Raiņa muzejs Tadenava

 • Darba laiks svētkos

  22. jūnijā 10.00-16.00

  23. jūnijā slēgts

  24. jūnijā slēgts

  25. junijā 10.00-17.00

  Priecīgu līgošanu!

 • DSC_8947_samazināts RAIŅA MUZEJA “TADENAVA” EKSPOZĪCIJAI – STARPTAUTISKA DIZAINA BALVA

   

  10. jūnijā, apbalvošanas ceremonijā Maiami, ASV, tika pasniegta vides dizaina balva SEGD 2017, kuru starp vairākiem prestižiem ekspozīciju projektiem ieguva arī Latvijas dizaina biroja H2E veidotā ekspozīcija Raiņa muzejam “Tadenava”. Ekspozīcija iekārtota Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” ietvaros. Projekta īstenotājs – valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi”, partneris – Memoriālo muzeju apvienība.

  Šogad balvu saņēma arī Nacionālā Afroamerikāņu vēstures un kultūras muzeja ekspozīcija Vašingtonā, ASV (dizains Ralph Appelbaum Associates), ekspozīcija “La Cité du Vin” Bordo, Francijā (dizains Casson Mann) un ekspozīcija “Closed Worlds” Ņujorkā, ASV (dizains Pentagram).

  SEGD konkurss tika izveidots 1987. gadā, lai akcentētu pasaules sasniegumus vides grafikas dizainā. Tā mērķis ir veicināt vizuālās komunikācijas izmantošanu vidē un parādīt tās svarīgo lomu.

  Tadenava ir vieta, kur Rainis pavadīja dzīves pirmos gadus, kur aizsākās viņa personības veidošanās, tādēļ ekspozīcijas koncepcija ir “bērnības muzejs”. Saules motīvam šeit piešķirta vadošā loma. Pretstatā mūsdienās izplatītajai satura iegūšanai ar digitālo nesēju palīdzību, Memoriālo muzeju apvienības speciālistu un dzejnieces Ineses Zanderes sadarbībā ar dizaina biroju H2E veidotā muzeja ekspozīcija apmeklētājiem liek darboties ar rokām un taustāmiem izziņas materiāliem. Stāsta mērķauditorija ir bērni, un tā saturu viņi izzina ar koka lodītes – saules simbola – palīdzību. Ekspozīcija ir spēle, kurā ikvienam apmeklētājam ir iespēja ar interaktīvu rotaļu palīdzību izzināt Raiņa literāro mantojumu, kā arī attīstīt tēlainību un vēlmi pašam interpretēt. Ekspozīcijā atklājas arī Raiņa bērnības ainas, tēva Krišjāņa, mātes Dārtas un māsas Līzes nozīme mazā Žaniņa, kā tolaik mīļi dēvēja Raini, bērnības telpā – Tadenavā. “Apburoša un vienkārši veidota vide, kas iemieso bērnības atklājumu garu. Ir patīkams pārsteigums redzēt, ka autori nav pakļāvušies kārdinājumam izmantot digitālās tehnoloģijas. Rezultāts ir skaista, taustāma, analoga pieredze, kurā var vairāk iedziļināties un iesaistīties,” ekspozīciju komentē SEGD 2017 žūrija.

 • zime_web LATVIJAS MUZEJU BIEDRĪBAS AKCIJA “APCEĻO LATVIJAS MUZEJUS!”

  Latvijas Muzeju biedrība šogad atzīmē 25 gadu jubileju. Šo gadu laikā Muzeju biedrības saime ir augusi, un šobrīd apvieno 107 valsts, pašvaldības, privātos un autonomos muzejus. Lai pievērstu uzmanību Latvijas Muzeju biedrības darbībai un Latvijas muzejiem, LMB no 1. jūnija līdz 31. augustam organizē vasaras akciju “APCEĻO LATVIJAS MUZEJUS!”.

  Akcijā “Apceļo Latvijas muzejus!” piedalīsies visi Latvijas muzeji. Galvenais mērķis ir pievērst uzmanību mazajiem muzejiem Latvijā (ne tikai Latvijas novados, bet arī Rīgā), veicināt to atpazīstamību, rosināt interesi par piedāvājumu un parādīt šo muzeju šarmu.

  Aicinām akcijā iesaistīties ikvienu Latvijas iedzīvotāju vai viesi, kam patīk apmeklēt muzejus, iepazīt vietējo novada vēsturi un kultūras mantojumu. Kā akcijas galvenā platforma tiks izmantota lapa www.facebook.com/apcelolatvijasmuzejus. Lai piedalītos konkursā, dalībniekam nepieciešams profils sociālajā tīklā Facebook. Apmeklējot kādu no muzejiem, dalībniekam jāatzīmējas savā Facebook profilā, laika līnijā ievietojot foto no apmeklētās vietas un komentējot piedzīvoto, redzēto un uzzināto. Tāpat jāpievieno norāde @Apceļo Latvijas muzejus un jāatzīmē atrašanās vieta, izmantojot Facebook rīku ar vietas atzīmēšanu vai arī ierakstot konkrētu muzeju, piemēram, @Limbažu muzejs. Ar akcijas nolikumu un uzdevumiem var iepazīties Latvijas Muzeju biedrības mājaslapā: http://www.muzeji.lv/lv/museums/museums-association/must-see/akcijas-apceljo-latvijas-muzejus-nolikums/

  Kā norāde, ka muzejs piedalās akcijā, muzejā būs izlikta akcijas pazīšanas zīme.

