā.

  Ar tekstilflomāsteriem tos kopējot un variējot, izgreznosim nelielu auduma maisiņu, attēlojot dzejas rindās satiktās neparastās puķes. Maisiņu varēs izmantot kā praktiski lietojamu suvenīru.

  Darbnīcas ilgums ir divas stundas. Vecāki un vecvecāki aicināti līdzdarboties.

  Līva Kaprāle ir tekstilmāksliniece, kas visvairāk savā darbībā iemīļojusi vilnas velšanu, bet labprāt eksperimentē ar daudziem citiem materiāliem, klasiskām un netradicionālām tehnikām. Darbā ar bērniem iepazīstina viņus gan ar tekstilmākslu, gan keramiku, gan dažādām jauktām tehnikām. Ciena un apbrīno savu nozari, bet neuzskata to par putniņu, kas ieslodzīts kādos rāmjos kā zelta būrītī.

  Ar Aspaziju Līvai nereti burtiska līdzība frizūrā vai tērpos, un pēc 2015. gada muzeju nakts Ogrē Latvijas muzeju darbinieku balsojumā gūta uzvara nominācijā “Labākais un daiļākais vizuālais pierādījums Aspazijas un Raiņa klātbūtnei muzejos Muzeju naktī”.

  Darbnīca “Aspazija un ziedi” ir otrā no deviņām nodarbībām ģimenēm, kas no aprīļa līdz decembrim notiek Raiņa un Aspazijas vasarnīcā. Piecas mākslinieces – Ilze Aulmane, Ieva Baumgarte, Līva Kaprāle, Ella Mežule un Eva Vēvere –, izmantojot dažādas tēlotājmākslas veidus (grafiku, glezniecību, tekstila dizainu u.c.) un rosinot bērnus un vecākus iepazīt Aspazijas un Raiņa tekstus –, sniegs iespēju ģimenēm radoši darboties kopā, veidojot savus mākslas darbus.

  Darbnīcu ciklu atbalsta Kultūras ministrija.

  Lūdzam pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv vai zvanot pa tālruni +371 67764295, +371 29239472

  Ieeja ģimenēm ar bērniem – 3.00 EUR.

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums. Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

   

  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

   

 • VAIDELOTES A3 - kopija Aspazijas “Vaidelote” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
  Mazās Ģildes Jauniešu teātra studijas Vinnijs izrāde
  Aspazija “Vaidelote”
  Režisores Karīna Šišlo un Inguna Gremze.
  21. martā plkst 13.00
  Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  Marts ir Aspazijas mēnesis. Neilgi pēc dzejnieces dzimšanas dienas Raiņa un Aspazijas vasarnīcā viesosies jauniešu teātra studija Vinnijs, piedāvājot skatītājiem drāmu “Vaidelote”, ar kuru Aspazija ienāca latviešu teātrī.Šogad aprit 125 gadi no pirmizrādes 1894. gadā. Rainis par to rakstīja: “Vaidelote ir ilgu drāma, ilgu pēc nākotnes cilvēka, kā viss viņa laiks bija ilgu laiks, ilgu pēc tautas jaunas pacelšanās, līdz ar kuru radās modernais cilvēks.”
  Jauna cilvēka atmošanās jūtu brīvībai un mīlestībai ir tēma, kas tuva un saprotama jauniešiem visos laikos. Teātra studijas aktieri aizrautīgi dodas Aspazijas pasaulē, un tā iemirdzas poētiskā skaistumā. Dzejnieku vasarnīca ir vieta, kur izrāde gūs īpašu noskaņu.

  Ieejas maksa:
  Pieaugušajiem 2 EUR
  Skolēniem, studentiem pensionāriem – 1,50 EUR

  Uz tikšanos!
  21. martā plkst 13.00
  Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
  J.Pliekšāna ielā 5/7, Majoros, Jūrmalā

   

 • Indulis un Ārija A3-0901 (1) - kopija Izstādes “Raiņa “Indulis un Ārija”: no radāmo domu lapiņas līdz mūsdienām” atklāšana

  Raiņa un Aspazijas vasarnīca un LKA E. Smiļģa Teātra muzejs ielūdz uz izstādes “Raiņa “Indulis un Ārija”: no radāmo domu lapiņas līdz mūsdienām” atklāšanu 19. martā plkst. 16.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (J. Pliekšāna ielā 5/7, Majoros, Jūrmalā).

