Aspazijas atklātņu kolekcija – rozes

2761108

Roze noteikti ir viens no jaunromantisma populārākajiem tēliem, arī Aspazija dzejā to izmanto it bieži, roze bieži redzama arī Aspazijas pastkaršu kolekcijas mākslas darbu reprodukcijās. Rietumu kultūrā balta roze simbolizē nevainību, šķīstību, bet sarkana ir centra, sirds, jutekliskas mīlestības simbols. Savam pēdējam dzejoļu krājumam Aspazija dod nosaukumu “Kaisītas rozes” un velta to Kārlim Ulmanim. To ieveda moto: “Šim rozīti, tam rozīti, Vadonim pilnu klēpi”. Kad Aspazija veselības problēmu dēļ nespēja ierasties prezidenta pilī uz tēju, kā atvainošanos viņa esot nesusi Ulmanim rožu klēpi. Taču prezidents kavējies, un viņa, tā arī nesagaidījusi vadoni, rozes iespiedusi rokās kara ministram. Roze ir divdabīgs zieds, lai arī tas vilina ar daiļu izskatu un patīkamu smaržu, zem zieda pamatnes slēpjas asi ērkšķi. Tomēr par spīti šīm briesmām (vai varbūt tieši to dēļ), Aspazija rozes ļoti mīlēja, piemēram, tās auga viņas dārzā.

Rozes piemin arī Rainis vēstulē Olgai Kliģerei: “Tagad jau labu laiku saule vien, dzīvoju pa dārzu, staigāju pa palmām un rozēm un veseļojos. Ja rozes nelīdzēs, tad jau gan kas?” (Mentonā, 1926. gada 6. aprīlī).

Aspazijas dzejā roze saistās ar dzīvības un nāves ciklu, juteklisko mīlestību un mīlas mokām:

MĪLA

Kaut būtu mirusi no tava skūpsta,

Kā roze klusi mirst, kad viņu lauž!

Tik viņas asins tev pie pirkstiem līp,

Un viņas ardievas ir salda smarža. —

 

AICINĀJUMS

Man rozes aicinājums,

Man lilijas solījums.

Tik klusi, klusi —

Zieds tik uz laiku zied,

Bet paliek zari.

Sirds, dusi, dusi!

Tu atplauksi uz jaunu pavasari.

Aspazija (Kaisītas rozes)

Attēli: F. Klims (Klimes) “Rožu dārzā”, Aspazijai piederējusi pastkarte, RTMM 79521(157) un K. Kleina (Klein) “Rozes”, Aspazijas Rainim sūtīta pastkarte, RTMM 134278

RTMM_134278-Aspazija-page-002

Aspazijas Rainim sūtīta pastkarte, RTMM 134278


Komentē

loading