  Uzvarētāji tiks noteikti, izvērtējot dalībnieka atraktivitāti un aktivitāti, apmeklējot muzejus un ievietojot ierakstus vismaz par 5 apmeklētiem muzejiem.

  Katrs uzvarētājs iegūs piecas brīvbiļetes uz kādu no šiem Latvijas muzejiem:

  Latvijas Nacionālais mākslas muzejs,

  Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs,

  muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”,

  Rīgas Motormuzejs,

  “Laimas” šokolādes muzejs,

  Rundāles pils muzejs,

  Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs,

  Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs,

  Turaidas muzejrezervāts,

  Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs.

  Iepazīsim Latvijas muzejus, to izstādes un ekspozīcijas, izzināsim vietējo vēsturi, tradīcijas un kultūru, aplūkosim arī sezonālos muzejus, kuri atvērti tikai vasarā!

 • rsz_img_2456 Zelta puteklis 2016

  Piektdien, 26. maijā, Raiņa un Aspazijas muzejs saņēma Latvijas Muzeju biedrības gada balvu “Zelta puteklis 2016″, nominācijā “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā 2016″.

  Raiņa un Aspazijas muzejs saņēma arī Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas balvu par sadarbību ar Baltkrievijas muzejiem un īpaši Jankas Kupalas Valsts literatūras muzeju.

 • file-page1 Valmieras drāmas teātra izrāde Raiņa muzejā “Tadenava”

  Režisora Reiņa Suhanova iestudētā izrāde “Bērns vārdā Rainis” būs skatāma Raiņa muzejā “Tadenava” 26.maijā plkst. 13.00. Mūzikas autors ir Jēkabs Nīmanis. Lomās Inese Ramute un Mārtiņš Meiers.

  Izrāde paredzēta sākumskolas vecuma bērniem.

   

  Kā notiek ģēnija tapšana, radošā gara iemiesošanās? Izrāde par puisēnu Raini, kas domāta maziem bērniem, bet, protams, arī pieaugušajiem. Aktieri spēlēs visu: Raiņa fantāzijas tēlus un viņu pašu, viņa vecākus un vīzijas, viņa rotaļu lietas un spēļu biedrus. Izrādes pamatā Jāņa Pliekšāna (Raiņa) literārais mantojums, biogrāfijas un bērnu dienu zemes izpēte ceļojumos un etīdēs.

 • Muzeju nakts 2017_TADENAVA_AFIŠA Muzeju nakts Tadenavā

  Muzeju nakts norises no 19.00 līdz 23.00:

  19.00-19.40 Dzied un muzicē Einārs Kvilis un draugi

  19.00-22.00 Stikla apgleznošanas darbnīca

  20.30-22.00 Danči kopā ar Eināru Kvili un draugiem

  Uz tikšanos!

   

 • mma_1 “Tadenava” un “Jasmuiža” uzsāk sezonu

  Sākot ar 3. maiju, apmeklētājiem pieejami Raiņa muzeji Tadenavā un Jasmuižā. Gaidīsim!

   

 • MMA_RA_KG KILOGRAMS KULTŪRAS ATJAUNOTAJIEM RAIŅA UN ASPAZIJAS MUZEJIEM

  Vakar, 23. februārī, norisinājās Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvas “Kilograms kultūras 2016” noslēguma ceremonija.

  Nominācijā “Mantojums” balvu saņēma trīs atjaunotie Raiņa un Aspazijas muzeji, kas apmeklētājiem durvis vēra 2016. gada otrajā pusē: Raiņa muzejs “Tadenava” – jūlijā, Raiņa un Aspazijas vasarnīca Majoros – augustā, abu dzejnieku māja Rīgā – septembrī.

  MMA direktore Rita Meinerte, saņemot balvu, uzsvēra, ka Raiņa un Aspazijas muzeju kompleksu atjaunošana varēja notikt pateicoties tam, ka Kultūras ministrija to iekļāva Eiropas Ekonomikas zonas finanšu programmas iepriekš noteikto projektu skaitā.

  “Ir gandarījums, ka mums visiem kopā ir izdevies radīt muzejus, kas, kā liecina uzvara “Kilograms kultūras” sabiedrības balsojumā, atbilst mūsdienu cilvēka vajadzībām. Pārfrazējot: mazs var būt ne vien skaists, bet arī vajadzīgs. Investīcijas, kādas ir piedzīvojuši trīs Raiņa un Aspazijas muzeja kompleksi, ir ārkārtīgi (apzināti lietoju šo vārdu!) nepieciešamas visiem mūsu personību muzejiem. Tikai tad varēs vērtēt, vai tie ir sabiedrībai nepieciešami. Mēs gribam un protam strādāt.”