  Piedalās: Olga Dreģe, Valdis Lūriņš un izstādes autori – Astrīda Cīrule un Jānis Siliņš.

  1. gada 19. novembrī – jaunās Latvijas valsts otrās gadadienas noskaņās – ar Raiņa jaunības traģēdijas “Indulis un Ārija” (1911) uzvedumu savu darbību sāka Dailes teātris. Teātra dibināšanas organizatori – dramaturgs Rainis, aktieris un režisors Eduards Smiļģis, skatuves gleznotājs Jānis Kuga – bija arī galvenie šī pasākuma iniciatori un veidotāji.

  Izstādes mērķis ir ielūkoties lugas tapšanas procesā un izsekot tās skatuves gaitām. Atkāpjoties pagātnē, skats uz iestudējumiem ved no mūsdienām – ”versijas bez vārdiem” Sergeja Zemļanska iestudējuma Liepājas teātrī 2014. gadā līdz Raiņa simtgadei 1965. gadā. Izstādes nākamais posms līdz Dailes teātra tapšanai plānots nākamgad, atzīmējot teātra simtgadi. Izstādē eksponēti rokraksti, fotoattēli, mākslas darbi un piemiņas lietas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Grāmatas ar dzejnieka piezīmēm glabājas Raiņa un Aspazijas personiskajā bibliotēkā.

  Izstāde ir Raiņa un Aspazijas mājas un vasarnīcas (MMA) un E. Smiļģa Teātra muzeja (LKA) kopdarbs.

   

  Izstādes kuratori:

  Gaida Jablovska, Jānis Siliņš, Jānis Zālītis, Astrīda Cīrule.

  Mākslinieks – Ints Sedlenieks.

   

   

   

   

   

   

   

 • mazs Klaviermūzikas koncerts “Ziemas sapņi”

  Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (J. Pliekšāna iela 5/7, Jūrmala) 23. februārī plkst. 14.00 notiks NMV Emīla Dārziņa mūzikas skola skolas audzēkņu klaviermūzikas koncerts Ziemas sapņi. Nesot savas skolas lielo ieceri, jaunie mūziķi sniegs šo uzstāšanos labdarības koncertu cikla “Mana pirmā skatuve” ietvaros. Koncertā piedalīsies Sandras Jalaņeckas klavierklases audzēkņi Kristiāna Krūzmētra, Anita Lipinika, Kārlis Gusts Zariņš, Emīlija Semjonova, Daniela Geidmane un tajā skanēs latviešu komponistu A. Žilinska, J. Ivanova un A. Kalniņa darbi, kā arī klasiķu F. Lista, F. Šūberta, S. Rahmaņinova u.c. klaviermūzika.

  Labdarības koncertu cikla dalībnieku lielais sapnis ir pārbūvēt fiziski un morāli novecojušo Emīla Dārziņa mūzikas skolas Lielo zāli un skatuvi, kura nespēj nodrošināt pat kvalitatīvu mācību procesu. PIKC NMV Emīla Dārziņa mūzikas skola ir vieta, kur veidojas izcilākās mūzikas zvaigznes. Tie ir talanti, kuri nes Latvijas vārdu pasaulē un ir mūsu valsts kultūras vizītkarte. Raimonds Pauls, Gidons KRĒMERS, Andris Nelsons, Baiba Skride, Dita Krenberga un ļoti daudzi citi savu talantu izkopa meistarībā tieši Emīla Dārziņa mūzikas skolā. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību un iegūtu skolas zāles pārbūvei nepieciešamos līdzekļus – aptuveni 440 000 eiro – sabiedriskā labuma organizācija „Emīla Dārziņa mūzikas skolas atbalsta biedrība” 2018. gada oktobrī uzsāka projektu „Mana pirmā skatuve”. Projekta ietvaros šī gada garumā dažādās Latvijas koncertzālēs skolas absolventi un esošie audzēkņi sniedz virkni izcilu koncertu, kurus apmeklējot ikviens var būt daļa no Latvijas mūzikas izcilības saglabāšanas un veicināšanas.
  Veidosim mūzikas pasauli kopā!

