Pasaules koru olimpiādes čempioni no Ungārijas izdzied Raini un Aspaziju

Publicitātes foto

Publicitātes foto

Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītās īsfilmu sērijas “#domasspēks” (#mindpower) septītajā epizodē, abu dzejnieku tekstus muzikālā improvizācijā izdzied vokālais ansamblis “Ars Nova” no Ungārijas, kas 2014. gada vasarā Rīgā ieguva Pasaules koru olimpiādes čempiona titulu.

Vokālo ansambli “Ars Nova” 1993. gadā dibināja diriģente dr. Katalina Klisa (Katalina Kliss). Ansamblis sniedzis simtiem koncertu visā pasaulē, kā arī ieguvis apbalvojumus dažādos konkursos, tai skaitā čempiona titulu Pasaules koru olimpiādē, kas 2014. gadā notika Rīgā. Šobrīd ansamblis ieņem augsto septīto vietu pasaules vokālo ansambļu rangā (“Interkultur World Rankings”).

“Ars Nova” šajā #domasspēks sērijā Raiņa un Aspazijas dzeju interpretē netradicionāli- to izdziedot muzikālā improvizācijā.

Šajā epizodē iekļauta Aspazijas dzeja no krājuma “Kaisītās rozes” un Raiņa dzeja no krājuma “Jaunais spēks”.

Kā vēsta filmas veidotāji no Jura Podnieka studijas, aizraujošs bijis šīs epizodes tapšanas process, jo filmēšanas grupa bija liecinieki, kā ansamblis ar Raiņa un Aspazijas dzeju satiekas, strādā mēģinājumā, improvizējot un meklējot dažādus muzikālus izteiksmes līdzekļus, līdz tiek radīts pilnīgs muzikāls priekšnesums.

Diriģente Katalina Klisa, stāstot par pieredzi, atzīst, ka ansamblim šis bija neierasts izaicinājums, jo tas reti nodarbojas ar improvizāciju. “Bija ļoti interesanti redzēt, kā šim uzdevumam atvērās katrs ansambļa dalībnieks – ja sākumā process tika uztverts ar piesardzību, tad vēlāk jau katrs iesaistījās ar savām idejām un, manuprāt, mums izdevās dzejai atrast tādu skanējumu, kur mūzika papildina tekstu,” saka diriģente.

“#domasspēks” ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades.

Projekts iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē oficiālajā publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Projekta “#domasspēks” ietvaros katru nedēļu jauns video tiek publicēts gan Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē “eu2015.lv”, gan “Youtube” un “Facebook”. Nākamajā epizodē Aspazijas dzeju atklās pazīstamā Horvātijas aktrise Helena Kaliniča (Helena Kalinič).

Īsfilmas tiek veidotas Jura Podnieka studijā. Režisors Olafs Okonovs, operators Aleksandrs Grebņevs. Raiņa un Aspazijas lomās Latvijā iejūtas populārais mūziķis Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.


loading