  Raiņa dzimtajā Tadenavā ekspozīcijas koncepcija tapa, muzeja speciālistiem un H2E māksliniekiem sadarbojoties ar dzejnieci Inesi Zanderi. Māksliniece Ingūna Elere stāsta: “Mūsu vīzija ekspozīcijai bija attīstīt radošumu. Pilnīga apmeklētāja iesaiste ekspozīcijas izzināšanā, mudinot ikvienu ar interaktīvu rotaļu palīdzību attīstīt tēlainību, vēlmi pašam interpretēt saturu un mijiedarboties. Esam izvēlējušies teikt “nē” digitālajiem multimedijiem, uzburot manuālu “ekspozīciju-spēli”.”

  Par Raiņa muzeja “Tadenava” ekspozīcijas un grafiskā dizaina koncepcijas izstrādi un realizāciju birojs H2E saņēma “Adwards 2016” zelta godalgu kategorijā “Print Art un Dizains”.

  Dzīves telpas ārkārtīgā pieticība un vienkāršība pretstatā abu dzejnieku gara telpas plašumam ir Raiņa un Aspazijas vasarnīcas dizaina koncepcijas pamatā.

  Jaunajā ekspozīcijā, kas saucas “Es un Tu” un aptver laiku no abu dzejnieku iepazīšanās līdz Raiņa nāvei, iezīmējas divas līnijas – dzīves horizontāle un daiļrades vertikāle. Vīrietis un sieviete. Spēks un skaistums. Domāšanas veida un temperamenta pretstati un vienotība. Un pāri visam – mīlestība.

  Savukārt, atverot atjaunoto Raiņa un Aspazijas māju Rīgā, Baznīcas ielā 30, pēc 90 gadiem piepildījusies abu dzejnieku vēlme, lai šai ēkā tiktu izveidots viņu vārdā nosaukts muzejs un sabiedrībai būtu pieejama viņu personiskā bibliotēka. Dzīvokļa iekārtojumā izmantoti autentiski dzejnieku kolekcijas priekšmeti. Tie izvietoti, balstoties uz dokumentāriem materiāliem – fotogrāfijām un kinokadriem.

  “Izmantojot abu dzejnieku citātus, kontrastā memoriālajai dzīves telpai veidojām muzejpedagoģisko un pārējās apmeklētājiem atvērtās komunikācijas telpas. Piemēram, sēdmēbeles ar Raiņa jaunvārdiem, kuri spēles veidā iesaista apmeklētāju izziņas procesā. Tādējādi vēlamies apmeklētāju rosināt atklāt, izzināt, pētīt abu dzejnieku jaunradi,” stāsta māksliniece Ingūna Elere, kuras pārstāvētais dizaina birojs H2E veica Raiņa un Aspazijas mājas ekspozīcijas un publiski pieejamo telpu dizaina izstrādi.

  Kopš atjaunoto muzeju atvēršanas krietni pieaudzis apmeklētāju skaits: Raiņa muzejā “Tadenava” – septiņas reizes, Raiņa un Aspazijas mājā – četras reizes, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā – divas reizes.

  “Liels paldies ekspertu žūrijai, kas mūs izvirzīja, un skatītājiem, kas par mums balsoja,” teic MMA zinātniskā sekretāre Sanita Kossoviča. “Iegūtā balva, pieaugušais apmeklētāju skaits un labās atsauksmes ir patiess mūsu darba novērtējums. Muzeju atjaunošana bija liels izaicinājums. Un tagad mēs vēlamies izaicināt sevi atkal, uzņemot vēl lielāku apmeklētāju skaitu. Aicinām šajā gadā apmeklēt kādu no atjaunotajiem muzejiem, bet vēl labāk visus trīs. Būsiet mīļi ciemiņi, un ceram, ka kļūsiet par draugiem, kas pie mums nāks atkal un atkal.”

  Raiņa muzeja “Tadenava”, Raiņa un Aspazijas vasarnīcas un Raiņa un Aspazijas mājas atjaunošanu un piemērošanu muzeja funkciju veikšanai realizēja valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekšnoteiktā projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” ietvaros. Memoriālo muzeju apvienības un valsts akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” īstenotā projekta gaitā veikta gan muzeju ēku, gan dzejnieku kolekcijas vēsturisko priekšmetu restaurācija un jaunu ekspozīciju izveide.

 • Tadenava.jpg Raiņa muzejs Tadenava slēdz sezonu! Apmeklētājus gaidīsim no 15. maija!
 • Sākam stāstīt Raiņa bērnības un saules stāstu!

  Sākam stāstīt Raiņa bērnības un saules stāstu!

  No 23. jūlija Raiņa muzejs Tadenava atvērts apmeklētājiem.

  Adrese: Jēkabpils novada Dunavas pagastā

  Informācija un ekskursiju pieteikšana

  tel.: +371 29250484
  e-pasts: tadenava@memorialiemuzeji.lv

  Darba laiks

  15. maijs – 31. oktobris

  10.00 –17.00; slēgts – pirmdienās, otrdienās