  Ieeja par ziedojumiem.
  Vairāk informācijas: Speciāliste Astrīda Cīrule
  +371 67764295; +371 29239472;
  +371 27162891; astrida.cirule@memorialiemuzeji.lv

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.
  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

   

 • Meteņi 2019 A301 - mazāks Meteņi Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  Meteņi ir viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām, kas iezīmē ziemas beigu un pavasara sākuma tuvošanos. Meteņu svinēšanā saglabājušās arī senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus.
  Meteņu pasākumā Raiņa un Aspazijas vasarnīcā bērni kopā ar vecākiem varēs izgatavot Meteņu buntītes un maskas, veikt sejas mazgāšanas rituālu, minēt mīklas, kā arī doties jautrās rotaļās un ķekatās un cienāties ar tēju un pīrāgiem.
  Pasākuma ilgums: 1h 30 min
  Dalības maksa ģimenei: 3.00 EUR
  Iepriekšēja pieteikšanās pa tālr.+371 67764295
  vai santa.apala@memorialiemuzeji.lv

  Memoriālo muzeju apvienība un Raiņa un Aspazijas vasarnīca rīkots publisks pasākums.
  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.
  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

   

 • WEB Ziemassvētku darbnīca vasarnīcā A401 - Ziemassvētku rūķu radošā darbnīca Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
  1. 8. decembrī plkst. 11.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (J. Pliekšāna ielā 5/7, Majoros) pirmsskolas un sākumskolas bērni ar ģimenēm tiek aicināti kopīgi darboties Ziemassvētku rūķu radošajā darbnīcā.

  Kopā ar muzejpedagogiem sagaidīsim Ziemassvētku rūķi, veidosim eglītes rotājumus un rotāsim mūsu pašu eglīti – Princesi, ieklausīsimies Raiņa ziemas dzejoļos, griezīsimies sniegu pārslu virpulī un radīsim savu Ziemassvētku brīnumu – sniegputeni.

   

  Darbnīcas ilgums – 1h 30min

  Maksa par nodarbībām – 1.00 EUR

  Vecākiem, kas atved bērnu, ieeja muzejā bez maksas.

  Iepriekšēja pieteikšanās pa tālrn.+37167764295 vai rainis.vasarnica@memorialiemuzeji.lv

   

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums

  Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

  Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

   

 • rsz_krf_5674 Raiņa un Aspazijas muzeju darba laiki svētkos!

  Raiņa un Aspazijas māja (Rīgā) un Raiņa un Aspazijas vasarnīca (Jūrmalā) sestdien, 17. novembrī strādās no 10.00 līdz 16.00.

  Raiņa un Aspazijas vasarnīca būs slēgta otrdien, 20. novembrī.

  18. un 19. novembrī, kā ierasts svētdienās un pirmdienās, abi muzeji būs slēgti.

 • Latviešu rakstnieki par valsti A301 Konference “Latviešu rakstnieki par valsti” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā

  8. novembrī plkst. 14.00. Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā noritēs zinātniskā konference “Latviešu rakstnieki par valsti”.

  Tuvojoties valsts simtgadei, gatavojamies ieskatīties tās tapšanas procesos. Konferences dalībnieki runās par latviešu rakstnieku uzskatiem, idejām, darbību saistībā ar neatkarīgas Latvijas valsts veidošanu. Referāti atklās, kāda ir mūsu literātu loma valsts tapšanā un tās idejiskās bāzes izstrādē.

  Konferences programma:

  I sēde – vada Jānis Zālītis

  Astrīda Cīrule (Raiņa un Aspazijas vasarnīca, MMA).
  Valsts idejas attīstība Raiņa drāmās.
  Gundega Grīnuma (Raiņa un Aspazijas muzejs, MMA).
  Rainis. No politiskās autonomijas līdz nacionālajai valstij.
  Anna Žīgure (rakstniece, tulkotāja, diplomāte)
  Senču mantojums.

  Kafijas pauze
  II sēde – vada Astrīda Cīrule
  Jānis Zālītis (Raiņa un Aspazijas māja, MMA).
  “Daugavas sargs” Rihards Valdess.
  Maira Valtere (Jāņa Akuratera muzejs, MMA).
  Jāņa Akuratera uzskati par jaunās Valsts kultūrpolitiku.
  Līva Grudule (Piebalgas muzeju apvienība “Orisāre”).
  Kārlis Skalbe un Latvija. No sapņa līdz bēguļa laivai.

  Vairāk informācijas: astrida.cirule@memorialiemuzeji.lv
  Tālr. +371 27162891
  www.memorialiemuzeji.lv

  Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
  Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.